Reklama

Siły zbrojne

Predator rozbił się w południowej Turcji

Fot. Incirlik Air Base / incirlik.af.mil
Fot. Incirlik Air Base / incirlik.af.mil

Bezzałogowiec MQ-1B Predator uległ zniszczeniu po upadku na terenie prowincji Adana w południowej Turcji. 

Samolot bezzałogowy MQ-1 Predator należący do amerykańskich sił powietrznych stacjonujących w południowej Turcji rozbił się krótko po starcie z bazy lotniczej w İncirlik w prowincji Adana. Do zdarzenia miało dojść przed świtem 3 lutego o godzinie 1:40 czasu lokalnego w odległości około 20 kilometrów od miejsca startu. Zgodnie z ujawnionymi informacjami, maszyna rozbiła się na obszarze niezamieszkanym i nie spowodowała strat w ludziach.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną zdarzenia mogła być awaria techniczna. Szczegółowe informacje na temat powodów zniszczenia maszyny mają być znane po zakończeniu oględzin wraku i miejsca jego odnalezienia. Dochodzenie prowadzą wspólnie przedstawiciele amerykańskich i tureckich sił zbrojnych. Utracony bezzałogowiec był użytkowany przez amerykańskie 39. Skrzydło Sił Powietrznych (39th Air Base Wing) stacjonujące w bazie İncirlik, w bezpośredniej bliskości granicy z Syrią.

Nie jest to pierwsza katastrofa tego typu maszyny na terytorium Turcji. Z podobnych przyczyn w październiku 2015 roku około 10 kilometrów od granicy z Syrią miał rozbić się inny Predator, który uczestniczył w działaniach wymierzonych w siły Daesh. USAF prowadzi misje bojowe i rozpoznawcze z użyciem dronów stacjonujących w bazie İncirlik od sierpnia 2015 roku.

(MK)

Reklama

Komentarze (6)

 1. Kasia

  ech..pewnie Rosjanie...:)

 2. MiszaGriszaWania

  Ten piękny amerykański "złom" zabił więcej przywódców Daesh niż cały ten ruski super hiper ultra kontyngent najnowszego sprzętu w Syrii, no ale MQ-1 nie bombarduje cywilów w szpitalach jak ruscy.

  1. JoeFredDick

   Z dziesiątek tysięcy ludzi zamordowanych przez amerykańskie drony 97% było niewinnymi cywilami - to liczba z raportu CIA dla senatu. Z ocen NGO 99,5% było niewinnymi cywilami. Dlatego nawet w USA nie ma chętnych na operatorów dronów a ci co są, to ukrywają swój "zawód" nawet przed rodziną. Masz jeszcze jakieś "mondrośći"

 3. Pawlak

  A taki był ładny, amerykański.

 4. niCk

  No z tego co poprzednio opublikowali to spadały z powodu braku zasilana jednak nie mogli dojść do powodu wystąpienia tego wiec zamontowali dodatkowa "prądnicę" czy co takiego a tu dalej spadają i to zaraz po starcie jedno jest pewne maja problem. Może w fabrykach ktoś im sabotuje jak to więźniowie mieli niekiedy w zwyczaju w niemieckich zakładach "Pracy"

 5. maniuś

  Znowu ? A miały być niezniszczalne ? Sam się rozpadł ?

 6. be

  Amerykańskie samoloty się rozbijają? No niemożliwe przecież mają naj naj najlepsze we wszechświecie samoloty i technologię.Coś za bardzo się ten nowoczesny złom rozbija.

Reklama