Reklama

Siły zbrojne

Korea Północna może zaprezentować nowy okręt podwodny

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Uri Tours (uritours.com), licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Uri Tours (uritours.com), licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Korea Północna (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) ma szykować się w nadchodzących dniach do spektakularnego pokazu nowego okrętu podwodnego zdolnego do wystrzeliwania rakiet balistycznych SSB. Uświetnieniem prezentacji nowopowstałej jednostki podwodnej ma być testu pocisku SLBM np. z rodziny Pukguksong, informuje południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap. Innym scenariuszem miałoby być jedynie odpalenie nowego SLBM, szczególnie, iż Pjongjang chwalił się rozwojem tego rodzaju systemów uzbrojenia na jednej z ostatnich parad wojskowych.

Powołując się na informacje ze środowiska wywiadów amerykańskiego oraz południowokoreańskiego, agencja informacyjna Yonhap twierdzi, że Pjongjang jest gotowy do zaprezentowania najnowszego okrętu podwodnego o wyporności 3000 ton o długości 80 metrów i 7 metrów szerokości. Jego oficjalny debiut ma być odpowiednio zgrany z potrzebami propagandowymi państwa, przede wszystkim względem wywarcia odpowiedniej presji politycznej na Amerykanów oraz ich regionalnych sojuszników. Byłaby to pierwsza taka jednostka, która weszłaby do arsenału floty północnokoreańskiej i była bezpośrednio dedykowana właśnie przenoszeniu pocisków rakietowych SLBM, a nie została do tego jedynie przystosowana. Sugeruje się, że rozwój floty podwodnej zakładał opracowanie planów także większej jednostki niż ta, o której mówi się w kontekście bieżących wydarzeń.

Trzeba przy tym pamiętać, że Północna Korea jest uznawana za państwo dysponujące głowicami nuklearnymi, stąd też uzyskanie dostępu do tej części triady atomowej stanowiłoby zwiększenie siły politycznej oraz wojskowej reżimu. Należy także podkreślić, iż część źródeł sugeruje, że w tym państwie rozwijane są inne formy broni masowego rażenia (przygotowywanie bojowych głowic wypełnionych bronią chemiczną czy też biologiczną). Przy czym, w tym ostatnim przypadku toczą się spory co do rzetelności tego rodzaju oskarżeń wysuwanych względem Pjongjangu. Oczywiście władze północnokoreańskie odżegnują się od takich tez.

Obecne przygotowania mają być elementem szerszego rozwoju zdolności rakietowych oraz podwodnych Północnej Korei. Podkreśla się przy tym, że amerykańscy analitycy już wcześniej mieli wskazać na zmianę ulokowania specjalnej barki przeznaczonej do udziału w testach pocisków rakietowych bazowania na pokładach okrętów. Łączy się ten fakt z przekonaniem, że gotowy jest nowy okręt podwodny zdolny do wystrzeliwania SLBM. Fakt jego rozwoju miał być ujawniony jeszcze w okresie letnim w 2019 r., gdy hale konstrukcyjne wizytował w obecności propagandy reżimu Kim Dzong Un.

Jak podkreśla Yonhap, przywołując w tym aspekcie 38 North czyli amerykański portal monitorujący działania Korei Północnej, już w zeszłym miesiącu miał być obserwowane pewne ruchy w stoczni Sinpo North. Zdaniem 38 North dotyczą one rejonu nabrzeża przeznaczonego dla okrętów podwodnych. To miałoby wskazywać, że praca nad nowym okrętem podwodnym dobiegła końca lub dobiega, a jednostka może być w najbliższym czasie wypróbowana. Co więcej, możliwe było przystosowywanie tamtejszej infrastruktury do przyjęcia większych pocisków SLBM. Jak stwierdzono w „The Korea Herald” stocznia Sinpo North jest kluczowa dla wszelkich północnokoreańskich prac w zakresie okrętów podwodnych. Zdaniem Choi Si-young może to być jednostka bazująca na szeroko zakrojonej modyfikacji okrętu typu Romeo, który wywodzi się jeszcze z zimnowojennych biur konstrukcyjnych ZSRS.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama

Jednakże, część źródeł sugeruje, iż ostatecznie Pjongjang może zdecydować się jedynie na pokazową próbę jedynie SLBM bez prezentowania w pełnej krasie nowego okrętu podwodnego. W 2019 r. testowane były technologie na bazie których zbudowany został pocisk Pukguksong-3. Jednakże, w 2020 i 2021 r. pokazano nowe pociski z tej rodziny, oznaczane jako Pukguksong-4 oraz Pukguksong-5. Nie zmienia to faktu, że informacja o przygotowania odbiła się szerokim echem w mediach państw w regionie, zaniepokojonych każdą tego rodzaju formą prężenia muskułów przez władze północnokoreańskie. Szczególnie, że dotychczas flota podwodna Północnej Korei nie mogła się pochwalić jednostkami o podobnych zdolnościach, jak te przypisywane wspominanemu projektowi dedykowanemu SLBM.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Fanklub Daviena i GB

    To wstyd, ale nawet Korea Północna już wyprzedza Polin naukowo, technicznie i technologicznie... :D

  2. Ja

    W pokazie przewidziana jest też relacja z innego osiągnięcia komunistow.....śmierci obywateli że względu na głód i choroby....satrapa pławi się w luksusach a naród umiera w ciszy....

  3. ooo

    a my co?

  4. złośliwy

    To przykre...zwłaszcza jak się patrzy na naszego Orła.

  5. BUBA

    Prosze KP otoczona sankcjami i jest w stanie budowac cos takiego A Polska

  6. AA

    Tatusiek Kima o mało nie zagłodził całego narodu byle tylko rozwijać program atomowy Widać synalek idzie tą samą drogą wzywjąc towarzyszy do pogłębionej walki z kryzysem bo polerowanie tej broni kosztuje a głód znów zaczyna w oczy zaglądać

  7. Viktor

    Strzelają z warszawianki wz 67

  8. Aswd

    Jak to mozliwe, ze dziura zabita dechami posiada takie technologie? Robota Chinczyka i Ruskiego, a do tego kradziez technologii.

    1. kmdr

      Mają tylko jedna partię. I od czasu do czasu przerzedzają jej stado działkiem przeciwlotniczym. Dyktatura też ma swoje uroki:)

    2. jakoś tak

      Dechami pozyskanymi z najwyższej jakości euro palet wykonanych w Najjasniejszej 3RP.