Siły zbrojne
Polscy komandosi wejdą w skład Sił Odpowiedzi NATO. Amerykański dowódca wojsk specjalnych z wizytą w Polsce
To nie pierwsza wizyta amerykańskiego generała w Polsce. Od samego początku uczestniczył w procesie tworzenia i rozwoju Dowództwa Wojsk Specjalnych. To właśnie gen. Repass wraz ze śp. generałem Włodzimierzem Potasińskim nakreślili pierwsze plany budowy nowoczesnych wojsk specjalnych w Polsce.
Więcej: Nowa umowa o współpracy polskich i litewskich wojsk specjalnych
Dzisiejsza wizyta w DWS pozwoliła na zapoznanie generała z aktualnym stanem Wojsk Specjalnych. Omówiono stan przygotowań Dowództwa Wojsk Specjalnych do utworzenia Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych oraz osiągnięcia zdolności do planowania i kierowania sojuszniczymi operacjami specjalnymi. Taką zdolność obecnie posiada jedynie 6 państw NATO. Uzyskanie jej przez polskie dowództwo uczyni z Polski i Dowództwa Wojsk Specjalnych niekwestionowanego lidera w dziedzinie wojsk specjalnych w Europie Środkowo - Wschodniej.
Sprawdzenie gotowości dowództwa nastąpi w listopadzie tego roku podczas międzynarodowego ćwiczenia „Cobra ‘13”. Będzie to największe tegoroczne ćwiczenie wojsk specjalnych w Europie.
W dyskusji wiele miejsca poświęcono także koncepcji przygotowania DWS do objęcia dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force). Zgodnie z podjętymi zobowiązaniami już w roku 2015 polskie dowództwo stanowić będzie zasadniczy trzon Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych, a Polska stanie się państwem ramowym dla całości tegoż komponentu. Fakt ten zostanie poprzedzony natowską certyfikacją podczas ćwiczenia pk. „Noble Sword ‘14”.
Dyżur DWS jako Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych w Siłach Odpowiedzi NATO będzie ukoronowaniem trwającego już kilka lat procesu. Organizacyjny i szkoleniowy wysiłek podjęty przez DWS w ostatnich latach zaowocował powstaniem bardzo dobrze przygotowanego i wyposażonego zgodnie z najwyższymi standardami NATO zespołu dowódczego. Tylko w dwóch ostatnich latach ponad 200 oficerów z DWS i podległych jednostek zdobywało doświadczenie w ramach specjalistycznych kursów i szkoleń organizowanych w sojuszniczych ośrodkach treningowych oraz w USA. Polscy komandosi działali między innymi w: Brazylii, Indiach, Francji, Turcji, Litwie, Gruzji, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.
Procesowi szkolenia towarzyszyły także aktywne działania w zakresie współpracy międzynarodowej. Zawarto umowy partnerskie o współpracy z wojskami specjalnymi USA, Chorwacji, Węgier, Czech i Litwy. Umożliwi to skuteczne współdziałanie z dowództwami i silami specjalnymi państw, które wspólnie z Polską jako państwem ramowym będą tworzyły strukturę SOCC.
Więcej: Żołnierze Wojsk Specjalnych ćwiczą w Gujanie Francuskiej
Generał Repass był pod dużym wrażeniem pracy jakie wykonało w ostatnim okresie DWS. "Kiedy w 2014 roku DWS osiągnie pełną zdolność operacyjną (ang. full operational capability", spełni się wizja nakreślona w 2007 roku przez generała Potasińskiego. Będąc dziś z wami, mam wrażenie, że jestem jednym z was." Tymi słowami dowódca amerykańskich wojsk specjalnych w Europie podsumował swoją wizytę w krakowskim Dowództwie Wojsk Specjalnych.
(PG)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie