Siły zbrojne
Przeciwlotnicza Pilica na poligonie

Na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce prowadzone są pierwsze próby wykonanej integracji systemu obrony przeciwlotniczej Pilica. Zgrupowanie ma na celu potwierdzenie poprawności przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych i gotowości polskiego przemysłu obronnego do integracji skomplikowanych systemów uzbrojenia.
Jak podaje PGZ, badany stopień integracji dotyczył konfiguracji w skład którego weszły stanowisko dowodzenia, dwie jednostki ogniowe oraz stacja radiolokacyjna ZDPSR SOŁA. Jedna z jednostek ogniowych została posadowiona na ciągniku artyleryjskim, bezpośrednio z którego może być prowadzony ogień. Udział w zgrupowaniu, oprócz reprezentantów Zamawiającego (IU) oraz Gestora (Zarząd Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk DG RSZ), biorą również technicy i pracownicy spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ - PILICA.
Podczas badań integracji sprawdzana jest również możliwość współpracy elementów z innymi efektorami. W ramach sprawdzeń podłączono armatę AG 35mm, która ma zostać wykorzystana w programie NOTEĆ. Badania potwierdziły współpracę różnych efektorów przy obsłudze jednego stanowiska dowodzenia.
Cieszymy się, że polski przemysł udowadnia kompetencje nie tylko do produkcji sprzętu, ale także do integracji systemów. To istotna i potrzebna umiejętność w sektorze obronnym. Wyniki działań, to także potwierdzenie wewnętrznej integracji spółek w Grupie Kapitałowej. To rzeczywista konsolidacja przemysłu wyrażona wspólną realizacją projektów zbrojeniowych
W najbliższych latach do polskiej armii trafić ma 6 systemów Pilica. W skład jednego systemu wchodzi: 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna, 2 pojazdy transportowe oraz 2 pojazdy amunicyjne. Umowa na dostawę zestawów została podpisana w listopadzie 2016 roku, jej wartość to 746,16 mln zł.
W skład każdej jednostki ogniowej systemu Pilica wchodzą 2 armaty kalibru 23 mm oraz 2 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Grom/Piorun. Każdy z zestawów posiada własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym. Taka konfiguracja daje systemowi Pilica możliwość prowadzenia działań autonomicznych, ale również operowania w ramach zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej, jako systemu bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Rozwiązania zaimplementowane w systemie Pilica mogą zostać wykorzystane także w innych systemach obrony przeciwlotniczej.
Wykonawcą Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego Pilica jest Konsorcjum PGZ-PILICA, które tworzą spółki GK PGZ: PGZ S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów, będące integratorem systemu.
Elementy systemu Pilica: dwie jednostki ogniowe, stanowisko dowodzenia oraz ciągnik artyleryjski, będą prezentowane na XXVI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach 3-6 września 2019 r.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.