Reklama

Siły zbrojne

Polski Poprad dla Portugali? Rusza przetarg

SPZR Poprad.
SPZR Poprad.
Autor. 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Wśród oferentów uczestniczących w programie systemu obrony powietrznej krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych Portugalii znalazła się polski PIT-Radwar oferujący dobrze znane zestawy Poprad.

Portugalia planuje pozyskać w ramach zamówienia gwarantowanego trzy wyrzutnie oraz radar wchodzący w skład systemu mogącego zwalczać cele na bardzo krótkim/krótkim dystansie. W ramach prawa opcji przewiduje się zakup dodatkowej wyrzutni oraz radaru.

Pozyskany system docelowo zastąpić rakietowe zestawy przeciwlotnicze M48A2E1/A3 (MIM-72), które teoretycznie zostały wycofane z użycia kilka lat temu. Tym samym portugalskie zdolności w kwestii zwalczania i wykrywania środków napadu powietrznego na bardzo krótkim i krótkim dystansie są mocno ograniczone i opierają się raczej na ewentualnym wsparciu sojuszników lub zasobach Sił Powietrznych.

Reklama

Według założeń postępowania oferowana konstrukcja musi pozwalać na eliminację celów na dystansie minimum 5 km, pułapie 4 km oraz mieć możliwość współpracy z naramiennymi wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych (obecnie Portugalia posiada jedynie około 40 FIM-92 Stinger). Wartość całego przetargu określono na 40 mln euro.

Do postępowania zgłosiło się łącznie sześć firm:

  • Diehl Defense
  • Aselsan
  • Roketsan
  • PIT-Radwar SA
  • MBDA France
  • Thales Group

W przypadku polskiej propozycji chodzi o dobrze znany z naszego podwórka zestaw przeciwlotniczy Poprad, który to został kupiony przez Siły Zbrojne RP w liczbie 79 egzemplarzy (w tym 77 dla Wojsk Lądowych). Zważywszy na skalę całego postępowania w postaci zaledwie trzech wyrzutni oraz radaru w ramach zamówienia gwarantowanego, to jego realizacja nie będzie problemem dla poddostawców elementów systemu Poprad, którzy zresztą zwiększają swoje moce produkcyjne (np. Mesko z produkcją pocisków Piorun). Na korzyść polskiej propozycji przemawiać będzie także zapewne cena, która dla części konkurencji będzie trudna do pogodzenia z kosztami produkcji pewnych elementów. W przypadku radaru najpewniej proponowana będzie znana w Wojsku Polskim Soła.

Czytaj też

Poprad to samobieżny system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu produkowany przez firmę PIT-Radwar. Składa się on z m.in. poczwórnej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych Grom/Piorun osadzonych na samochodzie opancerzonym AMZ Żubr 4x4. Może on zwalczać cele w postaci samolotów, helikopterów, bezzałogowców lub innych środków napadu powietrznego na dystansach od 400 m do 6,5 km oraz wysokości od około 10 m do 4 km. Wykorzystywane w nim m.in. pociski Piorun posiadają głowicę samonaprowadzającą o bardzo wysokiej odporności na zakłócenia, dysponującą także m.in. czujnikiem zbliżeniowym. Jej działanie jest dostosowywane do konkretnego rodzaju celu tuż przed odpaleniem, co zwiększa prawdopodobieństwo trafienia. Kolejne cztery pociski znajdują się wewnątrz pojazdu.

Reklama

Głównym przeznaczeniem zestawu Poprad jest osłona formacji Wojsk Lądowych, może on zwalczać samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i BSP. Tę ostatnią zdolność można wzmocnić poprzez doposażenie go w elementy zestawu niekinetycznej neutralizacji BSP. Wykrywanie celów odbywa się z wykorzystaniem sensorów optoeleketornicznych (kamera termowizyjna, dalmierz laserowy, kamera światła dziennego) zaś ich wskazywanie odbywa się przy pomocy radarów Soła w liczbie jednegona baterię Popradów.

Czytaj też

System przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Poprad podczas odpalenia pocisku rakietowego.
System przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Poprad podczas odpalenia pocisku rakietowego.
Autor. 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana
Reklama

Komentarze (13)

  1. Bojar

    "Portugalia planuje pozyskać w ramach zamówienia gwarantowanego trzy wyrzutnie oraz radar..." chciałbym zadedykować ten tekst wszystkim malkontentom wypisującym gdzie się da, że kupujemy sprzęt w ilościach "defiladowych".

    1. gnagon

      A jakie to malkontencie widzisz "zagrorzenia" dla terytorium Portugalii

  2. szczebelek

    Portugalia ostro walczy by wydać 2% PKB i szaleje na rynku chcąc pozyskać trzy wyrzutnie. Biorąc pod uwagę, że 79 sztuk było kupione pod inną liczebność WP to może nasz MON powinien dokupić ten sprzęt?

    1. Dudley

      Po co? Klepać produkt którego nikt nie chce kupić? To lepiej opracować nową wersję o lepszych parametrach, zdolną do adaptacji i montażu na różnych nośnikach, a jednocześnie kompatybilną z dotychczasowymi systemami dowiedzenia oplot. Nowa wersja powinna konkurować funkcjonalnością i parametrami ze światową konkurencją, a jednocześnie zachować umiarkowaną cenę. Bo tylko wtedy produkt będzie miał szansę na sukcesy eksportowe, nie takie pojedyncze jak Piorun.

    2. gnagon

      Podejrzewam że wyrzutnie będą kompatybilne z następcą pioruna

  3. Dudley

    Może nasz producent porówna sobie oferowane systemy. Wystarczy spojrzeć jak konkurencja wygląda, w porównaniu do efektów naszego "przemysłu zbrojeniowego". Nasz system wygląda jak by był pospawany przez jakiegoś szalonego modelarza w garażu, a nie przez profesjonalną firmę. Jedynie czym może skusić kupca, to cena. Choć nie mam pojęcia kto chciałby kupić takie koromysło. Na miejsce decydentów kazałbym opracować wersję Poprada NG, z nowym pociskiem o większym zasięgu i pułapie. Który by wyglądał jak produkt profesjonalnej firmy. A te którymi dysponujemy przekazałbym Ukrainie, za technologię np Neptuna, lub rakiet R77

    1. rukmavimana

      To może mi wytłumaczysz w czym to tureckie dziadostwo jest niby lepsze od naszego Poprada? Co najmniej połowa oferowanych systemów jest na zbliżonym poziomie. Więc nie siej defetyzmu.

    2. Seb66

      No tak. Dudley i jego ...wygląd sprzętu jako kluczowy parametr? Litości.

    3. Davien3

      @rukmavimana Jezeli mówisz o HISAR A to we wszystkim poczynajac od pocisków a kończąc na sensorach Ale tak dla pewności> Zasieg 15km vs 6,5 w Piorunie. pułap 8km vs 4 w Piorunie, w końcu GSN w Hisar A to IIR a w Piorunie zwykła IR

  4. Seb66

    Posadzić Poprada na tym nowym podwoziu UMPG/LPG-Hydro z HSW, dołożyć na górze, na "koronie" kadłuba 4 nieruchome radary, te małe z firmy APS. Zamiast pojedynczych wyrzutni Pirata dać podwojne zasobniki np. takie jak na "Białych", albo opracować jeszcze większe np. po 4 Piraty w jednym. Ale nawet przenoszac obecnego Poprada na "gąski" - ŁATWO mamy PROSTY , mobilny system plot, który pójdzie za czołgiem, bwp czy osłoni Kraba. Da osłonę wszędzie tam gdzie nie wjedzie kołowy Żubr. A gdyby na UMPG dołożyć jeszcze zsmu z obrotowym WLKM 12,mm z Tarnowa? Bo UMPG uniesie to wszystko bez trudu.

  5. eee

    Nasi powinni zamocować skuteczniejszy efektor np s60, 57mm, 47mm, 35mm, Zas pocisk jak pirat lr na wzór rbs70 kt ma zasieg do 10km co na wozie waga cieższa nie jest problemem

    1. DanielZakupowy

      Eee: Eeeeeee chyba coś ci się pogmeralo.

    2. Dudley

      A ty widzisz "drobną" różnicę między ppk a pociskiem plot VSHORAD?

    3. Seb66

      A ty Dudleyu WCIĄŻ NIE WIESZ, że nawet USA stosuje ppk do zwalczania np. śmigłowców, a Ukry zastosowały SKUTECZNIE swoje naprowadzane w wiązce ppk do walki z dronami? A jak nawet tego NIE WIESZ to .....głos zabierasz.?

  6. Seb66

    Kilka aspektów takich konkursów. Np. gdyby Poprad został skutecznie- jak np, Pioruny przetestowany na Ukrainie- mielibyśmy kolosalny argument "za". Gdyby Poprad był w wersji kontenerowej-takiej do ustawienia na dowolnej płaskiej powierzchni lub 'pace' dowolnego pojazdu, wagonie kolejowym czy na dachu budynku to byłby UNIWERSALNYM systemem dla całego świata. I np mógłby dziś, po ustawieniu na np. pokładach statków pilnować ich na... Morzu Czerwonym! Gdyby był modułowy, NIE zabudowany SPECJALNIE na specjalnym podwoziu Żubra, mógłby być po prostu WSTAWIANY od góry DO np. starego BWP1, lub byle furgonu po wycięciu dachu od góry. I mógłby być zaoferowany Portugalii eksploatującej hiszpańskie URO VAMTAC, czyli lokalnego "humvee"!

    1. Bojar

      @Seb66 - "Gdyby był mobilny...", poczytaj o Mobilnym Zestawie Rakietowym KUSZA :)

    2. Seb66

      Bojar!! LITOŚCI!!! UMIESZ CZYTAĆ po polsku? Bo ja to niby GDZIE piszę "gdyby był mobilny,...?" A Kusza nijak się ma do tego WSZYSTKIEGO o czym ja piszę! Ogarnij się!!

  7. eee

    Zdecyd. Polska oferta najt. I najlepsza Nie znaczy wygra.

  8. Kalrin

    Byłoby miło gdyby nasi wygrali. To może jeszcze w przyszłości uda się dorzucić Pioruna jako następcę stingerów. Tym bardziej że te Portugalskie to pewnie jakaś antyczna wersja.

  9. marian123

    Przecież oni chcą jakieś śmieszne ilości.

  10. LMed

    No cóż, biorąc pod uwagę eksportową niemoc Polskiego Przemysłu Obronnego, już sam fakt przystąpienia do przetargu należy przyjąć bardzo pozytywnie. Brawo więc..

  11. kukurydza

    Pan Adam powinien skorygować tekst. Grom/Piorun nie są pociskami naprowadzanymi RH/SARH, więc radary w jednostek nie WSKAZUJĄ celów, ale służą do WSTĘPNEGO WYKRYWANIA. Głowice IR/TV na wyrzutniach służą do wykrycia i namierzenia celu, zaś po uchwyceniu celu przez GSN rakiety, następuje otwarcie ognia i tu rola systemów baterii/wyrzutni się KOŃCZY. Warto pewnie też przypominać, że "tak naprawdę" nie ma "samochodu AMZ", jest za to głęboko modyfikowane nadwozie pod zabudowę własną, czyli tzw "rolling chassis", marki Iveco, co ma zalety (cena, dostępność części WSZĘDZIE) ale i wady (mniejsza trwałość i dzielność w terenie, niż dedykowanych konstrukcji).

  12. Polak Mały

    Trzymam kciuki!

  13. Paweł P.

    Zjada na śniadanie PIT. Szanowna Portugalio, wiesz co zrobić.

Reklama