Reklama

Siły zbrojne

Pożar na okręcie do działań przybrzeżnych LCS 4 "Coronado"

W piątek wybuchł pożar na odbywającym próby morskie okręcie LCS 4 „Coronado” – fot. US Navy
W piątek wybuchł pożar na odbywającym próby morskie okręcie LCS 4 „Coronado” – fot. US Navy

W sobotę marynarka wojenna USA potwierdziła, że 12 kwietnia doszło do pożaru na pokładzie drugiego trimarana LCS (LCS 4) „Coronado”. Wydarzenie miało miejsce w czasie dwudniowych prób morskich na Zatoce Meksykańskiej.Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał, a dzięki szybkiemu stłumieniu ognia straty są również niewielkie. Problemy pojawiły się podczas płynięcia maksymalną prędkością, gdy silniki pracowały na pełnej mocy. Izolacja na wylocie gazów prawoburtowego silnika diesla najpierw zaczęła się tlić, a później palić, ale według oficjalnej wersji „pożar został natychmiast stłumiony”.

Więcej: Pierwsza awaria USS Freedom

Chwilę później to samo stało się na lewej burcie i znowu pożar został szybko ugaszony. Wykorzystując turbiny gazowe „Coronado” powrócił do macierzystej stoczni Austal w Mobile (Alabama), gdzie rozpoczęła prace komisja szacująca straty i szukająca przyczyn pożarów. Wstępnie stwierdzono, że wypadek nie wpłynie znacząco na termin wyposażenia i ukończenia okrętu oraz jego przekazania do US Navy.

Więcej: Pentagon zamawia kolejne okręty LCS

„Coronado” (LCS 2) jest drugim okrętem typu Independence (LCS 2) i czwartym okrętem do działań przybrzeżnych budowanych dla amerykańskiej marynarki. Jego budowa zaczęła się w 2009 r. a imię otrzymał w styczniu 2012 r. Oba typy okrętów LCS mają napęd kombinowany (silnik diesel i turbina gazowa). W przypadku Independence są to dwa silniki diesla MTU 20V 8000 M90 i dwie turbiny gazowe General Electric LM 2500.

Po „Coronado” stocznia Austal ma jeszcze zbudować 10 takich trimaranów

(MD)

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama