Reklama

Siły zbrojne

BM-30 Smiercz rozmieszczone w Kaliningradzie

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w Obwodzie Kaliningradzkim zakończył się proces rozmieszczania nowego dywizjonu artylerii rakietowej uzbrojony w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-30 Smiercz. 

Dywizjon wszedł w skład stacjonującej w Kaliningradzie 244 Niemeńskiej Brygady Artylerii im. Czerwonego Sztandaru oraz Orderu Suworowa i Kutuzowa i jest częścią 11 Korpusu Armijnego Floty Bałtyckiej, którego zadaniem jest obrona wybrzeża Obwodu Kaliningradzkiego.

Obecnie ma trwać intensywny proces szkolenia poligonowego rosyjskich artylerzystów na nowym sprzęcie. Dotychczas na uzbrojeniu brygady znajdowały się m.in. dywizjony artylerii lufowej i rakietowej uzbrojone w haubice holowane 2A36 Hiacynt-B i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad. W ubiegłym roku w ramach jej wzmocnienia przyłączono do niej dodatkowy dywizjon artylerii lufowej uzbrojony w armatohaubice samobieżne 2S19 Msta-S.

Rozmieszczenie BM-30 w Obwodzie Kaliningradzkim ma być zdaniem rosyjskich wojskowych podyktowane koniecznością wzmocnienia pododdziałów artylerii w tym regionie oraz ogólnego potencjału militarnego Federacji Rosyjskiej w tej najdalej wysuniętej na zachód enklawie państwa. Ma także stanowić odpowiedź na wzmacnianie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.

BM-30 Smiercz to rosyjski rakietowy system artyleryjski, który jest przeznaczony dla samodzielnych brygad artylerii frontowej. Stanowił swoisty odpowiednik i odpowiedź na amerykańską wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet M270 MLRS. System ten składa się z samobieżnej wyrzutni rakiet GRAU 9A52 i wozu transportowo-załadowczego 9T234A. Sama wyrzutnia rakiet składa się z dwunastoprowadnicowej wyrzutni pocisków rakietowych kal. 300 umieszczonej na czteroosiowym wojskowym samochodzie ciężarowym MAZ-543M. Wóz transportowo-załadowczy przewozi dodatkowo jednorazowo pełną jednostkę ognia, czyli 12 pocisków rakietowych. System może prowadzić strzelania pojedynczo lub pełną salwą z wykorzystaniem szerokiej gamy pocisków rakietowych na odległość od 20 do 70 km pokrywając jednorazowo obszar 60 hektarów.

Obecnie używane BM-30 Smiercz są stopniowo modernizowane do nowego standardu Tornado-S. W ramach tej modernizacji skrócono czas potrzebny na przejście od pozycji transportowej do gotowości bojowej i zmiany stanowiska bojowego oraz zwiększono szybkostrzelność i zasięg skuteczny tego systemu. Tornado-S oprócz standardowych pocisków rakietowych kal. 300 mm może wykorzystywać inteligentną i programowalną amunicję.

Reklama

Komentarze (14)

 1. thousandfaces

  Warto dodać, że w zasięgu wyrzutni BM-30 rozmieszczonych w Kaliningradzie, pocisk 9M528, będą się znajdować Port Wojenny w Gdyni, baza lotnicza w Malborku i garnizon w Elblągu.

  1. Tomasz33

   Jesteś pewien że będą uzbrojone, a nie będzie to atrapa. Cały okręg kaliningradzki jest w zasięgu pocisków NSM, JASSM i JASSM ER oraz artylerii lufowej i rakietowej. Rosja zdaje sobie z tego sprawę. Rozmieszczanie przez rosyjski rząd broni jest łatwiejsze niż poradzenie sobie z biedą, bezrobociem i podnoszeniem wynagrodzeń. Zamiast chleba igrzyska.

  2. Davien

   Pocisk 9M528 ma zasieg 90km i jest bronia niekierowaną,nie pomyliło sie panu przypadkiem z 9M542 z zestawu Tornado-S?

  3. thousandfaces

   Nie, pocisk 9M538, z jednolitą głowicą odłamkowo-burzącą. Wszystkie trzy to cele powierzchoniwe. Nie chodzi o to, żeby zniszczyć konkretne obiekty, ale zdezorganizowfać funkcjonowanie. Do tego wystarczy.

 2. FeliXX

  Trzeba namierzyć magazyn gdzie składują te rakietki. Jak ten magazyn gruchnie w całym Kaliningradzie nie bedzie jednej całej szyby. Chyba ruskie mają jednak trochę rozumu nie taka broń na terenie gdzie nawet małe drony mają w zasiegu wszystko. TO TYLKO STRASZAK. A w środku tych wyrzutni atrapy - puste rury.

  1. QRF

   Tylko ze to moskale zaczną konflikt a nie my(bo tak chyba zakładamy). Będą mieli kilka pierwszych salw bez naszej odpowiedzi. Gołdapski Plot, Mazurski Pułk Artylerii, Warmiński Pułk Rozpoznawczy i 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana dostaną z zaskoczenia. Kacapy wystrzelą wszystko co mają w Kaliningradzie zanim się otrząśniemy po ostrzale i zorganizujemy odpowiedź.

  2. madox

   Ciekawe kto po latach dowiedzie, że to ruskie pierwsze coś wystrzeliły

 3. martin

  a my zamawiamy mudury.

  1. Adam

   Myślisz że obsługa tych wyrzutni chodzi w łapciach z łyka i przepaskach biodrowych z liści?

 4. Orthodox

  Pewnie dla ,,równowagi'' Himarsy zostaną przydzielone do Mazurskiego Pułku Artylerii.

  1. QRF

   Oby nie. Zakładamy przecież ze to ruscy zaatakują a nie odwrotnie. Ten pułk i tak należy przenieść w inny rejon bo teraz to on z gradów w pierwszej minucie konfliktu dostanie. Przecież oni są 10km od granicy! To samo z Gołdapskim pułkiem Plot, ten to już na samej granicy stoi!!!

 5. BUBA

  Bo my sie bronimy a ONI Niosa " POKOJ "

  1. Władimir P.

   My ten wasz grajdołek zaoramy gradami i zasiejemy na tym kukurydzę.....daswidania.

  2. Tomasz33

   Pomyliły ci się kraje, grajdołek jest na wschodzie. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne to doskonałe pokazują.

  3. BUBA

   Oj ..... nie lubie kukurydzy

 6. Tomasz33

  1 kwietnia, prima aprilis. To nie może być prawda bo w razie konfliktu zniknie w pierwszej kolejności.

 7. Niuniu

  Cieszy mnie niezmiernie optymizm forumowiczów uważających, że polska posiada wystarczające środki aby się zbroić nie gorzej niż Rosja w Kaliningradzie. Smuci natomiast poziom kształcenia podstawowego czego pochodną niewątpliwie jest brak umiejętności liczenia na poziomie 3-4 klasy szkoły podstawowej. Koledzy któży uważają, że Polska to bogaty kraj niech sobie sprawdzą jaki mamy obecnie poziom zadłużenia, wydatków na szkolnictwo czy służbę zdrowia, jakie są średnie pensje nauczycieli i ile wynoszą emerytury które ZUS obecnie nalicza polakom którzy właśnie teraz przechodzą na emeryturę. Wydaję się, że o Polsce można będzie zacząć mówić, że jest krajem dostatnim jak zaczniemy w końcu zmniejszać nasz dług publiczny i zaczniemy dysponować na stałę nadwyżką budżetową przy wydatkach publicznych na poziomie średniej unijnej a nie tak jak obecnie na poziomie jednych z najniższych w Unii.

  1. grgthytuytutyu

   Polska nie posiada środków, żeby zbroić się lepiej niż Rosja, ale też nie potrzebuje takich środków, bo ma mniejsze terytorium. Powinna jednak w miarę możliwości nadążać za światem. Tylko tyle i aż tyle.

  2. Lelum polelum

   "Koledzy któży uważają, "- którzy, a będzie w Polsce dobrze.

  3. szach mat w jednym ruchu

   Fajnie go złapałeś! Pozdrawiam

 8. berni s

  Niezła ściema. Z wyrzutni BM30 spokojnie można odpalać rakiety standardu Tornado-S o zasiegu 120 km (wkrótce większym) tak więc pod pozorem upychania starych Smierchów do Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosjanie rozbudowują arsenał wyrzutni rakiet kierowanych w zasięgu których przy założeniu nawet braku modernizacji rakiet znajdą się Mazury, Warmia i Wybrzeże (Gdynia, Orzysz, Elbląg, Morąg, Malbork, Giżycko, Bartoszyce)

  1. Davien

   Berni po pierwsze pociski 9M542 moga byc odpalane wyłacznie z zestawów 9A52-4 Tornado-S po drugie BM-30 ma jako najlepszy pocisk 9M528 o zasięgu 90km. Aha BM30 ni ma pocisków kierowanych do Tornado-S jest cały jeden czyli własnie 9M542.

  2. R

   Zapomiales dodac, ze to informacje wg. Ciebie.

  3. Davien

   Nie panei R to informacja wg MO FR:))

 9. FR technologiczne imperium

  Może by rozmieścili w tym Kaliningradzie jakieś tanie sklepy spożywcze , bo Rosjanie zapychają kolejki w Polskich sklepach na potęgę.

  1. klawiatura

   Bzdury piszesz jak zawsze, nie widziałem zapchanych sklepów, a mieszkam w strefie byłego mrg, który jedynie słusznej partii mocno przeszkadzał. Poza tym kupując u nas mają zwrot podatku vat (skąd ty to masz niby wiedzieć szczekaczu forumowy) i to wystarczy, prawie 1/4 mniej, no kto da lepszą ofertę.

  2. Palmel

   Rosjanie zapychają kolejki w Polskich sklepach na potęgę -widać że nie znasz się na ekonomi lepiej żeby u nas wydawali niż u siebie ile osób dzięki temu u nas pracuje i ma utrzymanie i płacone są z tego podatki + to co napisał klawiatura

  3. H2O

   Znaczy że i tak nie mają tanich sklepów! Ani zadnego 500+, ani emerytury dla matek 4+, ani dopłat do leków? Ani namiastki mieszkania+, ani wyprawki szkolnej 300+, ani "13" dla emerytów? Hm, ale mogą się cieszyć : do Kalingradu dojechały nowe, drogie rakiety? Uff, to na pewno t e r a z to juz wszyscy Rosjanie w Kalince odetchneli z ulgą. Za Putina nie grozi im, że ktoś wprowadzi im tam tanie sklepy. Aż chce się żyć, prawda??

 10. mark

  Czy nasz wywiad już wie ile tych pojazdów ulokowano wKaliningradzie....

  1. bobo

   Naszego wywiadu nie ma. Na terytorium Polski działalność prowadzą głównie trzy wywiady-amerykański, izraelski i rosyjski. Właściwie one współpracują ze sobą ale gdy wyniknie sprzeczność interesów to podsuwają informacje polskim organom albo mediom. Ostatnio izraelski wywiad uzyskał przewagę bo raczej nie zrezygnowali z informacji, które zbiera Pegasus.

  2. To kiedy szturm?

   A kto ci tak powiedział? Michalkiewicz? To ten , który wróżył że będziemy z Amerykanami szturmować Teheran a jakoś czekam i czekam i doczekać się nie mogę , ale jak brać na poważnie kogoś kto z pisania dla szurów żyje..

  3. ;///

   Izraelski oczywiście próbuje odzyskać kamienice!!!, ale pamiętajmy też o NIEMCAAACH!!!

 11. xxx

  cokolwiek rozmieszczone w Kaliningradzie to już trup

 12. Bolek Mazowiecki

  Dotychczas te wyrzutnie widział tylko mjr Aleksander Jurczenko z 244BA. W żadnej brygadzie artylerii w Rosi nie ma takich wyrzutni! Są Brygadach Rakietowych okręgów. Dotychczas Rosjanie wielokrotnie pisali w prasie, że w OK są 2S7 Pion, i co? Czyli dezinformacji ciąg dalszy. A że w 244BA są BM-21, co jest nietypowe to inny problem.

 13. NEMO

  A my w odpowiedzi rozmieścimy Langusty o zasięgu całych 20 km ( w końcu może będą o zasięgu 40 km z francuskim silnikiem) tylko tyle potrafimy

  1. normalny

   niech rozmieszczają to ich sprawa a my robimy swoje

  2. Fanklub Daviena

   No przecież przepłaciliśmy ze 30x za HIMARsy kupione u Wielkiego Wuja! Zapomniałeś?

  3. hej

   Nie no, będziemy udawać że HIMARS kupiony za ciężkie pieniądze zaorane na podatniku jest w ogóle zdolny do rażenia jakichkolwiek celów przy kompletnym braku rozpoznania. I że stać nas na koszmarnie droga amunicję kierowaną do niego.

 14. kriss

  I to jest modernizacja i postep oczywiscie zaraz znajda sie tacy co nazwa mnie ruskim trollem ale u nas w jednostkach brak nawet rekawiczek i masek bo WOGI daja po 5 sztuk na czas epidemii,wojsko to urzednicy pracujacy do 15.30 ale za to defilady wychodza nam dobrze.

Reklama