Jak donoszą media, chorwacki rząd miał oficjalnie zatwierdzić nabycie partii bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley wraz z ich remontami i modernizacją oraz pakietem wsparcia. Same wozy pozyskano w ramach bezpłatnej pomocy wojskowej USA, a Chorwacja ma zapłacić za ich przywrócenie do służby i dostosowanie do lokalnych wymagań.
Informacje te przekazał w ostatnich dniach premier Chorwacji Andriej Plenkovic. Łączna wartość zawartego kontraktu ma wynieść 196 mln USD (w tym 51 mln USD amerykańskiej darowizny, która najprawdopodobniej pokryje sprzedaż samych bazowych pojazdów). W efekcie chorwackie wojska lądowe mają otrzymać ekwiwalent uzbrojenia niezbędny do wyekwipowania brygady zmechanizowanej, co ma zwiększyć ich potencjał bojowy oraz możliwości w zakresie wystawiania kontyngentu sił w ramach NATO. Pierwsze Bradley'e mają trafić do tego kraju już w przyszłym roku, a dostawy mają zakończyć się planowo w 2026 roku.
Czytaj też
W grudniu 2020 roku Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą potencjalny remont i modernizację wraz z pakietem wsparcia dla bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley, które Chorwacja otrzymała z rezerw magazynowych U.S. Army na mocy decyzji podjętej w grudniu 2019 roku. Chorwackie władze zwróciły się wcześniej do rządu USA z prośbą o wyrażenie zgody na modernizację i remont otrzymanych wcześniej M2A2 Bradley w konfiguracji Operation Desert Storm (ODS). Głównym wykonawcą remontów i modernizacji ma być producent tych wozów, czyli BAE Systems jednak kooperację w tym zakresie ma podjąć z chorwacką spółką Đuro Đaković, powstać ma także lokalne centrum serwisowe. Według najnowszych informacji Chorwaci mają pozyskać 89 egzemplarzy.
Czytaj też
Obecnie na uzbrojeniu chorwackich wojsk lądowych znajduje się 128 egzemplarzy bojowych wozów piechoty BVP M-80 (jugosłowiańska konstrukcja bazująca na francuskim AMX-10P i radzieckim BMP-1). Spośród nich 104 egzemplarze znajdują się w służbie liniowej, wchodząc w skład dwóch batalionów zmechanizowanych, a 24 znajduje się w rezerwie magazynowej. Spośród wszystkich M2A2 Bradley jakie zostały pozyskane z zapasów U.S. Army, 62 ma trafić do służby liniowej po remontach i modernizacji, 22 ma być źródłem części zamiennych, a ostatnie 5 będzie służyć do szkolenia załóg. Pozwoli to na pełne uzbrojenie tylko jednego batalionu zmechanizowanego, co wskazuje na docelowe pozyskanie kolejnych wozów tego typu w celu całkowitego zastąpienia i wycofania ze służby liniowej BVP M-80.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie