Reklama

Siły zbrojne

Pociski przeciwrakietowe dla Wisły już w Polsce

Polska wyrzutnia M903 z ośmioma kontenerami dla pocisków PAC-3 MSE na Bemowie
Autor. Mateusz Mitkow/Defence24.pl

Siły Zbrojne RP otrzymały dostawy pocisków przechwytujących PAC-3 MSE, stanowiących podstawowe uzbrojenie zestawów rakietowych obrony powietrznej IBCS/Patriot, pozyskiwanych w ramach programu Wisła.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O dostawie pocisków PAC-3 MSE poinformował rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek. Podkreślił, że dostawy elementów systemu Wisła realizowane są sukcesywnie, a obok wyrzutni, radarów, sprzętu towarzyszącego i elementów systemu IBCS, przekazywane są też pociski PAC-3 MSE. Są to rakiety będące podstawowym uzbrojeniem polskich zestawów Patriot.

Polska zakupiła w ramach pierwszej fazy programu Wisła 208 pocisków PAC-3 MSE przeznaczonych do użycia bojowego, ich producentem jest koncern Lockheed Martin. Rakiety te są przeznaczone do przechwytywania pełnego spektrum celów powietrznych, a więc pocisków balistycznych i manewrujących, samolotów i śmigłowców oraz BSP. Jest to najnowocześniejszy pocisk używany w systemie Patriot, który osiągnął wstępną gotowość bojową w 2016 roku. Na wyrzutni typu M903 mieści się do 12 takich pocisków. W pierwszej fazie zakupiono 16 wyrzutni (po cztery na jednostkę ogniową, po osiem na baterię).

Reklama

Czytaj też

Pociski te mają aktywną radarową głowicę naprowadzającą. Nie potrzebują więc do kierowania ogniem dedykowanego radaru, ale jedynie informacji o odpowiedniej jakości. Taką informację można zapewnić na przykład za pomocą systemu IBCS, który będzie korzystał z wszystkich zintegrowanych radarów (w USA obok radarów Patriot także Sentinel, w Polsce będą to np. radary Bystra i inne, nowsze, w perspektywie być może także samoloty F-35). Dzięki temu system Wisła będzie mógł działać na zasadzie "każdy sensor, każdy pocisk".

Czytaj też

Najnowsza wersja PAC-3 MSE jest rozwinięciem pocisku PAC-3 CRI, używanego we wcześniejszych wersjach Patriotów w odmianie PAC-3. PAC-3 MSE posiada na przykład większy, dwuimpulsowy silnik rakietowy, zmieniono też konstrukcję samego pocisku. Dzięki temu zwiększono znacznie w stosunku do PAC-3 CRI zasięg i pułap rażenia, jak i możliwości jeżeli chodzi o przechwytywanie najtrudniejszych, manewrujących celów. W praktyce oznacza to między innymi dążenie do posiadania zdolności przechwytywania rakiet balistycznych ze zdolnością manewrowania, takich jak pociski rosyjskiego systemu Iskander.

Skuteczny zasięg i pułap rażenia tego pocisku jest niejawny, ale pułap raczej na pewno przewyższa 30 km (pytanie jak bardzo), a zasięg - tak jak w wypadku wszystkich podobnych systemów - jest zależny od charakteru celu, bo zawsze jest większy dla celów aerodynamicznych (samoloty, rakiety cruise), niż szybszych od nich pocisków balistycznych. PAC-3 MSE ma jednak bardzo duże zdolności zwalczania szybkich manewrujących celów. Sami Amerykanie przyznają, że dopiero radar LTAMDS pozwoli w pełni wykorzystać ich zdolności, bo obecny radar Patriota tego nie zapewnia.

Pocisk PAC-3 MSE służy do zwalczania pocisków metodą hit-to-kill, czyli bezpośrednim trafieniem, tak jak wszystkie rakiety rodziny PAC-3. Jednocześnie jednak posiada ładunek wybuchowy, tzw. lethality enhancer, pozwalający na zwiększenie skuteczności zwalczania celów.

Czytaj też

Polski przemysł obronny uzyskał w ramach offsetu pewne kompetencje związane z użyciem pocisków PAC-3 MSE, m.in. w zakresie produkcji jednej z sekcji systemu napędowego tych pocisków - silników manewrowych ACS/ACM, oraz wyrzutni do tych pocisków. W drugiej fazie programu Wisła ma zostać pozyskanych kolejnych sześć baterii z radarami dookólnymi LTAMDS, uzbrojeniem będą również pociski PAC-3 MSE. Od niedawna koncern Lockheed Martin pracuje też nad integracją pocisków PAC-3 MSE na okrętach, co zwiększy ich zdolności obrony przeciwrakietowej.

