Reklama

Siły zbrojne

Polscy żołnierze ćwiczą z partnerami międzynarodowymi w Libanie [FOTO]

Fot. mjr Monika Matuszczak, DORSZ
Fot. mjr Monika Matuszczak, DORSZ

Służący na co dzień w Libanie polscy żołnierze obyli ćwiczenia z wojskowymi z Irlandii, Francji, Węgier i Malty. Ćwiczenia FAMDEP były m.in. przestrzenią do wymiany doświadczeń w zakresie bardzo newralgicznego w tym regionie tematu wykrywania i unieszkodliwiania ładunków wybuchowych, które mogą stanowić realne zagrożenie zarówno dla żołnierzy misji ONZ, ale też lokalnej ludności.

Żołnierze IRISHPOLBATT wraz z sojusznikami z Francji, Węgier i Malty wspólnie wykonywali zadania w ramach ćwiczenia pk. FAMDEP, o czym poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak wskazano w komunikacie prasowym, w trakcie wspomnianych ćwiczeń realizowano procedury związane z neutralizacją ładunków wybuchowych, ewakuacją medyczną MEDAVAC i reagowaniem na wrogo nastawione do obecności żołnierzy UNIFIL-u grupy cywili. Żołnierze tam służący pełnią swoją misję w wysoce skomplikowanym środowisku bezpieczeństwa. Trzeba bowiem pamiętać, że najważniejszymi zadaniami żołnierzy w Libanie jest patrolowanie granicy między Libanem a Izraelem, czyli Niebieskiej Linii (tzw. Blue Line). Jak również kontrolowanie przestrzegania pokoju, a także niesienie pomocy humanitarnej dla społeczności lokalnej.

Trzeba raz jeszcze zaznaczyć, że są to wymagające zadania, albowiem prowadzone w regionie o dużym potencjale do pojawiania się konfliktów, w tym zbrojnych. Co więcej, kluczowe staje się przy tym odpowiednie zrozumienie specyfiki kulturowej, politycznej, ale też odnoszącej się do wspomnianych aspektów lokalnych po stronie żołnierzy. Stąd też tak ważne są elementy przygotowania przed wylotem na misję, jak i elementy ćwiczeń odbywanych już w rejonie działania we współpracy z partnerami międzynarodowymi. Nie należy pomijać przy tym niezbędnej zdolności do kooperacji wojskowych z różnych państw, prowadzonej co najważniejsze w specyficznych warunkach misji pokojowej pod auspicjami ONZ. Przy czym, tego rodzaju ćwiczenia to również cenny wkład w rozwój doświadczenia polskich żołnierzy, ale też obserwowania specyfiki użytkowanego na misji sprzętu i wyposażenia.

[GALERIA_20057]

Jak podkreśliła mjr Monika Matuszczak, mamy do czynienia z możliwością sprawdzenia umiejętności i zgodności procedur, ale także stworzenia platformy wymiany doświadczeń i zdobycia nowej, cennej wiedzy i umiejętności w przypadku wojskowych z Polski i państw sojuszniczych. Polska obecność w misji UNIFIL jest wyrazem wkładu państwa w dążenie do budowania bezpieczeństwa w pokoju w ramach międzynarodowych operacji. Stąd też widać, że Polska jest nie tylko przysłowiowym biorcą bezpieczeństwa, ale również dawcą bezpieczeństwa. Polscy żołnierze byli obecni w Libanie przez lata, w ramach swej służby w okresie 1992-2009. Jednakże, później nastąpiła przerwa w wysyłaniu kontyngentów do tego państwa. Dopiero od 2019 r. Polska zdecydowała się na ponowny udział w misji mającej stabilizować jednej z najbardziej zapalanych rejonów w całym regionie. 

JR

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/kategoria-produktu/ksiegarnia/atlasy/
Reklama

Reklama

Komentarze (5)

  1. Davien

    Ten robot na zdjęciu to jakaś komedia. Koła od glebogryzarki, na dodatek każde założone bieżnikiem w inną stronę. Sprzęt pewnie za 20-30 mln a druciarstwo jak w 20 letnim Audi.

    1. czasem trzeba pojechać w drogą stronę

    2. BUBA

      @Davien - zdefinjuj -druciarstwo jak w 20 letnim Audi - ...

    3. Didi

      Ale mnie rozbawiłeś w ten niedzielny poranek, dobre.

  2. Fotograff

    Hej! nie szukacie lepszego fotografa? dajcie znać.

  3. easyrider

    Powinniśmy jak najszybciej wycofać się z tej fikcji, tworzącej złudzenie, że ONZ czemukolwiek zapobiega. Wysyłamy tam żołnierzy a islam i Afryka do nas przysyłają swoich osadników.

  4. auton

    Ciekawe co by powidziała Polska gdyby tak na jej terenie cwiczyła Rosja, ot tak sobie wjechała z raci swjej siły. Przeciez Liban jest panstwem, które nie zyczy sobie obcych, ale kto by pytał "obronne" nato o zdanie. Hipokryci.

    1. As

      Przecież ta misja nie ma nic wspólnego z NATO

    2. azure

      To jest misja ONZ nie NATO ;)

  5. BUBA

    I bardzo dobrze - cwiczen nigdy nie jest za duzo

Reklama