Reklama

Siły zbrojne

Proryw i Terminator idą do wojska w Rosji

Fot. Ministerstwo obrony Rosji.
Fot. Ministerstwo obrony Rosji.

Rosyjska gazeta „Czerwona Gwiazda” („Krasnaja Zwiezda”) poinformowała, powołując się na źródła w rosyjskim ministerstwie obrony, o dostawach dla armii pierwszych zmodernizowanych czołgów T-90M Proryw oraz ciężkich wozów wsparcia czołgów BMPT Terminator. Nie podano dokładnych danych, ile sztuk sprzętu oraz gdzie zostały one dostarczone.

T-90M to najnowsza rosyjska modernizacja czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej Proryw-3. Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ma znajdować się 120 T-90 w rezerwie i 369 egzemplarzy T-90A w linii. Ich modernizacja została rozpoczęta na podstawie umowy podpisanej przez rosyjski resort obrony i UralWagonZawod w czerwcu 2019 roku.

Zakres modernizacji T-90M objął m.in. montaż: nowego uzbrojenia w postaci zmodernizowanej armaty gładkolufowej 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży, modułów nowego pancerza reaktywnego Relikt na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. Proryw ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. 

Czołg otrzymał też nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną skrzynią przekładniową oraz generatorem APU. Zakres modernizacji tych czołgów pozwala na realne podniesienie ich zdolności bojowych i dostosowanie ich do wymagań współczesnego pola walki.

Wszystko wskazuje na to, że T-90M obok analogicznie zmodernizowanych T-72B3/B3M i T-80BWM będą stanowiły podstawowy model czołgu podstawowego w arsenale rosyjskich sił zbrojnych. Niedawne deklaracje rosyjskiego resortu obrony mówią, że do sił zbrojnych ma być wprowadzonych do 2027 roku 400 T-90M. Prawdopodobnie będą to częściowo wozy zupełnie nowe, częściowo zmodernizowane T-90. 

BMPT opracowano jako ciężki pojazd wsparcia działań czołgów (głównie w terenie zurbanizowanym lub wyżynno-leśnym). Konstrukcja stanowi połączenie zmodyfikowanego kadłuba czołgu T-90 (lub T-72) ze specjalnie opracowaną dwuosobową wieża uzbrojoną w dwie 30 mm armaty automatyczne 2A42, dwie podwójne wyrzutnie laserowo naprowadzanych ppk 9M120 Ataka (z głowicami ppanc. lub termobarycznymi – rakiety 9M120-1 i 9M120-1F) i 7,62 mm km PKTM. 

Takie uzbrojenie pozwala na prowadzenie ognia na maksymalnym dystansie do 5000 metrów (ppk), 2500-4000 metrów armaty i 1400-1600 metrów granatniki i km przeciw różnym celom (wozy opancerzone i nieopancerzone, śmigłowce, stanowiska lekkiej i ciężkiej broni piechoty itp.) Wóz zaopatrzono w zaawansowany system kierowania ogniem oraz dodatkowe moduły pancerza Relikt.

Na wystawie obronnej Russian Arms Expo 2013 w Niżnym Tagile zaprezentowano najnowszą wersję BMPT osadzoną na kadłubie czołgu T-72. Jest on również lżejszy od poprzednika  przy zachowaniu zwiększonej mobilności. Ponadto modernizację przeszła wieża, na której zmieniono sposób mocowania podwójnych wyrzutni ppk. Pozostałe uzbrojenie pozostało bez zmian. Wzmocniono również opancerzenie pojazdu. Dostępne informacje mówią, że BMPT uczestniczyły w walkach w Syrii.

Reklama

Komentarze (30)

 1. Tani

  Pojawila sie tez inf o rozp produkcji samochodu opanceronego BOG M16 Milosz. To czterokolowy, wazacy od 12-14 ton. Przewozi 8 osob 4+4. Silnik i przekladnia z USA

 2. Tani

  Pojawily sie na sieci fotki z prezentacji propozycji moderki serbskiego M-84 AS1. Serbia posiada 232 czolgi M-84,ktore sa na wyposazeniu 4 batalionow kazdym liczby 53 teciaki. Co prawda nie ma kasy ale nowy aktywny pancerz przyrzady celownicze obserwacyjne. Thales pomogl. Serbowie maja nadzieje ze w drugim etapie zcyfruja go

 3. Tani

  Jest tez w probach Koalicja na podwoziu Kamaza.Ile? Niewiele.

 4. Tani

  Poszly tez na proby wojskowe Koalicje ,w ilosci 10 szt. Poszly do zach okregu wojskowego . Jest w necie filmik zwiezdy

 5. Tani

  T-90m 5szt do Kantemirowskiej Dywizji dotarly w marcu mialybyc na defilade sa zdjecia na rosyjskich portalach. Podobno wszystkich ma byc 15 w tym roku. Wszystkie to moderki magazynowe. Oficjalnie to ma byc tylko,,ponad 130 T-72B3M,,dostarczonych MO RF.w tym roku. Wietnam odbieral na wiosne chyba 20 szt. Irak T-90s zastapilw linii Abramsa. Kilka Abramsow uzywa Hezbollach czyli Iran/widzialem/foto Indie kilka gotowych i duzo podzespolow bo je skladaja u siebie Oficjalnego zdjecia Terminatora w Armii Rosyjskiej jeszczenie widzialem. Te wszystkie co widzialem to probyfabryczne. Podobno Armia nie chce tego pojazdu, comnie nie dziwi bo to byla prywatna inicjatywa producenta. Pisano ze po Syrii zmienili zdanie, ale jak wyzej.

 6. Troll i to wredny

  Mam pytanie. Polska kupiła (o ile się nie mylę) 16 sztuk samolotów szkolno-bojowych M-346. Samolot ten był opracowany wspólnie z Rosjanami. Jego odpowiednikiem w FR jest Jak-130. Jak-130 to maszyna szkolno...szturmowa (przeznaczona do bliskiego wsparcia). Alenia Aermacchi zaoferował Polsce samolot z 9 stałymi węzłami podwieszeń o udźwigu uzbrojenia 3000 kg. Czyli można było uzbroić ten samolot w bomby z rodziny CBU-97/105, BLU-108 do zwalczania czołgów (wagomiary tych bomb to od 420 kg do 450 kg), oraz np. izraelskie lekkie bomby kierowane SDB (113 kg) przebijają żelbet na 1,8 m, czyli są idealne do niszczenia lekkich umocnień polowych. 16 maszyn razy 9 bomb daje 144 możliwości w jednym nalocie. Zwłaszcza przy deficycie samolotów bojowych, liczy się lotnicze zwalczanie czołgów.... Ktoś zna jakiś merytoryczny powód dla którego polscy patrioci kupujący te samoloty zrezygnowali z ich uzbrojenia ?!

  1. Transformers

   Tak. Od 30 lat to samo. Kradzież i kij w bezpieczeństwo

  2. zRozum

   Takie są ustalenia między ONZ a ZSSR przy upadku żelaznej kurtyny. Na ziemiach Polski ma nie być żadnych znaczących sił zbrojnych, tylko sam fotomontaż. Taki był warunek. Polecam zapoznanie się z tekstem fundacji AD Arma "gdzie jest hamulcowy". Wtedy wszystko stanie się jasne.

  3. Tani

   Bo nam trzeba samolotow szkolnych. My nie mamy deficytu samolotow bojowych. Natomiast musielismy kupic samoloty szkolne bo one sa najwazniejsze. Najpierw trzeba pilotow a potem samoloty. Co do Jaka Rosja ma z nimi b duze problemy o ile mnie pamiec nie myli w zeszlym roku nie kupili ani jednego. A potrzeby maja ogromne bo lataja jeszcze na Delfinach.W tym roku dostali dwa. Samolot szkolno bojowy to za drogi do szkolenia i za slaby do wojny. Wg mnie Master jest dobry ale tylko jako szkolny.

 7. Tani

  Ida ale wolno, gro idzie na eksport, gdzie,? Wietnam Irak Indie itd Jest zapotrzebowanie jest produkcja. Na nasze potrzeby sie nie nadaja to jest sprzet dla armii z poboru. Prosty i skuteczny. Dla armii zawodowej tylkoLeo,Abrams,Leclerk. Dlaczego? Bo o zolnierzy trzeba dbac bo szkolenie trwa dlugo.

 8. Piotr

  Bardzo dobrze T-72 już mają po 40 lat.

  1. Piotr Dębski

   T-90 to T-72 pod zmienioną nazwą, mającą zwiększyć atrakcyjność eksportową na zagraniczne rynki..

  2. Davien

   T-90 to inaczej T-72BU.

  3. Zmiana

   Życzył bym Polsce takich zmienionych T72 na T90 tak z 500 sztuk !

 9. KUKUŁKA

  Spokojnie ...jest opracowana opcja gdzie po zdjęciu wieży z T-72 ma być zamontowana wyrzutnia z Langusty tw opcji 20 stanowisk ogniowych opcja została stworzona by towarzyszyć naszym czołgom i czyścić im przedpola w tzw działaniach dynamicznych dodatkowo ma mieć działko 30mm/jak w Rosomaku/ do obrony i wsparcia

 10. bc

  Wyjmują "fabrycznie nowe" 30 letnie wozy z resztek postsowieckich zapasów i dokładają kilka zabawek a w to miejsce wraca odmalowany złom z jednostek liniowych. Taka to modernizacja ale liczby robią wrażenie.

  1. cb

   Ta modernizacja to wymiana sko, silnika, armaty, pancerza reaktywnego .. mogą być nawet i 30 letnie ale po modernizacji są równorzędne dla każdego czołgu europejskiego i amerykańskiego.

  2. Davien

   A niby jakim cudem? Działo to same co maja T-72B3, SKO istotnie lepsze od starego Irtysza, no mamy tki odpowiednik maks Leo2A5:)

  3. mobilny

   Wiem że ciebie to nie obchodzi ale mnie już tak. Maks Leo 2a5 powiadasz? Załóżmy że cu wierzę. Na Polske wystarczy. Spadaj trollu stąd

 11. Andrettoni

  Po pierwsze to my mamy już broń na rosyjskie czołgi - po to zainwestowaliśmy w artylerię. Teraz tylko musimy wzmocnić oddziaływanie na różnych zasięgach, ale nie jesteśmy bezbronni. Od góry takiego pancerza nie ma i systemy "aktywne" też dużo nie poradzą. Bez paniki. Nowe czołgi nic nie dadzą jak nie będzie do nich żołnierzy, a ty się zbliża kryzys, bo poborowych było mało, a nawet jak w czasie epidemii 20 latek nie umrze, tylko 50 latek - to trzeba go w pracy zastąpić. Duża armia potrzebuje dużo wojska i dużo pieniędzy na codzienne utrzymanie. W konsekwencji przewagą zdobywają nie tylko czołgi, ale przemysł i umiejętności współdziałania między rodzajami wojsk oraz lepsza taktyka i morale.

  1. Popis

   Podstawą jest OPL i lotnictwo bo gdy wróg panuje na niebie to żadna artyleria nie pomoże.Nasza OPL praktycznie nie istnieje a lotnictwo jest mizerne więc można powiedzieć że jesteśmy bezbronni.I tutaj zakup raptem 2 baterii Patriot i kilkunastu samolotów niewiele zmieni.Ten mały zakup jest na + ale nie można powiedzieć że już będziemy bezpieczni

  2. dim

   wszystko prawda, jednak nie do końca. Gdyż te systemy aktywne, które powstaną za kilka lat, logicznie będą już dookólne i chroniące całą półsferę. W międzyczasie, w Polsce dopiero zacznie się, od niedawna i wąskim strumykiem, produkcja własnej inteligentnej amunicji. Gdyż na razie sam wie Pan jak jest.

  3. Krzysztof

   Zapomniałeś o tym że nasze lotnictwo w czasie konfliktu to także lotnictwo krajów sojuszniczych, innych systemów także to dotyczy. Wyrzutnie patriot można dowolnie przesuwać w zależności od potrzeb. Bardziej chodzi o przygotowanie żołnierzy do obsługi powierzonego sprzętu.

 12. Europejczyk

  Co trzeci Rosjanin nie ma nawet kibla w domu ale za to nowe kartonowe czołgi. Rosja to stan umysłu

  1. Herr Wolf

   Byłeś w Rosji że tak " dużo " wiesz o ich stanie instalacji sanitarnych jak i o produktach papieropodobnych?!

  2. normalny

   Kolego " europejczyku ???", zastanów się nad swoim stanem umysłu, bo chyba coś jest nie w porządku. Oprócz tego że jesteś jak mówisz europejczykiem, to chyba wstydzisz się że jesteś Słowianinem. Lecz prawdy nie zakrzyczysz.

  3. RUDY

   Jestem zachwycony, poziom twojej wiedzy o Rosji jest po prostu niesamowity! Masz bardzo merytoryczny komentarz dotyczący artykułu.

 13. zyg

  "Doświadczenia z Syrii" powinny Rosjanom uświadomić że największą słabością T-90 jest brak aktywnego " systemu obrony "hard kill". Spośród 30 czołgów dostarczonych siłom Assada stracono co najmniej 9 co potwierdził Jane's Defence analizą dostępnego ponad 160GB materiału wideo. Wszystkie oprócz jednego zniszczone pociskami ATGM z dużej odległości (jeden zdobyty przez rebeliantów trafiony w bok sabotem z rządowego T-72). W zdecydowanej większości trafienia TOW2A, co najmniej dwa rosyjskie Konkurs lub Kornet. Na szczęście dla Assada rebelianci nie posiadają nowych pocisków atakujących w trybie top attack jak TOW-2B czy Javelin. Oczywiście wyszkolenie taktyczne i morale czołgistów Assada pozostawia wiele do życzenia lecz zaznacza się że we wszystkich przypadkach dla własnego bezpieczeństwa starają się wykorzystywać walkę z dystansu wykorzystując przyzwoite jak na czołgi rosyjskie optykę i system kierowania ogniem (w tym francuski Catherine FC) jednak system obrony oparty na kombinacji Sztora + Kontakt5 ERA wykazał się małą skutecznością nawet przeciw pociskom starszej generacji. Wydaje się że najlepszą jak do tej pory wersją T-90 są indyjskie Bhishma wyposażone w Płd Afrykański LEDS-150 SAAB'a (LEDS wygrał program selekcji pomimo ceny ok 40% wyższej od rosyjskiej Areny), indyjskie czołgi produkowane lokalnie mają również nowy pancerz ceramiczny. Pierwsze dostarczone z Rosji egzemplarze spisywały się dobrze w ostrym klimacie północy i wschodu natomiast Hindusi mieli z nimi poważne problemy w gorącym klimacie nizin, z tego powodu czołgi produkowane lokalnie wyposażone są w izraelski system chłodzenia Kineticks oraz dodatkowy przedział chłodzenia kriogenicznego dla systemu kierowania ogniem Thalesa.

  1. Ach ciekawe z jakich b źródło wziąłeś że kontakt 5 jest słaby a t-90 ma system ochrony aktywnej

  2. antyDavien

   nie ma żadnych źródeł, to zwykły trolling i tyle ....

  3. Davien

   Kontakt-5 w testach przeciwko PZ-3IT wypadł gorzej od polskiej ERAWY-2 a Sztora ichtamnietku nie jest systemem hard kill i preciwko achodnim ppk od jaichś 33 lat jest całkowicie nieskuteczna.

 14. ryba

  No z setka naszych T 72 przerobionych na terminatory by sie nam przydała

  1. wojny robertów

   Jak gospodarke Jarozbaw uratuje to potem Termity wyeksportuje i Polska wygra przyszłośc dla młodych pokoleń. ;-) Pomysł może i dobry,bo drony lepsze i tak.

