Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Portugalia negocjuje zakup dronów Bayraktar

Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Podczas wizyty w Ankarze ministra spraw zagranicznych Portugalii Joao Gomesa Cravinho, jego turecki odpowiednik Mevlüt Çavuşoğlu oświadczył - „Dzisiaj uzgodniliśmy, że będziemy zachęcać nasze firmy do wspólnego inwestowania. Rozmawialiśmy o współpracy w przemyśle obronnym. Dowiedziałem się również, że rozpoczęły się negocjacje między Baykarem a Portugalią.” Baykar Makina to koncern specjalizujący się w bezzałogowcach a jego flagowym produktem jest Bayraktar TB2. Maszyny tego typu zamówiło już 28 krajów, w tym również Polska.

Reklama

W obecnej chwili brak jest szczegółowych informacji na temat negocjacji prowadzonych przez władze Portugalii i turecki koncern. Rozmowy jak się wydaje są w relatywnie wczesnej fazie. Mogą one być związane z najbardziej rozpoznawalnym produktem firmy Baykar, jakim jest Bayraktar TB2. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się zainteresowanie Lizbony najnowszym i najbardziej ambitnym projektem tego producenta.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Portugalia może być zainteresowana bezzałogowym systemem z napędem odrzutowym Bayratar Kizilelma. Jest to pierwszy odrzutowiec tej firmy, opracowany dla wojska w technologii obniżonej sygnatury radarowej (stealth). Warto odnotować, że pierwszy, poddźwiękowy wariant tej maszyny przeznaczony jest do stacjonowania na okrętach. W przypadku tureckiej marynarki wojennej będzie to okręt desantowy (śmigłowcowiec) TCG Anadolu, który dzięki temu stanie się pierwszym mini-lotniskowcem uzbrojonym w bezzałogowce.

Kizilelma test.
Bayraktar Kizilelma podczas kołowania.
Autor. Baykar Makina

Portugalska marynarka wojenna w ubiegłym roku poinformowała o rozpoczęciu prac nad okrętem „Plataforma Naval Multifuncional" (PNM) czyli Wielozadaniowej Platformy Morskiej. Jednostka tego nowego typu ma dysponować zarówno śmigłowcami jak też bezzałogowcami pionowego startu i stałopłatami bezpilotowymi. Na wstępnych prezentacjach przedstawiono okręt ze śmigłowcem NH90 i startujący z pokładu PNM bezzałogowiec przypominający MQ-1C Grey Eagle. Jednak znacznie lepszą opcją może być uzbrojenie tej jednostki w tureckie maszyny Bayraktar Kizilelma.

Czytaj też

Pokładowa, poddźwiekowa wersja oznaczona Bayraktar Kizilelma-A napędzana jest silnikiem Iwczenko-Progress AI-25TLT. Zgodnie z założeniami ma ona osiągać prędkość 0,9 Macha i zasięg ponad 900 km. Przy masie startowej do 6 ton i długości niemal 15 metrów ładunek użyteczny, czyli masa przenoszonego uzbrojenia lub systemów rozpoznawczo-obserwacyjnych ma sięgać 1,5 tony. Będą to pociski i bomby kierowane, ale też radar AESA czy systemy walki radioelektronicznej.

Plataforma Naval Multifuncional
Projekt okrętu Plataforma Naval Multifuncional
Autor. Marinha Portuguesa

Portugalia może być zainteresowana nie tylko zakupem takich maszyna ale również współpracą przy ich produkcji i rozwoju. Sektor lotniczy i morski portugalskiego przemysłu obronnego jest dobrze rozwinięty. Portugalskie siły zbrojne posiadają też na uzbrojeniu kilka typów krajowych bezzałogowców. Bilateralna współpraca może więc dotyczyć bezzałogowców, natomiast w zakresie projektów morskich przyniosła już pewne efekty. Portugalia wsparła Turcję w czasie tworzenia Centrum Doskonałości Bezpieczeństwa Morskiego NATO (MARSEC CoE) w Stambule, podczas gdy Turcja wspiera utworzenie Geo-Meteorologicznego i Oceanograficznego Centrum Doskonałości NATO (GEOMETOC CoE) w Portugalii. W wielu innych obszarach interesy obu krajów są zbieżne.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Z odrzutowym dronem niektóre rzeczy są łatwiejsze podczas misji bojowych.

Reklama