Reklama

Siły zbrojne

Polska zacieśnia bezpieczeństwo z Chorwacją

Autor. MORH/MoD Croatia/Twitter

W poniedziałek minister Mariusz Błaszczak i Mario Banožić, minister obrony narodowej Chorwacji spotkali się z żołnierzami stacjonującymi w Polsce w ramach eFP (Wzmocnionej Wysuniętej Obecności) – jak czytamy na stronie MON.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W poniedziałek 27 lutego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i Mario Banožić, minister obrony narodowej Chorwacji spotkali się z żołnierzami stacjonującymi w Polsce w ramach eFP (Wzmocnionej Wysuniętej Obecności) – jak czytamy na stronie MON.

Jak przypomniał minister Błaszczak „na uwagę zasługuję fakt, że żołnierze chorwaccy wykorzystują broń artyleryjską. Stacjonuje tu oddział artyleryjski. Wszyscy doskonale wiemy, że wojna na Ukrainie pokazuje jak ważna jest artyleria na współczesnym polu bitwy. Zadaniem sił NATO jest obrona i odstraszanie, a więc pokazywanie, że nie opłaca się napaść na kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to też demonstracja tego, że państwa położone w drugiej części Europy, tak jak w przypadku Chorwacji, są solidarne wobec państw leżących na wschodniej flance NATO. Wspierają te państwa wspólnie tworząc system obrony sojuszniczej".

Reklama

Czytaj też

Ministrowie poruszyli kwestie współpracy obronnej i wzmacniania interoperacyjności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także dalszego wspierania Ukrainy broniącej się przed inwazją rosyjską. Jak powiedział minister Błaszczak: „rozmawialiśmy na temat naszej współpracy, na temat aktywności Polski na Bałkanach Zachodnich (...) na forum NATO i UE. Przed nami szczyt NATO w Wilnie - to bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia bezpieczeństwa". Wizytę szefa polskiego resortu obrony i delegacji Republiki Chorwacji zakończyła prezentacja wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej.

Czytaj też

Polska aktywnie uczestniczy w inicjatywie NATO eFP - wzmocnionej Wysuniętej Obecności (ang. enhanced Forward Presence). Jest jednym z państw gospodarzy, ale również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup. Tworzy także w Elblągu wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które koordynuje działania wszystkich grup eFP. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Czytaj też

Państwem ramowym eFP (ang. enhanced Forward Presence) w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Wojska sojusznicze stacjonują w Bemowie Piskim. Amerykański kontyngent w eFP liczy blisko 1000 żołnierzy. Kontyngent ten stanowi trzon „polskiej" wielonarodowej batalionowej grupy bojowej. Na co dzień, Batalionowa Grupa Bojowa NATO współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, realizując wiele ćwiczeń, które pozwoliły na osiągnięcie interoperacyjności w zakresie planowania i prowadzenia działań.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama