Siły zbrojne
Pocisk z „Żelaznej Kopuły” w modułowej wyrzutni US Army

Amerykanie przeprowadzili próbne strzelanie izraelskim pociskiem przeciwrakietowym Tamir z wyrzutni MML, która ma stanowić element „dolnego piętra” systemu obrony wojsk lądowych przed zagrożeniami z powietrza.
Jak donosi Defense News, zakres testu obejmował odpalenie pocisku, używanego w systemie Iron Dome do celu o parametrach bezzałogowego środka latającego. Próba przebiegła pomyślnie, obiekt został zniszczony.
Jest to już kolejny z serii testów wyrzutni MML, która ma być elementem perspektywicznego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu US Army. Wcześniej z tej wyrzutni odpalano między innymi pociski Miniature Hit-to-Kill koncernu Lockheed Martin, rakiety AIM-9X Sidewinder (zdolne m.in. do zwalczania klasycznych celów powietrznych, jak samoloty wielozadaniowe) oraz Stinger, a także przeciwpancerne pociski kierowane Hellfire.
Perspektywiczny system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu US Army będzie oparty o zmodernizowane radary Sentinel (stacje tego typu są już obecnie wykorzystywane w wojskach lądowych), wyrzutnie MML oraz moduł dowodzenia i zarządzania polem walki IBCS. To ostatnie rozwiązanie ma zostać wdrożone również do systemów średniego zasięgu, dzięki czemu będzie możliwe wskazanie im celu również przez radar, współpracujący z systemami krótkiego zasięgu. Testy w takiej konfiguracji były już prowadzone.
Z kolei izraelski pocisk Tamir, wchodzący w skład systemu Iron Dome został opracowany z założeniem zwalczania między innymi pocisków artyleryjskich 155 mm i rakiet o zasięgu 70 km. Został wdrożony do służby w 2011 roku i był od tego momentu wielokrotnie używany bojowo. Jak zaznacza Defense News nie jest przesądzone, że pociski systemu Iron Dome trafią do amerykańskich wojsk lądowych, ale zademonstrowano ich możliwość wykorzystania w systemach MML.
Wyrzutnia MML wejdzie w skład systemu Indirect Fire Protection Capability Increment 2-Intercept. Docelowo zastąpi zestawy przeciwlotnicze Avenger, których główne uzbrojenie stanowią rakiety bardzo krótkiego zasięgu Stinger. Pierwotnie była projektowana głównie z myślą o zwalczaniu pocisków artyleryjskich, rakietowych czy manewrujących, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby mogła razić również klasyczne cele powietrzne jak samoloty i śmigłowce. To ostatnie może mieć szczególne znaczenie w kontekście posiadania przez wojska lądowe USA bardzo ograniczonych zdolności w zakresie bezpośredniej OPL wojsk.
MML jest rozwijana rozwijana przez jednostki US Army zajmujące się obroną przeciwrakietową, kosmiczną, systemami rakietowymi i lotnictwem wojsk lądowych (CMDS/ARMDEC). System będzie zdolny do użycia rozwiązań opracowanych przez koncerny Northrop Grumman (IBCS), Raytheon (Stinger, Sidewinder) czy Lockheed Martin (Hellfire).
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.