Reklama

Polityka obronna

Chorwacja zainteresowana francuskimi systemami przeciwlotniczymi

Nie został sprecyzowany typ systemu przeciwlotniczego jaki Chorwacja chce zakupić, jednak część mediów sugeruje, że może nim być Crotale od koncernu Thales.
Autor. Thales

Serwisy Udu Point oraz ArmyRecognition poinformowały o chęci zakupu przez Chorwację francuskich systemów obrony przeciwlotniczej nieokreślonego rodzaju, jednak Reuters wskazuje na system Crotale, który zostanie przekazany w pewnej ilości na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Chorwacki minister obrony Mario Banozić poinformował, że prowadzone rozmowy z Francją w sprawie pozyskania systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu są realizowane w ramach narodowej strategii obronnej. Byłby to kolejny zakup dokonany przez Zagrzeb we Francji, zacieśniający relacje między państwami jak w przypadku nabycia wielozadaniowych myśliwców Rafale w roku 2021 w liczbie 12 egzemplarzy (używanych) za 1,2 mld USD.

Czytaj też

„Po katastrofie drona w Zagrzebiu w marcu tego roku za priorytet uznaliśmy obronę przeciwlotniczą. Przede wszystkim systemy krótkiego zasięgu, a w rozmowach dwustronnych z Francją zapewniliśmy już zasoby materialne na poziomie jednej baterii, a naszym celem jest pozyskanie w krótkim czasie pięciu baterii" – powiedział minister, dodając, że w narodowej strategii obronnej jest także pozyskanie systemów obrony powietrznej średniego i dalekiego zasięgu.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

Nie jest wiadome, jaki ostatecznie  system zostanie wybrany, jednak agencja Reuters podaje, że będzie to zapewne  Crotale, którego wyrzutnie zostaną także wysłane na Ukrainę, aby przeciwdziałać rosyjskim środkom napadu powietrznego. Mowa tutaj zapewne o odmianie Crotale NG, wprowadzonej do produkcji w 1990 roku. System ten pozwala na eliminację środków napadu powietrznego na dystansie do 15 km i pułapie 9000 metrów. Głowica pocisku jest odłamkowa, ma masę 13-kilogramów , a pocisk naprowadzany jest radiokomendowo. Według producenta system ten jest w stanie zwalczać m.in. bezzałogowce, nisko lecące pociski czy wielozadaniowe myśliwce. W skład Crotale NG wchodzi 8 rurowych kontenerów startowych oraz nowy radar.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ŚniętyMikołaj

  Jak to ich nie stać? Tyle łupią turystów z kasy, mawet za byle parkowanie i dalej ich nie stać?

 2. Valdi

  Przypomnijmy 14 sztuk 🇫🇷🇫🇷🇫🇷 oraz 10 sztuk 🇬🇷🇬🇷🇬🇷 nie był to hit exportu 😱😱😱😱

  1. Nico44

   może dla cb .. Chorwacja nie jest bogata więc kupuje tyle sztuk broni na ile ją stać

 3. Monkey

  Dobry ruch. Jestem jednak ciekaw, czy Chorwację będzie realnie stać na zakup systemów OPL średniego, a już szczególnie dalekiego zasięgu. Zwłaszcza ta ostatnia opcja może ich przerosnąć finansowo.

Reklama