Siły zbrojne
Polacy wracają wojskowym transportem z Afganistanu

Dziesięciu polskich obywateli dwa miesiące temu utknęło pod Hindukuszem. Pandemia COVID-19 spowodowała m.in. zawieszenie cywilnych połączeń lotniczych, a powrót do kraju nie byłby możliwy bez pomocy wojska.
Dziennikarze, medycy i pracownicy kontraktowi w związku z zwieszeniem cywilnych połączeń lotniczych znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Jedynym rozwiązaniem była organizacja transportu wojskowego. Prośbę w tej sprawie do Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcy XI zmiany PKW Afganistan RSM wystosował Ambasador RP w Indiach pan Adam Burakowski. W takich sytuacjach wojsko nie odmawia pomocy, o czym poinformowały służby prasowe DO RSZ i PKW Afganistan RSM.
Ewakuowani Polacy 4 maja wylądowali w Krakowie Balicach. Do kraju wrócili na pokładzie samolotu transportowego Casa C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.
Czytaj też: Kwarantanna na Balicach
Akcję poprzedziły trzytygodniowe planowanie i przygotowania. Jak zaznacza ppłk Ariadna Wołyńska, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego, największym wyzwaniem była konieczność zgrania i skoordynowania wysiłku całego kontyngentu, w połączeniu z bardzo trudnymi warunkami występującymi w związku z panującą pandemią koronawirusa oraz skomplikowaną sytuacją polityczno–militarną w Afganistanie. Istotne były też restrykcyjne zasady pobytu osób cywilnych na terenie baz wojskowych.

Przeprowadzenie operacji było możliwe także dzięki dobrej współpracy sojuszniczej. Pomogli Amerykanie oraz dowódca międzynarodowego portu lotniczego w Kabulu gen. bryg. Ahmet Ibas.
Dzięki informacjom przekazanym przez mjr. Kamila Szynkowskiego poznaliśmy szczegóły tej operacji.
Ewakuowani Polacy w nocy z 3 na 4 maja zostali podjęci z miejsc stacjonowania w Kabulu i przewiezieni do bazy z zachowaniem wszelkich zasad poufności oraz bezpieczeństwa. W końcowej fazie zmieniono godziny podjęcia ewakuowanych ze względu na ramadan i związane z tym nocne wyjście Afgańczyków na ulice Kabulu
Ewakuowani Polacy zostali przebadani, przeszli wszelkie niezbędne procedury, a następnie wylecieli do Polski na pokładzie samolotu Casa C-295M.
Była to pierwsza operacja typu Non Combatant Evacuation Operation, czyli operacja ewakuacji osób cywilnych przez wojsko, przeprowadzona na terenie Afganistanu i bezpośrednio związana z ograniczeniem cywilnego transportu lotniczego. Całą operację zaplanował, zorganizował oraz koordynował Dowódca XI Zmiany PKW Afganistan RSM płk pil. Waldemar Gołębiowski. Ewakuację zabezpieczało 32 żołnierzy PKW Afganistan RSM
Według podanych w niedzielę oficjalnych danych w ponad 36-milionowym Afganistanie przeprowadzono do tej pory ok. 12 tysięcy testów, stwierdzono 2 700 przypadków zakażeń.
Czytaj też: MON: wyższe należności i dodatki zagraniczne
Misja Resolute Support prowadzona jest w Afganistanie przez NATO. Charakter misji jest doradczo-szkoleniowy, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa oraz instytucji resortów obrony i spraw wewnętrznych do zapewnienia bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. XI zmiana PKW RSM liczy do 350 żołnierzy i pracowników.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.