Reklama

Siły zbrojne

Polskie Patrioty pojechały na Bemowo

Autor. Mariusz Błaszczak/Twitter

Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie, gdzie zostaną rozstawione. To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej - poinformował w niedzielę rano szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Minister obrony narodowej podał tę informację na Twitterze. Wpis opatrzył zdjęciami ilustrującymi transport wyrzutni.

"Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie, gdzie zostaną rozstawione. To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej" – napisał szef MON.

Reklama

Czytaj też

MIM-104 Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. W pierwszej fazie programu pozyskano dwie baterie (cztery jednostki ogniowe) systemu Patriot zintegrowanego z modułem zarządzania walką IBCS, radarami sektorowymi i 16 wyrzutniami z 208 pociskami PAC-3 MSE. Dostawy sprzętu rozpoczęły się w 2022 roku.

Podczas konferencji Defence24 DAY 2022 w maju ubiegłego roku minister Mariusz Błaszczak poinformował o złożeniu do władz USA wniosku Letter of Request w sprawie dostawy sześciu baterii (dwunastu jednostek ogniowych) z radarami dookólnymi LTAMDS oraz pociskami PAC-3 MSE. II faza Wisły ma też obejmować szerszą współpracę przemysłową.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. rwd

  Sochaczew był dobrą lokalizacją za PRL gdy wyczekiwaliśmy ataku ze strony zachodniej, dziś to północ i wschód jest właściwym kierunkiem, z którego może przyjść zagrożenie. Taka podpowiedź, bo może nie wszyscy są zorientowani w temacie.

  1. Chrzanek

   Nie no tak bo przecież planiści wojskowi ludzie zajmujący się obroną kraju nie wiedzą. Dzięki za info na pewno to przeczytają. Czuję się bezpiecznych teraz..

  2. Mama Leona

   @Chrzanek - planiści wojskowi, a szczególnie nasi, są absolutnie solidni i żadnych elementarnych błędów w życiu by nie popełnili. Zawsze tak było.

 2. andrzejh

  Dlaczego radar nie stoi na górce śmieciowej na końcu lotniska by pokryć lepiej niższy pułap ? Przecież wieżowce Bemowa i Bielan ograniczają porządnie horyzont radiowy...

 3. atom

  Podwójne standardy super mona, na początku wojny w internetach wszelakich jego info żeby nie filmować i nie wrzucać do sieci zdjęć kolumn wojskowych, transportów sprzętu itp, a teraz z fanfarami pod PR podaje się trasę od do, punkt docelowy - brakuje tylko współrzędnych, a tak w ogóle to ten 1 dywizjon co mamy(drugi w dostawach) to jest operacyjny?, bo pisali że potrzebują na osiągnięcie zdolności 2-3 lat od dostawy (chyba nie bo wyrzutnie jechały na tych zdymotkach bez pakietów startowych). I jeszcze fajna rzecz, zestawy transportowe (te z plandekami) upodobnione do "zwykłych" logistyków, w taki sposób winny być kamuflowane zwłaszcza cysterny

 4. SAS

  Jeśli widzisz kolumny wojskowe i ruchy wojsk, nie informuj panie ministrze Błaszczak.

Reklama