Reklama

Siły zbrojne

Polacy na ćwiczeniach lotniczych NATO - Rosja

Fot. WZL Nr 4
Fot. WZL Nr 4

Rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia sił powietrznych VIGILANT SKIES 2013. Mają one na celu przetestowanie europejskiego systemu Information Exchange System (IES) w ramach inicjatywy CAI (Cooperative Airspace Initiative) Rady Rosja-NATO. Obok struktur dowódczych NATO uczestniczą wydzielone siły i środki czterech państw: Rosji, Turcji, Norwegii i Polski.

W dniach 23-27 września br., w trzech regionach geograficznych, znajdujących się w zakresie operacyjnego zainteresowania CAI:  Bodø (Norwegia) - Murmańsk (Rosja), Warszawa (Polska) - Kaliningrad (Rosja) oraz Ankara (Turcja) - Rostów nad Donem (Rosja) przeprowadzone zostaną symulowane (zobrazowanie komputerowe) oraz realne (z użyciem w czasie rzeczywistym jednostek) incydenty lotnicze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Ćwiczeniami kierują dyrektorzy ze strony NATO oraz Rosji, ulokowani w centrach koordynacyjnych CAI. Jedno z nich znajduje się w Warszawie, a drugie w Moskwie. Obecne ćwiczenie, uwzględniające wnioski z poprzednich ćwiczeń prowadzonych w roku 2011 i 2012, ma na celu dalsze testowanie i konsolidację procesów, procedur i zdolności sieci CAI.

Cooperative Airspace Initiative została uruchomiona podczas szczytu NATO-Rosja w Rzymie, w maju 2002 r. Jej celem jest wzmocnienie współpracy w ramach obserwacji przestrzeni powietrznej i koordynacji ruchu powietrznego. Przede wszystkim w kontekście zwalczania ataków terrorystycznych z użyciem cywilnych samolotów, oraz zarządzania informacjami związanymi z bezpieczeństwem. 

Obecna sieć CAI składa się z trzech par regionalnych centrów kontroli ruchu powietrznego: Bodø - Murmańsk, Warszawa - Kaliningrad oraz Ankara - Rostów nad Donem, połączonych wzajemnie poprzez centra koordynacyjne CAI znajdujące się w Warszawie i w Moskwie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama