Reklama

Siły zbrojne

Portugalskie F-16 już w Polsce

Portugalskie Siły Powietrzne, fot. emfa.pt
Portugalskie Siły Powietrzne, fot. emfa.pt

Cztery portugalskie wielozadaniowe F-16M Viper rozpoczynają swoją wizytę szkoleniową w polskim Malborku. W okresie dwóch miesięcy, wraz z partnerami, mają budować pogłębione zdolności w sferze interoperacyjności sił powietrznych państw członkowskich NATO.

Cztery maszyny wielozadaniowe F-16M Viper, należące do portugalskich sił powietrznych (Força Aérea Portuguesa) oraz niezbędna grupa personelu obsługi trafiła właśnie do Polski. We wcześniejszym natowskim komunikacie mowa jest dokładnie w sumie o grupie do 95 wojskowych. O całym fakcie poinformowało już pod koniec sierpnia natowskie Allied Air Command. Zaznaczając, że Portugalczycy zostali dyslokowani do polskiej bazy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

To właśnie tam mają oni, wspólnie z Polakami oraz innymi partnerami, rozpocząć swoje działania szkoleniowe. Wszystko jest pochodną działań w ramach NATO Assurance Measures. Dotyczy to wzmacniania interoperacyjności pomiędzy siłami powietrznymi różnych państw członkowskich oraz usprawniania efektywności w zakresie możliwości obrony kolektywnej, w ramach działań NATO.

Obecnie, oficjalne konto portugalskich sił powietrznych zaprezentowało materiały filmowe ze startu F-16 lecących do Polski.

Wcześniej, dwa polskie MiG-29 powitały inną portugalską maszynę w postaci transportowego C-130H. To właśnie na pokładzie tego samolotu leciał personel niezbędny do działań prowadzonych przez portugalskie F-16M w Polsce. Portugalskie Viper-y są przystosowane do prowadzenia działań powietrznych, ale też do uderzeń na cele lądowe. Jak wskazał major Duarte Freitas, dowodzący Portugalczykami, jego samoloty umożliwiają wysoki stopień elastyczności jeśli chodzi o możliwe scenariusze ćwiczeń. Szkolenia w Polsce mają potrwać przez okres dwóch miesięcy, a następnie portugalskie maszyny mają powrócić do swojej bazy w Monte Real.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama