Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 wkrótce na Bliskim Wschodzie. Szef MON potwierdza

Fot. Airman 1st Class Kyle Gese/USAF.
Fot. Airman 1st Class Kyle Gese/USAF.

Szef MON Antoni Macierewicz potwierdził plany wydzielenia czterech polskich myśliwców F-16 do misji na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył, że maszyny powinny znaleźć się w rejonie działań jeszcze przed szczytem NATO, który odbywa się w Warszawie od 8 do 9 lipca.

Polska zadeklarowała wydzielenie do walki z tzw. państwem islamskim czterech myśliwców F-16, które będą wykonywać misje rozpoznawcze, a także zespołu szkoleniowego sił specjalnych. Antoni Macierewicz poinformował, że samoloty mają się znaleźć na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO, który odbywa się od 8 do 9 lipca w Brukseli.

Te cztery F-16, które mają pełnić misję rozpoznawczą na tamtym obszarze, mam nadzieję, że znajdą się w bazach na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO

szef MON Antoni Macierewicz

Na spotkaniu ministrów obrony krajów NATO podjęto m.in. decyzje o ustanowieniu w Polsce i w krajach bałtyckich obecności batalionowych grup bojowych Sojuszu. "Polska" jednostka będzie najprawdopodobniej rozlokowana w rejonie przesmyku suwalskiego, jedynego lądowego połączenia państw bałtyckich z terytorium innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Czytaj więcej: Batalion NATO w Polsce w przesmyku suwalskim?

Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez "Financial Times", grupa w Polsce będzie dowodzona przez USA, choć wcześniej wskazywano, że batalion może objąć Kanada. Wiadomo już, że Niemcy będą dowodzić formacjami na Litwie, a Brytyjczycy w Estonii. W obecności rotacyjnej wezmą również m.in. udział pododdziały z Francji, które znajdą się prawdopodobnie w batalionie pod brytyjskim dowództwem. W Polsce zostanie natomiast sformowane dowództwo Sojuszu szczebla dywizji. Udział w obecności rotacyjnej deklarowały też kraje Grupy V4, Norwegia czy Dania.

Czytaj więcej: Cztery grupy batalionowe NATO na wschodniej flance. "Przełom, czy kompromis"?

Wszystkie przygotowania, rozpoznanie, wydzielenie sił, żołnierzy, pilotów zostało już zakończone. Jesteśmy gotowi, załogi są gotowe do startu

szef MON Antoni Macierewicz

Polskie myśliwce F-16 są wyposażone w zasobniki rozpoznawcze typu DB-110, które najprawdopodobniej będą wykorzystywane w trakcie operacji na Bliskim Wschodzie. Wcześniej podobną decyzję o wydzieleniu swoich samolotów Tornado do operacji rozpoznawczych nad Syrią, ale bez wykonywania zadań uderzeniowych podjęli Niemcy, pierwsze maszyny wylądowały w Turcji pod koniec ubiegłego roku i od tego czasu biorą udział w działaniach. 

Czytaj więcej: NATO-wski zwrot na wschód. Konieczne "twarde" zdolności [KOMENTARZ]

Macierewicz nie chciał powiedzieć, do którego kraju udadzą się polscy lotnicy. Zapewnił, że będzie to najbardziej bezpieczne i najbardziej komfortowe z miejsc. Wcześniej w tym kontekście wymieniano Jordanię lub Kuwejt. Szef MON dodał, że brakuje tylko "konstytucyjnych decyzji", a proces ich podejmowania nie został zakończony. Dopytywany powiedział, że wniosek do prezydenta w sprawie użycia wojsk poza granicami kraju został już wysłany. 

AKTUALIZACJA 18:11 - Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że polski kontyngent ma liczyć do 210 żołnierzy. Myśliwce i do 150 osób personelu trafią do Kuwejtu, a zespół szkoleniowy Wojsk Specjalnych - do Iraku.

(JP)/PAP

Reklama

Komentarze (14)

 1. dj.głąb

  F-16 unikają przekraczania linii Wisły, aby nie wlatywać w przestrzeń obserwacji radarowej i nasłuchu EM Rosji. Teraz te same samoloty wysyłamy z misjami bojowymi w strefę kontroli radarowej, EM i bojowego działania sił powietrznych Rosji. Dodam, że tylko Emiraty mają nowocześniejsze F16, to się Rosjanie nachapią danych zwiadu EM, że awansóe to będzie. Ja tu czegoś nie rozumiem...

  1. Davien

   Block 52+ ma zarówno Grecja jak i Pakistan więc nic nie zdradzamy.

 2. wiesiek

  W umieraniu za cudze interesy mamy wiekową wprawę. Nawet w pacyfikowaniu tubylców, w interesie obcych imperiów. Pacyfikacja Hiszpanii, czy San Domingo przy użyciu polskich legionów, a obecnie Iraku, Afganistanu, Mali RŚA, czy Czadu...... Tylko co z tego mamy? Jak Tuwim pisał "nasza krew jest ich jest nafta". Trzy kraje NATO w imię swoich imperialnych i gospodarczych interesów, mogą wchodzić gdzie chcą. Reszta ma dostarczać kontyngenty wasali, na koszt własny. Nie sądzę, by była to nasza racja stanu. USA obaliło od 1945 roku 300 rządów, uczestniczyło w 50 konfliktach zbrojnych. Kilkanaście razy wystawiło swych protegowanych do wiatru. Możemy być następni.

  1. zLoad

   Dane wywiadowcze, informacje o swiecie. Sa tacy szalency ktorzy twierdza ze to informacja daje wladze. Bez zrozumienia dzialania swiata nie ogarniesz o czym pisze.

 3. zLoad

  Dziwne sa tlumaczenia rzadu w tej sprawie. Wystarczyloby oswiadczenie - "uznalismy ze w polskim interesie jest wyslanie tam sil lotniczych" i tyle.

 4. Saper

  Przecież legalny rząd syryjski nie zaprosił ani NATO, ani Polski do udzielenia mu pomocy militarnej. Cała wyprawa jest nielegalna zarówno w świetle prawa międzynarodowego jak i polskiego. Jedynie Rosja ma prawo wysłać wojska do Syrii bo ma porozumienie z tym krajem. ONZ (RB) również nie wyraziła zgody na bombardowanie Syrii, a nawet na loty samolotów wojskowych w syryjskiej przestrzeni powietrznej. Jakie są konsekwencje prawne takiej decyzji MON? Pozostawiam to pod rozwagę doradcom prezydenta (sam jest prawnikiem), różnym "ekspertom" ds. wojskowości (którzy unikali służby wojskowej) i innym "znawcom".

  1. Davien

   Jeżeli RB ONZ nie wyraziła zgody na loty nad Syrią i jej bombardowanie to co robi tam Rosja??

  2. dropik

   kogo obchodzi syryjki rząd , który zabił kilkaset tysiecy swoich obywateli i na czele ktorego od 2000 stoi jeden człowiek - a władzę objął po swoim tatusiu, który zdobył ją po zamachu stanu.

  3. Trollhunter

   Przeciez my nie mamy zamiaru w zadnym stopniu udzielac pomocy militarnej rzadowi Syrii ? Działania miedzynarodowej koalicji nie sa nielegalne w swietle prawa miedzynarodowego. ISIS nie jest z oczywistych powodów podmiotem prawa miedzynarodowego.

 5. Mła

  W ramach wymiany ISIS przyśle do Polski na ŚDM swoich przedstawicieli.

 6. Tymczasowy

  Wiosna 2016 r. Kanada wycofala z tamtych terenow 6 McDonnell Douglas CF-18 Hornet. Nowy premier Kanady zadzwonil specjalnie do Obamy jeszcze przed zaprzysiezeniem, by mu to zakomunikowac.Wedlug Angus Reid Institute z deczja Trudeau zgadza sie 27% Kanadyjczykow. Ministrem obrony Kanady jest Harjit Singh Sajjan i wystepuje na stale w turbanie. Ciekawie sie bedzie dzialo w przyszlosci.

 7. Afgan

  Nie pochwalam wysyłania naszych na misje ekspedycyjne, kiedy mamy pod nosem awanturę ukraińską, jednak pewnie tak musiało się stać. Stała obecność USA w Polsce ale w zamian nasza pomoc na Bliskim Wschodzie, pewnie tak dobijano targu z Amerykanami. Dlatego że jesteśmy słabi musimy przystawać na warunki dyktowane przez silniejszych, tak jest od wieków. Pilotom naszych F-16 życzę dużo szczęścia i tyle bezpiecznych lądowań ile startów.

 8. lufa

  Do boju !.Maszyny nie będą rdzewiały,piloci powąchają trochę bitewnego prochu,nabiorą szlifów bojowych-same plusy.Będziemy aktywnym graczem koalicji

  1. wolf

   a na jakiej podstawie prawnej nasze wojska wkraczają do syrii???? rezolucja ONZ??? Asad nas poprosił???? art. 5 traktatu waszyngtońskiego??? to się nazywa najemna ekspedycja na rzecz USA

 9. rcicho

  Nie nasz wojna i nie nasza sprawa. Jak nie chcemy mieć u nas terrorystów to nie wysyłajmy na Bliski Wschód swoim wojsk, tym bardziej, że nie mamy zgody władz Syrii do latania w jej przestrzeni powietrznej. Czy w polskiej przestrzeni rosyjskie myśliwce mogą sobie latać jak chcą i to kompletnie bezkarnie? A co będzie jak taki jeden nasz F-16 zostanie strącony przez rosyjski system S-400?

  1. fx

   To S-400 spłonie. Nasze F-16 po pierwsze nie będą latać nad Syrią tylko nad Jordanią czy Kuwejtem a po drugie to jest nasza wojna bo DEASH ma nas na liście wrogów gdzie trzeba robić zamachy. A na końcu ludobójca Chemiczny Assad winny wymordowania 200 000 Syryjczyków nie jest uznawanym przywódcą Syrii bo popiera go tylko 20 % mniejszość alawicka.

 10. nobody

  ok. podczas wrzesnia 39 jakis niemiecki general powiedzial ze jeden zolnierz walczacy w wojnie hiszpanskiej jest wart dziesieciu bez zaprawy w boju...

 11. Luke

  Jestem za ale i tak musimy dokupic jakies 24-32 F16

  1. Atos

   Albo inne myśliwce. Nie muszą być F-16

 12. red

  Spoko, tylko nie chcę potem słyszeć słowa narzekania, jak nam terroryści wysadzą bombę w Warszawie.

 13. Icek

  Jeszcze tam naszych nie było(od 2WS)?!Ciekawe co chce "ugrać" nasz pan minister?Może mu obiecali F-35 albo jakie inne Patrioty ze zniżką?Cały czas mam przed oczami rysunek żołnierzy amerykańskich pilnujących szybów naftowych w Iraku i jednego polskiego żołnierza stojącego i spoglądajacego z góry na miniaturkę szybu.

  1. taki sobie

   Polskojęzyczni z pewnością chcą coś ugrać dla siebie, ale na pewno nie dla Polaków. Gdyby oni niechcący, tak przypadkiem coś ugrali dla Polaków. to oni do końca życia by sobie tego nie wybaczyli. Polskojęzyczni nienawidzą Polaków nienawiścią czystą i sterylną.

 14. Rzetelność

  Szczyt NATO będzie w Warszawie, w Brukseli będzie spotkanie ministrów ON.

Reklama