  2. Na chłodno

   Nigdy żaden rząd poza obecnym nie miał tak dobrych notowań agencji ratingowych, żaden nie zrównoważył budżetu. A gospodarke położyła reforma liberała Balcerowicza, i masowa wyprzedaż nawet bardzo dobrze prosperujących firm. Przypomnę, że tzw. liberalne rządy AWS/SLD/PSL/PO sprzedały ponad 11 TYSIĘCY tzw. większych przedsiębiorstw. Ponad 40% z nich już dziś nie ma. Twój polityczny komentarz jest bez sensu.

 15. Tomwak

  My to nie czołgi powinniśmy kupować tylko zainwestować w defensywe, czyli coś co tanio i skutecznie zniszczy nieprzyjacielskie czołgi w każdych warunkach pogodowych.

  1. QRF

   A jak odzyskasz teren który utracimy w wyniku rosyjskiego natarcia, samą piechotą i BWP?

  2. Pyrus

   Czołgiem również można sie bronić.

  3. Etam

   Tendencyjny komentarz. Żeby musieć odzyskiwać, trzeba najpierw pozwolić utracić. A jak nie nie utracisz, nie dopuścisz żadnego sprzętu zmech ani desantu na nasz teren to nie masz potrzeby odzyskiwać niczego. By twój scenariusz miał rację bytu, to najpierw nasze siły muszą wpuścić wroga, by dopiero potem np. dzięki czołgom, które wpuściły wroga, potem wygonić? Przecież to wariactwo tak myśleć. Dobra obrona, w tym ppanc, nie dopuści do zajęcia zadnego terenu. I w tym kierunku powinniśmy iść. Zdolność np. do szybkiego, szerokiego zaminowania kierunku natarcia wroga, które zatrzyma wszystko co jeździ, potem ostrzał artylerią rakietową np. z pociskami ppanc kasetowymi, naloty dronow z ppk oraz amunicii krążącej, ostrzał "jakimiś" Bonusami, na koniec masowe ppk klasy Brimstone/NLOS ze śmigłowców oraz dużej liczby lekkich, tanich, masowych niszczycieli czołgów. Kwestią jest tylko dostępność środków ppanc., ich skuteczność, rozpoznanie w tym powietrzne, sieciocentryczna łączność, i mobilność. A same czołgi też niczego ci nie dadzą, bez rozpoznania, którego nie mamy, bez ich osłony plot, której nie mamy, bez ASOP, którego nie mamy, bez skutecznej amunicji do czołgów, której wszak nie mamy. Same czołgi nie są panaceum na wszystko. Jak dowodzi historia wszystkich wojen, czołgi to środek manewrowy, przede wszystkim do realizacji ataku i przełamania obrony.

 16. Roch

  Taki Terminator fajna rzecz. Dlaczego naszych T-72 nie można na coś takiego przerobić?

  1. dim

   Masz na myśli - po przetopieniu w hucie ? Zgoda. Zresztą po pierwsze głęboka moderka MON. Inaczej wszelkie wysiłki modernizacyjne będą gwarantowanie, tragicznie spóźnione. I to bez uwagi na okoliczność czy sensowne ? Czy nie.

 17. As

  Co tam Rosyjskie konstrukcje skoro nasze PGZ potrafi tak ładnie starocie malować

 18. Tedi

  Najgorsza głupota naszego rządu ze zamknęli całkowicie PZL Wola. Chcociaz mogli przenieść linie produkcyjna silników do WZM Poznań czy Bumaru. Nie mogę zrozumieć skąd taka głupia decyzja i kto za tym stoi.

  1. Tito

   K2

  2. Wojmił

   Możesz to sprawdzić... nie wychodząc z domu siedząc przed komputerem przecież.... wystarczy trochę głębiej się zainteresować a nei tylko siedzieć i wypisywać co ci tam do głowy wpadnie

  3. P.l.

   Racja żal taki zakład i teraz bloki stawiają piec siemens martina itd zaorane montowalem te silniki żal patrzeć nic nie zostało

 19. nierusofil

  Polecam braciom Słowianom katolicyzm, systemu antylaserowe, szybkostrzelne i szybkobieżne, dalekojezdne (bo Chiny); z dobrą łącznością, penetracją i zakłócaniem łączności (bo Niemcy). Powodzenia w ewentualnych wojnach.

  1. Kiks

   Słowianom??

 20. Cynik

  K2 uratuje nasz przemysł. Potrzeba szybkich decyzji... Zwłaszcza że modernizacja Leoparda to porażka do której ciężko się przyznać.

  1. Herr Wolf

   Nasz przemysł już nie istnieje..!

  2. vvv

   jaki k2 i jaki nasz? :D k2 w obecnym wydaniu nie nadaje sie do Polski. dodatkowo k2pl mial byc w 2giej i 3ciej transzy ale pierwsze 500-800 k2 mialy byc z korei :)

  3. Lejek

   Pomyśl trochę, skoro jesteśmy tak mocni że nie potrafimy poradzić sobie z modernizacją Leopardów to jak sobie poradzimy z K2, co z tego wyjdzie?

 21. laki

  dobry czołg za niską cene i jak zamontują arenę to będzie rownożędnym przeciwnikiem abramsa a1m2vbc.

  1. czytelnik D24

   Będzie tak samo równoRZędnym przeciwnikiem Abramsa jak Opel po tuningu jest równorzędnym przeciwnikiem dla Ferrari.

  2. myślenie nie boli...

   gdyby tak było, to by od kilkunastu lat nie budowali Armaty, zwłaszcza że najnowsze Abramsy mają od frontu blisko metrowej grubości pancerz kompozytowy oraz system aktywnej ochrony Trophy. T-90M i T-72B3M nie są i nie będą tak dobre jak maszyny zachodnie, bo niejako z założenia mają pełnić inną rolę - mniej więcej taką samą jak w czasie II w.ś. T-34 - ewidentnie gorsze od maszyn niemieckich, ale dzięki przewadze liczebnej dające szansę na równorzędną walkę

  3. vvv

   nie bedzie ani w sile ognia ani w celnosci lub opancerzeniu. nie jest tez tani bo ma wrzucone nowoczesne podzespoly

 22. tut

  Z tego co wiem o T-90M to bardzo dobry czołg. Ma swoje wady ale to nie zmienia postaci rzeczy. Potrzebny jest nam nowy czołg. Jestem zwolennikiem współpracy z Koreańczykami. W moim mniemaniu jest to dla nas być albo nie być. I nie zmienia to że OPL jest na pierwszym miejscu. O ile nie będą to pomysły w postaci Abrams, Leopard. Które nas uzależniają od obcych interesów i decyzji. Niestety boję się że to wszystko zostanie roztrwonione przez holendernia drogie zakupy, słabe negocjacje. I bezwład, brak charakteru naszych decydentów.

 23. Christobal

  Może dobrze byłoby jednak zainwestować w 3 setki niszczycieli czołgów posadowionych na podwoziu gąsienicowym, które uzbrojone w dużą ilość nowoczesnych i szybkich pocisków rakietowych każdy mogłby wręcz wykonać atak "narzutowy" tymi pociskami, by przełamać samoobronę wrogich czołgów. W oczywisty sposób przychodzi mi na myśl rakieta brimstone.

 24. Kapitan Darek

  Piękny... Amunicja nadal w kadłubie...

  1. Cynik

   A gdzie ma być? Zakopana za miedzą? Amunicja z tyłu kadłuba i Gustlik do ładowania to rozwiązanie z II wojny światowej.

  2. QRF

   A gdzie ma być? Te nowe rosyjskie karuzele są już lepiej zabezpieczone przed detonacją amunicji niż w starszych wersjach czołgów. Mogą już się nie powtórzyć spektakularne eksplozje znane z Czeczenii, Iraku i Syrii. A szkoda...

  3. R

   Jak czegos nie rozumiesz to sie nie wypowiadaj.

 25. Rain Harper

  A gdzie Armata? Ileż można pudrować T-72BU (po Pustynnej Burzy przemianowany na T-90) ?

Reklama