Siły zbrojne

BM-30 Smiercz rozmieszczone w Kaliningradzie

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w Obwodzie Kaliningradzkim zakończył się proces rozmieszczania nowego dywizjonu artylerii rakietowej uzbrojony w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-30 Smiercz. 

Dywizjon wszedł w skład stacjonującej w Kaliningradzie 244 Niemeńskiej Brygady Artylerii im. Czerwonego Sztandaru oraz Orderu Suworowa i Kutuzowa i jest częścią 11 Korpusu Armijnego Floty Bałtyckiej, którego zadaniem jest obrona wybrzeża Obwodu Kaliningradzkiego.

Obecnie ma trwać intensywny proces szkolenia poligonowego rosyjskich artylerzystów na nowym sprzęcie. Dotychczas na uzbrojeniu brygady znajdowały się m.in. dywizjony artylerii lufowej i rakietowej uzbrojone w haubice holowane 2A36 Hiacynt-B i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad. W ubiegłym roku w ramach jej wzmocnienia przyłączono do niej dodatkowy dywizjon artylerii lufowej uzbrojony w armatohaubice samobieżne 2S19 Msta-S.

Rozmieszczenie BM-30 w Obwodzie Kaliningradzkim ma być zdaniem rosyjskich wojskowych podyktowane koniecznością wzmocnienia pododdziałów artylerii w tym regionie oraz ogólnego potencjału militarnego Federacji Rosyjskiej w tej najdalej wysuniętej na zachód enklawie państwa. Ma także stanowić odpowiedź na wzmacnianie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.

BM-30 Smiercz to rosyjski rakietowy system artyleryjski, który jest przeznaczony dla samodzielnych brygad artylerii frontowej. Stanowił swoisty odpowiednik i odpowiedź na amerykańską wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet M270 MLRS. System ten składa się z samobieżnej wyrzutni rakiet GRAU 9A52 i wozu transportowo-załadowczego 9T234A. Sama wyrzutnia rakiet składa się z dwunastoprowadnicowej wyrzutni pocisków rakietowych kal. 300 umieszczonej na czteroosiowym wojskowym samochodzie ciężarowym MAZ-543M. Wóz transportowo-załadowczy przewozi dodatkowo jednorazowo pełną jednostkę ognia, czyli 12 pocisków rakietowych. System może prowadzić strzelania pojedynczo lub pełną salwą z wykorzystaniem szerokiej gamy pocisków rakietowych na odległość od 20 do 70 km pokrywając jednorazowo obszar 60 hektarów.

Obecnie używane BM-30 Smiercz są stopniowo modernizowane do nowego standardu Tornado-S. W ramach tej modernizacji skrócono czas potrzebny na przejście od pozycji transportowej do gotowości bojowej i zmiany stanowiska bojowego oraz zwiększono szybkostrzelność i zasięg skuteczny tego systemu. Tornado-S oprócz standardowych pocisków rakietowych kal. 300 mm może wykorzystywać inteligentną i programowalną amunicję.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.