Reklama

Siły zbrojne

Początek ćwiczeń Patriotów w Polsce w obecności szefa MON i ambasadora USA

 • Siły ATO przed siedzibą władz w Słowiańsku - fot. ministerstwo obrony Ukrainy

Rozpoczęcie ćwiczeń amerykańskiej baterii systemu obrony powietrznej Patriot w rejonie Sochaczewa uświetniła wizyta ministra obrony Tomasza Siemoniaka, któremu towarzyszył ambasador USA w Polsce Stephan Mull. Jak obaj podkreślili, jest to test zdolność sojuszniczych sił zbrojnych do szybkiego przerzutu systemu rakietowego Patriot do osłony Warszawy.

Zważywszy na zastoje i opóźnienia w pozyskiwaniu systemu „Wisła”, jeszcze przez wiele lat „sojusznicze systemy OPL” będą podstawową ochroną polskiego terytorium przed atakiem pocisków manewrujących czy balistycznych.  Zgodnie z zapowiedziami, w Polsce przebywa obecnie 100 żołnierzy i  30 pojazdów z 5. batalionu 7. Pułku Przeciwlotniczego US Army oraz system baterii Patriot. 

Amerykanie ćwiczą wspólnie z polskimi żołnierzami 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Są to działania realizowane w ramach operacji Atlantic Resolve.  5. batalion Została przerzucona do Polski transportem drogowym w ramach szkolenia z serii Freedom Shock, podczas którego wydzielone jednostki podporządkowane US Army Europe są w krótkim czasie rozmieszczane w rejonie działań.

Demonstrujemy zdolność Stanów Zjednoczonych do szybkiego rozmieszczenia rakiet obrony przeciwrakietowej Patriot w Polsce, w razie zaistnienia takiej potrzeby. Jesteśmy tu, by pokazać naszym polskim przyjaciołom i sojusznikom, że amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla Polski w ramach NATO znaczą coś więcej niż tylko słowa na papierze.

Oświadczył ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull.

Poza sojuszniczym wsparciem nie bez z znaczenia jest też z pewnością fakt, że  Patriot jest wraz z francuskim system SAMP/T jest rozważany w ramach programu średniego zasięgu „Wisła”. 

Reklama

Komentarze (18)

 1. A_S

  Należy dodać, że show odbył się na lotnisku Bielice. Jak znam amerykanów przyjechali na pusto, ale wokół obiektu jakoś dużo było cywilnych aut z wysiadującymi osobami w środku, szczególnie na stacji Łukoilu no bo czyja niby inna stacja może być przy bazie rakietowej? Może jestem przewrażliwiony, ale nie podobało mi się dwu gości, którzy zatrzymali się na przeciw bramy jednostki. Jeden załatwiał długo potrzebę a drugi gapił się na auta stojące przed bramą. No może jednak przewrażliwiony jestem.

 2. 50latek.

  Wyjaśniam wszystkim frajerom dlaczego Francuzi odpadli . Ano dla tego że chcą handlować techniką wojskową ze wszystkimi ,nawet z wrogami NATO. Wiarygodnośc żabojadów jest zerowa,...to co sprzedali Putinowi to jeden wielki skandal,prędzej lub póżniej zostanie wykożystane przeciwko naszym żołnierzom. Pozdrawiam.

  1. jasio

   A co Francuzi sprzedali Putinowi??? (pomijając alternatywny świat RT)

  2. Piotr Kraczkowski

   USA kupują od Rosji loty do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i silniki rakietowe, co wspiera wojska kosmiczne Rosji. Czym jest w stosunku do tego jakaś tam termowizja? Niczym. ___USA kupiły też od Rosji wojskowe helikoptery dla wojska Afganistanu za prawie miliard dol. i płacą Rosji za wynajmowanie bazy logistycznej i drogę zaopatrzenia wojsk USA w Afganistanie. ___Stany eksportują do Rosji więcej niż do Polski, bo za ok. 1 mld. dol. rocznie, a tysiące firm i koncernów USA ma swe fabryki w Rosji przekazując Rosji najnowsze technologie. Koncerny USA: ExxonMobil, Boeing, Chevron Corp, General Electric Co, Caterpillar Inc, John Deere, Ford Motor Co, General Motors Co, PepsiCo Inc, Coca Cola, Mars, Cargill Inc, AT&T i Kraft Foods, Microsoft, Google itd. oraz setki mniejszych firm USA przekazują swymi fabrykami w Rosji technologie dual-use i podnoszą ogólny poziom technologiczny Rosji, a więc także w dziedzinie zbrojeń. ___Gdyby Rosja nie kupiła termowizji od Francji, to kupiłaby od USA.

 3. radi

  Oglądałem w Faktach TVN reportaż z tych ćwiczeń. Promocyjna wizyta a nie ćwiczenia, tak to powinni nazwać. Wszystko już załatwione, przyklepane a ogłoszą to po świętach. Nie ma co się dziwić, że w Polsce bieda a USA czy inni to potęga. Nawet nie chce się zagłębiać w szczegóły ale MON powinno się rozwiązać, zaorać i stworzyć od nowa. Niby przetarg na OPL, wcześniej na F16(!!), a własny przemysł się niszczy albo sprzedaje za bezcen. Wychodzi na to, że nie o interes Polski tu chodzi.........niestety. O roli mediów, które pieją z zachwytu nad kolejnymi wałkami w stylu "zakup super techniki" nawet nie warto wspominać. O wspomniane Fakty TVN z sobotniego wieczoru są tego kolejnym przykładem.

  1. Gość

   To po co oglądasz FAKTY? Zresztą teraz to amerykańska stacja więc czemu tu się dziwić?

 4. szyszka

  jeszcz raz napisze nam potrzeba stunnerow w pierwszej kolejnosci a dopiero potem pac 3

  1. Wacieńka

   Stunner to po angielsku ślicznotka, cudo dziewczyna. Czy o to ci chodziło?

 5. AM

  Jak dla mnie to jest zwykła działalność promocyjna i nic więcej. Lepiej by było gdyby ten przetarg jednak odbywał się bez tego typu nacisków.

  1. jasio

   Tyle że naciski to wywiera Putin rozmieszczając Iskandery w eksklawie kaliningradzkiej, do niego musisz skierować ten apel

  2. Patriota

   Putler i jego psy na pewno by się cieszyły, gdyby udało się zablokować ten przetarg na całe lata... Nic dziwnego, że się wściekają.

 6. Stalker

  Witam Jak długo trwa postawienie w gotowość takiego zestawu?

  1. jw.

   Czas rozwinięcia baterii PAC-1 wynosił 15-20 minut, pełną gotowość do strzelania z 4 wyrzutni pododdział uzyskiwał w ciągu 2 godzin. Wiązało się to z ustawieniem radiolinii na właściwy kierunek oraz ustaleniem dokładnego położenia elementów baterii na nieprzygotowanych stanowiskach. Podobny by l czas zwinięcia sprzętu. Późniejsza integracja zestawów z systemem GPS zmniejszyła ten czas do kilku minut.

 7. Pytam

  Czy te baterie są uzbrojone czy na ćwiczenia przyjechały bez pocisków?

  1. jw.

   Bateria Patriot posiada pociski ćwiczebne i dwa rodzaje pocisków bojowych.

 8. lol

  Co ma dac 1 bateria patriot ? To chyba bardziej pod sprzedaz przywiezli w ramach promocji ?

 9. różowybaronLSD

  A dlaczego MBDA z przetargu odpadł ? Był chyba najlepszy i najodpowiedniejszy, nieprawdaż ?

  1. XTC

   Bo nikt go jeszcze nie kupił.

 10. gazek

  W mediach pojawiła się info, że zasięg Patriotów to ok 100 km dla pocisków balistycznych. Nic bardziej błędnego. W przypadku PAC3, jest to do 20 km. PAC2 (starszy) ma większy zasięg (teoretycznie do 70km, ale w praktyce najpewniej dużo mniej), ale ma słabsze zdolności anybalistczne. Wiec jakie 100 km?To propaganda. Największym jednak mankamentem systemu Patriot jest jednak sektorowość w prowadzeniu ognia. Polega ona na ograniczeniu horyzontalnym prowadzenia ognia do120 stopni, wiec jeśli pocisk cruise czy myśliwiec nadlecą z innego kierunku, co jest przecież wysoce prawdopodobne, to Patrioty są bezbronne. Konkurencyjny dla Patriota - francuski SAMP/T nie ma takiego ograniczenia, jest do tego bardziej mobilny i kosztuje połowę taniej.

  1. jw.

   Powszechnie stosowany w bateriach Patriot pocisk PAC-2 GEM-T do zwalczania celów aerodynamicznych ma zasięg do 160 km czyli większy niż Aster 30 SAMP/T. Pocisk PAC-3 do zwalczania rakiet balistycznych ma zasięg 15-45 km. Najnowszy PAC-3 MSE dla MEADS i Patriot z nowym silnikiem ma zasięg zwiększony o 50 procent. Radar Patriota jest sektorowy ale ma większe możliwości zwalczania celów balistycznych niż dookólny radar Arabel SAMP/T. Cóż z tych 360 stopni zakresu jak nie wykrywa rakiet balistycznych, a inne cele z odległości 80 km. SAMP/T to system który został opracowany z myślą o okrętach wojennych. Pociski balistyczne okrętom raczej nie zagrażają. Będący w opracowaniu nowy dookólny radar AESA dla Patriot NG jest oferowany Polsce wraz z pociskiem PAC-3MSE I GEM-T.

  2. sosen12

   Tak, jest droższy i dlatego przegra z francuską ofertą.

  3. jasio

   Twój post zawiera lokowanie produktu :) Odpowiedz mi na jedno pytanie ile armii na świecie używa Patriotów a ile SAMP/T?

 11. prorok

  Żeby pan prezydent lobbowal za patriotem to mu nawet koło domu baterię ustawili żeby się czuł bezpieczny

 12. marry

  panie Mull, panie Siemoniak przestańcie wciskać Polakom kit !!! - tylko idiota kupi wasz marketingowy bełkot !!!

  1. Darek

   masz jakieś propozycje? czy tylko totalna negacja?

 13. maxx

  Mam zapytanie , czy Amerykanie przyjeżdzając do Polski na pseudoćwiczenia wojskowe też musieli załatwić sobie wizy wjazdowe ???? Pytam bo chciałbym pojechać do Stanów Zjednoczonych ,ale słyszałem że bardzo trudno zdobyć jest wizę wjazdową do naszych ,niby sojuszników z za oceanu. Może widocznie też jesteśmy terrorystami i dlatego Amerykanie obawiają się nas...

  1. bla

   Wizę do stanów dostaje się bez problemu,jedynym wyjatek jest wtedy gdy masz członka rodziny który przebywa tam nielegalnie albo sam przebywałeś dłużej niż pół roku po dacie wygaśnięcia wizy :)

  2. olo

   Byłeś chyba karany albo nie masz pracy że masz problem z wizą. Ja od dobrych paru lat latam do USA na 3 tygodnie w roku do wnuczki i nigdy nie miałem problemu z wizą. Mam własną małą rodzinną firmę w PL.

  3. WARS

   ...zapytaj naszych rodakow dlaczego NAGMINNIE przedluzaja pobyt w USA lamiac tamtejsze PRAWO !

 14. lancet

  Podobno jeszcze nie wybraliśmy systemu to po co ćwiczyć się z czymś czego (bo nie spełnia i prawdopodobnie nie będzie spełniał wymagań) nie będziemy posiadali jako Polska na stanie? Nie to że jestem przeciw czy za tylko wskazuje na bezpośredni dowód że coś jest niezgodnie z obowiązującymi zasadami (i prawem?)

  1. olo

   Czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem ? "Demonstrujemy zdolność Stanów Zjednoczonych do szybkiego rozmieszczenia rakiet obrony przeciwrakietowej Patriot w Polsce, w razie zaistnienia takiej potrzeby. Jesteśmy tu, by pokazać naszym polskim przyjaciołom i sojusznikom, że amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla Polski w ramach NATO znaczą coś więcej niż tylko słowa na papierze. Oświadczył ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull." Czy ty przed Rosją sam chcesz się bronić czy jednak w razie konfliktu wolałbyś aby USA przysłało do nas kilkka takich jednostek ? Wiadomo że sprawa ma swoje drugie dno ale NIC nie ma za darmo jak to mówią.

 15. Andrzej A. Mroczek

  Z przykrością zwracam uwagę na kompromitujący stan dróg dojazdowych i zabudowań na terenie tego lotniska.

 16. antylobbysta

  Będą mili do czasu roztrzynięć w znanym temacie

 17. Niunio

  Przyjechały nasze Patrioty w końcu.Zapłacimy za nie później, a tyle było bicia piany, w kontekście wyboru systemu OPL dla RP.

 18. różowybaronLSD

  A dlaczego MBDA z przetargu odpadł ? Był chyba najlepszy i najodpowiedniejszy, nieprawdaż ?

Reklama