Siły zbrojne

Przeciwpancerne Tajfuny-WDW już wkrótce w rosyjskim desancie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak informuje agencja TASS, Wojska Powietrznodesantowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej już wkrótce otrzymają pierwsze opancerzone pojazdy patrolowe Tajfun-WDW w wersji wyposażonej w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet-M.

Pod koniec 2019 roku Biuro Projektowe KBP z Tuły otrzymało zamówienie na opracowanie przeciwpancernego wariantu pojazdu Tajfun-WDW poprzez jego integrację z wyrzutnią ppk Kornet-M. Obecnie trwają próby zakładowe mające na celu przetestowanie tego wozu, w tym m.in. strzelania z wykorzystaniem najnowszych pocisków z głowicami fragmentującymi oraz o wydłużonym zasięgu. Po pomyślnym zakończeniu testów wozy tego typu mają trafić do pododdziałów rosyjskich wojsk powietrznodesantowych przezbrajanych obecnie w Tajfuny-WDW. Maksymalny zasięg skuteczny prowadzonego ognia najnowszego rakietowego niszczyciela czołgów rosyjskiego desantu jest dwukrotnie większy niż obecnie używanego BTR-RD "Robot" i wynosi aż do 10 km.

Kamaz K4386 Tajfun-WDW to opancerzony pojazd patrolowy dla wojsk powietrznodesantowych. Posiada samonośne nadwozie i hydropneumatyczne zawieszenie, jest dostosowany do transportu drogą powietrzną na pokładzie klasycznych samolotów transportowych, czy za pomocą specjalnych zestawów spadochronowych, takich jak platforma desantowa P-7. Nowoczesna, modułowa konstrukcja pozwala na stworzenie na jego podstawie całej rodziny pojazdów specjalistycznych. Obecnie na uzbrojenie rosyjskiego WDW wdrażany jest jego podstawowy wariant — opancerzony pojazd patrolowy, uzbrojony w bezzałogowy system wieżowy BM-30-D z armatą automatyczną 2A42 kal. 30 mm i sprzężonym z nią czołgowym karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm.

9M133M Kornet-M to zmodernizowana wersja wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Kornet. Modernizacja tego systemu polegała na zwiększeniu zasięgu do 8 (przeciwpancerne) lub 10 km (termobaryczne), zastosowaniu ulepszonych wariantów dotychczasowych głowic bojowych oraz wprowadzeniu trybu typu "wystrzel i zapomnij" (F&F). System ten trafił m.in. na uzbrojenie kołowego rakietowego niszczyciela czołgów Kornet-D bazującego na podwoziu GAZ-2975 Tigr.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.