Polscy żołnierze ćwiczą z sojusznikami

Autor. Dowództwo Operacyjne/X
Żołnierze XVI zmiany PKW Rumunia uczestniczą w międzynarodowych ćwiczeniach Scorpions Legacy 2025, trenując taktykę z sojusznikami NATO. Równolegle na Bałtyku trwają polsko-niemieckie manewry Sarex25, skupione na ratownictwie lotniczym i morskim.
„Żołnierze XVI zmiany PKW Rumunia biorący udział w ćwiczeniu taktycznym Scorpions Legacy 2025 ćwiczą ramię w ramię ze swoimi międzynarodowymi sojusznikami z Rumunii, Macedonii i Portugalii. W ramach ćwiczenia żołnierze doskonalą współdziałanie z zakresu taktyki, gdzie prowadzą obronę, działania opóźniające, wyjście do kontrataku oraz pokonywanie przeszkody wodnej, a także skuteczne kierowanie ogniem w strukturze międzynarodowego batalionu” - przekazało Dowództwo Operacyjne na X.
Scorpions Legacy 2025 to międzynarodowe ćwiczenia taktyczne organizowane w ramach NATO, które odbywają się w Rumunii od 5 do 23 maja 2025 roku. Są one częścią większych manewrów o nazwie Dacian Spring 2025, koordynowanych przez Dowództwo Dywizji Wielonarodowej Południe-Wschód (MND-SE). W ćwiczeniach bierze udział około 2100 żołnierzy z pięciu krajów: Rumunii, Polski, Portugalii, Macedonii Północnej, Bułgarii oraz Włoch.
Żołnierze XVI zmiany #PKWRUMUNIA 🇵🇱 biorący udział w ćwiczeniu taktycznym SCORPIONS LEGACY 2025 ćwiczą ramię w ramię ze swoimi międzynarodowymi sojusznikami 🇷🇴 🇲🇰 🇵🇹
— Dowództwo Operacyjne RSZ (@DowOperSZ) May 20, 2025
W ramach ćwiczenia żołnierze doskonalą współdziałanie z zakresu taktyki, gdzie prowadzą obronę, działania… pic.twitter.com/5Ue9n8sMRQ
W tym samym czasie trwa Sarex25, czyli polsko-niemieckie ćwiczenia taktyczno-specjalne z zakresu ratownictwa lotniczego i morskiego, które rozpoczęły się 19 maja 2025 roku na wodach Morza Bałtyckiego i przyległym terytorium Polski. Ich głównym celem jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP oraz układu pozamilitarnego do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych w środowisku lądowym i morskim.
„Scenariuszem tego epizodu będzie prowadzenie działań poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniu lotniczym w strefie przygranicznej, w rejonie o dużym stopniu zalesienia. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej katapultowanej załogi zaangażowane zostaną m. in. dyżurne siły i środki służby ASAR, Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy, WOT, Żandarmeria Wojskowa, KG PSP, Polska Policja i Lasy Państwowe” - dodało Dowództwo Operacyjne.
🇵🇱 #SAREX25 - startujemy z epizodem #ASAR - po raz drugi w odsłonie międzynarodowej. Dzisiejsze działania prowadzone będą wspólnie z ośrodkiem koordynacji poszukiwania i ratownictwa lotniczego RCC Münster 🇩🇪.
— Dowództwo Operacyjne RSZ (@DowOperSZ) May 20, 2025
Scenariuszem tego epizodu będzie prowadzenie działań… pic.twitter.com/gp0AwH0A8p
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km