Reklama

Komentarze (10)

  1. Edmund

    W zakresie rozwiązania niskokosztowej rakiety do systemu obrony Patriot, rozpatrywano wiele rozwiązań i ostatecznie wybrano CAMMa w różnych wariantach. To rakieta o doskonałych parametrach. Co do rezygnacji z pancerza uranowego dla Abramsa to nie jest to pewne, ale są też wersje pancerza bez zubożonego uranu, które pod względem ochrony mu nie ustępują.

    1. szczebelek

      Jest tak jak mówisz chociaż kiedyś czytałem, że sami Amerykanie w sep3 rezygnują z zubożonego uranu w pancerzu.

    2. Davien1

      Edmund, CAMM nawet w wariancie ER ustępuje Skyceptorom które Raytheon chciał produkować w Polsce. No ale jak wolą powyżej 45km strzelać koszmarnie drogimi i rzadkimi PAC-3MSE....

    3. wert

      Ratheon życzył sobie na rakietach wycisnąć Polskę jak cytrynę więc dostał kosza. CAMM ER w zupełności wystarczy. Matołki strzelające tylko MSE nie rozumieją ze w górze będą panowały F-35 więc davienku budyniem z plujki karmiony nie ośmieszaj się

  2. Mlody12345

    Jak rosja strzela 80 dziennie to ta ilość 208 sztuk nie wróży nic dobrego...

    1. easyrider

      @Mlody Wróży lepiej niż by ich nie było. To nadal o 208 sztuk więcej niż poprzednia ekipa kupiła przez swoich osiem lat.

    2. Davien1

      Easyrider nie kupili bo sam pocisk nie istnał nawet w 2015r biedaczku

    3. Al.S.

      Rosja obecnie nie ma nawet tylu Iskanderów i Kindżałów. Strzelają pociskami manewrującymi, na które wystarczą nie tylko CAMM, ale też Pioruny/Gromy, przy odpowiedniej gęstości wyrzutni. Do tego naparzają irańskimi dronami, które można zestrzelić nawet z kałasznikowa, nie mówiąc o kaczuchach, czyli ZU23. Co do pocisków systemu Patriot, to ograniczoną zdolność zwalczania balistycznych pocisków manewrujących miała już wersja PAC-2/GEM z przełomu wieków, natomiast PAC-3, która miała już pełne zdolności w tym zakresie, dzięki nowej głowicy naprowadzania i silnikom manewrowym, była dostarczana klientom spoza USA już w 2005 roku. PAC-2MSE to rozwinięcie tego pocisku, a nie nowa konstrukcja.

  3. Anty 50 C-cali

    te patrioty o "zmienionej " konstrukcji Są w RP , długo przed lutym br, 2023. Obstawiają jedno lotnisko w Polsce, widoczne z dala 6 mniejszych kontenerów obok Dwu starszych, na jednej wyrzutni. Łatwe do odróżnienia od dobrze znanych , z 4 rakietami/wyrzutnię. Ba, nawet pomalowane na "pustynną" żółć (które to połączenie działa jak płachta na byka, na jednego aktywistę Forum)

    1. Anty 50 C-cali

      LMed postaraj się bardziej i OBJAW czy kumple zza Odry mają Kupione i WDROŻONE lepsze radary, a sojuszników chcą "bronić" szajsem jak "stare, gorsze funkcjonalnie radary"??!! Nie będę sobą - jako Anty - i dodam że taki radar o ograniczonym sektorze przytaszczyli ku naszej obronie. A do diaska, na Jasionce, jest Taki wspierany przez Bystrą (albo i inną Sołę - nie widze dobrze przez okulary bo mi zaparowało)

    2. LMed

      Anty , ale przecież oni mają stary radar bo kupili go z dwadzieścia lat temu. I teraz pokojnie posyłają ubogim krewnym w Europie.

