Reklama

Siły zbrojne

Prezydent chce przeznaczyć 0,05 % PKB na drony dla Wojska Polskiego

Prezydent Bronisław Komorowski dąży do uzyskania dla Sił Zbrojnych RP dodatkowego finansowania w wysokości 0,05 % PKB. Jest prawdopodobne, że mogło by ono zostać wykorzystane na zakup systemów bezzałogowych w podobny sposób, jak miało to miejsce w wypadku zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 dla Sił Powietrznych. Na zdjęciu bsl FlyEye. Fot. Flytronic.
Prezydent Bronisław Komorowski dąży do uzyskania dla Sił Zbrojnych RP dodatkowego finansowania w wysokości 0,05 % PKB. Jest prawdopodobne, że mogło by ono zostać wykorzystane na zakup systemów bezzałogowych w podobny sposób, jak miało to miejsce w wypadku zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 dla Sił Powietrznych. Na zdjęciu bsl FlyEye. Fot. Flytronic.

Prezydent RP dąży do uzyskania dodatkowego finansowania dla MON w wysokości 0,05 % PKB, zostaoby ono przeznaczone na pozyskiwanie systemów bezzałogowych.

Podczas posiedzenia połączonych senackich Komisji Obrony i Gospodarki Narodowej szef BBN Stanisław Koziej stwierdził, że Bronisław Komorowski rozważa alokowanie dodatkowych funduszy na zakup bezzałogowców dla Sił Zbrojnych RP. Miałoby to się odbyć w sposób podobny, jak przy pozyskaniu wielozadaniowych samolotów bojowych dla Sił Powietrznych, przez wydzielenie środków spoza budżetu MON w wysokości 0,05 % PKB.

Prezydent Komorowski poruszał już wcześniej potrzebę przeznaczenia dodatkowych 0,05 % PKB na obronę narodową w kontekście kryzysu ukraińskiego i starań NATO o zwiększenie wydatków obronnych. Jednocześnie, w opinii szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zakupy systemów bezzałogowych to najbardziej perspektywiczny z programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Jego realizacja może się odbyć przy „decydującym udziale” krajowego potencjału przemysłowo – obronnego, także w zakresie prac badawczo – rozwojowych.

Najbardziej perspektywiczny naszym zdaniem, najbardziej nowoczesny, najbardziej potrzebny w systemach bezpieczeństwa.

Szef BBN Stanisław Koziej o programie pozyskania bezzałogowców dla WP.

Z inicjatywy prezydenta RP rozpoczęto także narodowy program systemów bezzałogowych. Jak powiedział Stanisław Koziej, ma on na celu między innymi stworzenie forum konsultacyjno – koordynacyjnego, w którym będą brać udział przedstawiciele użytkowników bezzałogowców, podmiotów odpowiedzialnych za prace badawczo – rozwojowe oraz producenci. W założeniu powinno to służyć wypracowaniu rozwiązań pozwalających, aby do polskiego systemu bezpieczeństwa trafiły systemy bezzałogowe, nad którymi Polska będzie sprawować pełną kontrolę z punktu widzenia własności systemów informatycznych. Jednocześnie będzie się dążyć do optymalnego wykorzystania polskiego potencjału przemysłowo – obronnego w zaopatrywaniu Sił Zbrojnych i innych elementów systemu bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

Komentarze (31)

 1. Taki jakis tam

  0,5 % PKB to jakies 2,5 mld PLN. Przez najblizsze 10 lat to 25 mld PLN za ktore kupujemy sprzet, ktory moze zostac zestrzelony zwykla, tania wyrzutnia GROM. Na huk nam to? Czy nie mozna tej gigantycznej kasy przeznaczyc na projekty, ktore w momencie zakupu beda bronia zapewniajaca rzeczywista przewage na polu walki? W 2025 roku ruski beda dysponowac odmlodzona flota samolotow 4,5 - 5-tej generacji, a my puscimy na nich drony? Prognozowana kwota jest wystarczajaca na prace nad projektem polskiej broni laserowej/dzialem elektromagnetycznym.

  1. tank_buster

   Nie wypowiadaj się w tematach, których nie rozumiesz ok? Drony jak najbardziej zapewnią przewagę na polu walki - kto ma lepsze rozpoznanie ten ma większe szanse wygrania. Z tego powodu mają one strategiczne znaczenie i powinny mieć priorytet. Samoloty już mamy, dron nie i to na nich trzeba się teraz skupić. 25 mld to i tak za mało będzie na nie. To, że mogą zostać zestrzelone nic się nie dzieje, samoloty też można zestrzelić.

  2. Paweł M.

   Drony to nie tylko broń pasywna (rozpoznanie, itd.). Drony mogą także przenosić różnego rodzaju uzbrojenie. Dzięki temu w zależności od przeznaczenia takiego uzbrojenia mogą stanowić realną przewagę na polu walki. Ja bym raczej zapytał co z programami rozwoju tych technologii. Co z programami szkoleń operatorów, co z kwestią bezpieczeństwa elektronicznego tych urządzeń, co z opracowaniem taktyk wykorzystania ich na polu walki, co z opracowywaniem nowatorskich rozwiązań w ich konstrukcjach, itd. W każdym z tych aspektów powinna być chęć stworzenia czegoś unikalnego i czołowego w kontekście innych rozwiązań dostępnych na świecie. Jeśli ta kasa pójdzie na rozwój tych kwestii, to ta cała idea nie będzie wcale taka głupia i przyniesie realny wzrost możliwości bojowych, wprost proporcjonalnie do kosztów i wykorzystania zasobów ludzkich.

  3. kbosak

   1. jeśli dron kosztuje mniej niż pocisk GROM, to przegraliście wojnę 2. GROM nie trafi nawet małego drona spalinowego wielkości kilku metrów, zbyt zimny.

 2. kbosak

  To dobrze się składa. Od 2011 postuluję na stronie Flytronic aby część środków przypadła i mnie, zgodnie z konstytucją gwarantując udział w gospodarce i życiu społecznym bo narazie czuję się dyskryminowany przez firmę WB Electronics (właściciela Flytronic) przy czynnej współpracy Prezydenta, tym bardziej że w 2004-2007 mieli mnie gdzieś i woleli importować autopiloty.

 3. ja

  W dalszym ciągu polska armia nie ma siły uderzeniowej! Goździk i Dana powinny znaleźć się w muzeum ze względu na mały zasięg strzału - do 19km.

 4. asd

  Teraz najważniejsza w Wojskach Lądowych jest artyleria więc te pieniądze przeznaczyć na projekty WR-300 HOMAR, AHS KRYL 155mm i nową amunicję do nich oraz do Raka a także systemów naprowadzania dla nich czyli dronów. W Siłach powietrznych teraz najważniejsza jest Obrona Przeciwlotnicza i Antyrakietowa więc tę kasę przeznaczyć na nowy Polski system i Polskie pociski Błyskawica jako uzupełniające dla bardziej zaawansowanych systemów OPL. W MW najważniejsze są Okręty więc kasę tę przeznaczyć na budowę w Polskich stoczniach serii nowych okrętów. Wybór należy do ciebie Inspektoracie uzbrojenia i Prezydencie.

 5. Alex

  Drony jasne, ale co ze smiglowcami, zeby zwiekszyc sile wojsk ladowych o samolotach nie wspomne 10 czy 15 lat w NATO, a my mamy jakies 250 czolgow i 48 samolotow MW to dwie stare fregaty i 1 okret podwodny, ktory na domiar wszystkiego jest Ruski taki jest realny stan polskie armii, a prezydent dodaje 0,05% lepiej byc nie moze i pretensje do zachodu ze nie chce nas bronic przed ruskimi 1939r jak z obraska. Nikt nie potrafi zrozumiec, ze z Polski Gdansk nikt nie przyjedzie umierac i musimy sie sami bronic tylko czym

 6. Davidoff

  W naszej sytuacji należy podnieśc ale całe PKB na obronnośc do jakieś 3-4 % . Należy zwiększyć armie i inwestować we własny przemysł zbrojeniowy . Okręty z rakietami manewrującymi, rakiety typu JASSM, projekt HOMAR, KRYL i stalibyśmy sie liczącą siłą w naszym regionie. Wie ktoś coś może o czołgu ,który ma być zbudowany do 2016 roku jak mnie pamięc nie myli, ma być podobno "najlepszy na świecie " :D Pozdrawiam.

 7. KARL

  Mało. Minimum 3 procent PKB dla MON.

  1. qwerty

   Ale wtedy nie starczy kasy na bezpieczeństwo energetyczne.

 8. Marcin

  Pan Koziej żyje w imaginowanym przez siebie świecie.. Polski nie stać na bycie poligonem doświadczalnym. Bezzałogowce rozpoznawcze tak, bojowe nie. To sprawdza się tylko w konfliktach asymetrycznych.

  1. marian

   Tu chodzi o drony zupełnie innej klasy niż dzisiejsze Predatory czy Reapery. Wszystkie wielkie armie nad tym pracują. Przynajmniej w tej dziedzinie nie będziemy musieli startowac jako zacofani. Można kupić i setkę f-35. I co? Damy Amerykanom kilkadziesiąt mld $ i tyle. Dalej nie będziemy nic mieli. To szansa dla naszego przemysłu zbrojeniowego. to może być polska specjalność i koło zamachowe gospodarki.... Byle tylko ktoś tym razem tego dopilnował i nie skończyło się jak z Gawronem.... Izrael z przemysłu zbrojeniowego zrobił znaczny procent PKB. Przy okazji nikt im nie podskoczy.....

 9. skiud

  Czy nie lepiej te 0,05 % wydać na kolejne 48 F-16 lub Eurofingtery? Czy nawet na kilkanaście F-35? I tak w razie normalnego konfliktu bez przewagi w powietrzu wróg te drony zestrzeli i będziemy tak samo "ślepi i głusi"... Małe drony już używamy i produkujemy u siebie, ma być namiastka rozpoznania satelitarnego, to po co ładować kasę w sprzęt przydatny w bambusowych wojenkach?

  1. asd

   Te 0,05% PKB starczy na góra 2 samoloty więc nie pisz pan dyrdymałów. Można je przeznaczyć na drony, okręty dla MW czy artylerię.

 10. Wojtek

  Paranoja, pieniądze trafią rynek zmonopolizowany przez jeden podmiot, dzięki czemu uzyskamy kiepskie rozwiązania za horendalne pieniądze.

 11. Dron Kołodziej

  Zostawię Polskę bezzałogową ...

  1. karo

   10/10 ale się ubawiłem :)

 12. Gajowy

  Postaram się jeszcze załatwić dwie pary wrót od stodoły po okazyjnej cenie i dziękujcie Lemingi, że macie takiego Gajowego na straży z flintą bo inaczej wasze losy byłyby przesądzone ale pamiętać musicie, żeby na mnie głosować Wasz Gajowy !!!

 13. STRZELEC

  Pewne pieniądze dla pewnej firmy (?).

 14. Oooo

  Ten Koziej to jakaś patologia :)

  1. Erb

   Patologią jest zaniechanie koniecznych reform w WP w obliczu ostatnich wydarzeń.

 15. tank_buster

  Bardzo dobrze. Drony są przyszłością pola walki i ich udział będzie się zwiększał. Dlatego to dobrze, że zaczynamy się z nimi oswajać już, a nie później. Przynajmniej w jednym nie będziemy zacofani. Wojsku trzeba dużo dron, więc nie można ich finansować małymi sumami. Są one podstawą i nie ma nowoczesnej armii bez nich.

 16. olo

  pod dowództwem generała Kozieja nie oddamy nawet guzika !

 17. adleR

  czy ktoś to policzył ? czy wiemy o jakich kwotach rozmawiamy ? PKB 2013 to 520 mld USD ...a zatem 0,05% to około 800 mln złotych. Za 800 mln zł rocznie w perspektywie 10 lat to można odtworzyć MW, z czego 60% wróci do budżetu w postaci podatków pośrednich i bezpośrednich i zakupów dokonywanych na rynku wewnętrznym

 18. antylobbysta

  Pewne pieniądze, dla pewnej firmy

 19. Gość

  Całkowicie popieram inicjatywę Pana Prezydenta Komorowskiego. Armia musi być ciągle modernizowana, ponieważ postęp techniczny w technice zbrojeniowej też ciągle trwa. Nasze wojsko nie dość że nieliczne, to i uzbrojenie też pozostawia wiele do życzenia. Wojsko bez zaplecza przemysłu zbrojeniowego nie jest zdolne do prowadzenia działań zbrojnych w dłuższym dystansie czasu a szczególnie w konfrontacji z silnym przeciwnikiem. Nowy rodzaj broni jakim są BSL to przyszłość i należy w ten sektor wchodzić pozyskując nowe technologie dla przemysłu. W dłuższej perspektywie ta broń będzie jedną z ważniejszych na przyszłym polu działań zbrojnych. Dlatego warto w to inwestować by w przyszłości nie zaczynać od początku. Zwiększenie funduszu jest uzasadnione z kilku przyczyn, również z tej ,że jesteśmy krajem granicznym NATO i za sąsiada mamy Rosję. Trzeba zawsze pamiętać ,chcesz pokoju szykuj się do wojny.

 20. Wojtekus

  No i jest to wlasnie dobry pomysl. Zwiekszenie PKB na wojsko i to w dodatku na wyzsze, bardziej zaawansowane technologie. Bedziemy w koncu miec 2% PKB na obrone (jesli puzniej nie zabiora tego co dali).

 21. sorbi

  ROk temu prezydent pozwolił na skrojenie MON-u na ponad 3mld zł, a teraz chce podnosić pKB na obronnosć?. A ile z tego znowu zachachmęcą? Nie wierzę żadnym ustawowym zapisom i gwarancjom - Rostowski pokazał co to znaczy kreatywna księgowość.

 22. gość

  A nie lepiej 0,05% PKB na nowe samoloty wielozadaniowe? Coś tu nie gra. Realne uzbrojenie - nie! Na niby - TAK! I to z gwarancjami....

 23. Marcin

  Panu fantaście Koziejowi dziękujemy. Polski nie stać na bycie poligonem doświadczalnym. Musimy inwestować w sprzęt sprawdzony, póki co to są samoloty bojowe załogowe. Drony są przydatne póki co w konfliktach asymetrycznych, a to nam nie grozi.

 24. say69mat

  'Drony' to taki substytut wysokiej klasy uzbrojenia. We wrześniu nasza armia miała tankietki TK i TKS. Służyły w naszej armii jako 'fantom' broni pancernej. Podobnie i współcześnie 'drony' służą jako substytut nowoczesnego lotnictwa

 25. zorro

  pewnie z adnotacją że środki mają być przeznaczone nie na drony wyprodukowane w polskich zakładach ... ale na zwiRUSOwany izraelski sprzęt ...

Reklama