Reklama

Siły zbrojne

Polacy ćwiczą z żołnierzami z Libanu [FOTO]

Autor. UNIFIL

Żołnierze misji ONZ brali udział w południowym Libanie w ćwiczeniach pod kryptonimem „Steel Storm”. Ćwiczenia miały na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy armią libańską i wojskami UNIFIL.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Żołnierze sił pokojowych UNIFILU (ang. United Nations Interim Force in Lebanon) oraz Libańskie Siły Zbrojne (LAF) wzięły udział w minionm tygodniu w pięciodniowych ćwiczeniach pod kryptonimem "Steel Storm" na obiektach szkoleniowych w południowym Libanie w Naqourze .

Czytaj też

W czasie ćwiczeń zaprezentowano zdolności militarne UNIFIL oraz przećwiczono taktyczną koordynację z Siłami Libańskimi (LAF). Ćwiczeniami dowodzili Dowódcy Sił UNIFIL (FCR) z Finlandii i Francji. Dowódca sił UNIFIL i szef misji gen. dyw. Aroldo Lázaro pochwalił żołnierzy za ich poświęcenie i profesjonalizm, podkreślając, że te wspólne ćwiczenia pomagają budować zdolności i zaufanie, partnerstwo i efektywność pomiędzy LAF i UNIFIL.

Reklama
Autor. por. Patryk Hładuniuk
Autor. por. Patryk Hładuniuk

Wojska LAF ćwiczyły razem z żołnierzami sił pokojowych UNIFIL z Sektora Zachodniego (Ghana, Republika Korei, Malezja, Polska, Irlandia i Włochy) oraz Sektora Wschodniego (Indie, Indonezja, Nepal i Hiszpania). W skład uczestniczących sił LAF wchodziły elementy 5. brygady LAF, 7. brygady oraz 5. pułku interwencyjnego.

Czytaj też

W trakcie ćwiczenia odbyły się również strzelania z wozów bojowych, broni pokładowej i osobistej. Poszczególne bataliony prowadziły również ogień do celów nawodnych. Ćwiczenie zakończyło się statycznym pokazem sprzętu, na którym żołnierze mogli poznać możliwości ogniowe pojazdów i broni, będących na wyposażeniu poszczególnych kontyngentów wchodzących w skład sił UNIFILU. W czasie trwania ćwiczeń łodzie libańskiej marynarki wojennej razem z Morskimi Siłami UNIFIL zapewniały bezpieczeństwo na morzu.

Autor. por. Patryk Hładuniuk
Autor. por. Patryk Hładuniuk

Wojsko Polskie do Libanu w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie powróciły w 2019 roku po 10-letniej nieobecności. Polscy żołnierze prócz patrolowania pogranicza między Libanem a Izraelem niosą  również pomoc humanitarną dla społeczności lokalnej. V zmiana PKW UNIFIL została sformowana przez 12. Brygadę Zmechanizowaną, na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu. Dowódcą kontyngentu jest dowódca 3. batalionu podpułkownik Tomasz Kłonowski. W składzie kontyngentu oprócz 12. Brygady, są również żołnierze z innych jednostek podległych Dowództwu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz innych jednostek wojskowych. Do Libanu udało się ponad 200 żołnierzy. Misja trwa około pół roku. Podstawowe uzbrojenie kontyngentu to transportery Rosomak.

Autor. por. Patryk Hładuniuk

Czytaj też

PM

Reklama

Komentarze

    Reklama