    3. Jakub_75

      Którzy to krewni, w ich mniemaniu, powinni z wdzięczności paść na kolana i całować ich w duży palec u stopy ;-)

  4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Podstawa SKUTECZNEJ SATURACYJNEJ i CAŁOKRAJOWEJ [a nie tylko punktowej] obrony obrony Polski - winien być najnowocześniejszy na świecie system L-SAM z Korei Płd - deklasujący parametrami Patriota. Wejście na 100% z współudział z Koreą Płd - i zbudowanie razem z nią także nadrzędnego multidomenowego systemu C5ISTAR/EW(AI) - kompleksu sieciocentrycznego spinającego wszystkie domeny sieciocentrycznie w jedną metadomenę - to powinien być priorytet INWESTYCYJNY [w Przemysł 4.0, IoT/IoE] - także dla rozwoju kraju. Nie zadłużanie się i bankructwo Polski [czyli model, jaki doprowadził do upadku ZSRR] - a inwestowanie w rozwój technologii bazowych high-tech - podwójnego zastosowania. W pełnych łańcuchach OEM od surowców strategicznych i ziem rzadkich Skarbca Suwalskiego - po końcowe produkty z pełnym cyklem życia w naszych rękach - z pełną przechwytywaną wysoką marżą.

    1. Whippoorwill

      Hybrydowy Analityku. Inwestuj. Buduj. Sieciocentruj. Zacznij od np. ogródków działkowych w Żarach.

  5. LMed

    No cóż, rakiety nowe a radar sektorowy (radykalnie ograniczający możliwości) poprzedniej generacji. Przykre.

    1. Anty 50 C-cali

      no przykre BO Nie czytasz po polsku?! ; "Nie potrzebują więc do kierowania ogniem dedykowanego radaru, ale jedynie informacji o odpowiedniej jakości. Taką informację można zapewnić na przykład za pomocą systemu IBCS, który będzie korzystał z wszystkich zintegrowanych radarów ". Werset szatański, zaraz pod "Rusza produkcja europejskiego SAMP/T...NIE (po niemiecku - nigdy) nie pojmiesz po co Niemcy przywlekli taki "radar sektorowy (radykalnie ograniczający możliwości) poprzedniej generacji" , naszej lubelszczyźnie....bo SAMi Płacili "frajerskie euro/To znaczy nie czekali na "europejski patriot", i wymieniali na dolce na te "z pustynii"

    2. Czytelnik D24

      Akuratnie to nie sektorowość radaru ogranicza w/w pociski.tylko precyzja naprowadzania.

    3. LMed

      Ponieważ, celność twoich argumentów drogi Anty jest bezdyskusyjna, pozwolę sobie dodać (a właściwie powtórzyć) tylko jedno. Szkoda że nowozakupione i jeszcze niewdrożone zestawy są wyposażone w stare, gorsze funkcjonalnie radary. Składnia polska (bo się starałem)?

  6. DRB

    bardzo dobra wiadomość, ale co z odpowiedzią USA na LOR w sprawie drugiej fazy Wisły - bardzo się to przeciąga. Rakiet niskokosztowych nie będzie - mówi się, że ich miejsce mają zająć Cammy o zwiększonym zasięgu - o ile oczywiście zostaną opracowane. Ma_XX@nie kracz i nie podsuwaj im durnych pomysłów.

    1. szczebelek

      Jak się przeciąga? Przecież LOR na drugą fazę Wisły był później niż LOR NA 500 HIMARS, a wcześniej niż LOR na Apacze, Umowa na 116 używanych Abramsów była dogadywana gdy podjęto decyzję o wysłaniu 230 T72 i zrobiono to po cichu. Kongres USA rozpatruje kilkaset LOR-ów rocznie w zasadzie je przyjmuje, więc spodziewałbym się tej odpowiedzi w kwietniu bądź w maju.

  7. MiP

    A co z szumnymi zapowiedziami o produkcji rakiet niskokosztowych,tak się tym MON chwalił a wychodzi że amerykanie przekazali nam kosmiczną technologię produkcji kontenerów startowych 🤣

    1. Ma_XX

      zobaczysz tak jak pancerz uranowy na polskich abramsach

    2. Chyżwar

      Chcesz je? To wiedz, że część rozwiązań to izraelska technologia. Doświadczenie ze Spike, gdzie żaden nie poszedł na Ukrainę powinno cię czegoś nauczyć.

    3. Prezes Polski

      Że produkcja rakiet w Polsce? Nie żartuj.

  8. Chyżwar

    Znów coś do wojska przybyło zamiast z niego wybywać. I się z tego cieszę.

  9. Jeremiasz

    @MiP - a co mają te konkretnie rakiety do produkcji rakiet "niskokosztowych"? Nie o rakietach "niskokosztowych" jest ten artykuł.

  10. Ma_XX

    dobra wiadomość - mam nadzieję, że jednak zostaną na dłużej w Polsce :D

Reklama