Siły zbrojne

PKW Orlik - Podniebna współpraca

Piloci z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku trzymają obecnie dyżur bojowy patrolując przestrzeń powietrzną państw nadbałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) w ramach misji Baltic Air Policing. To piąta zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, ma jednak charakter szczególny. Ze względu na sytuację polityczną polscy piloci otrzymali wsparcie w misji ze strony innych członków sojuszu. W piątek we wspólnych ćwiczeniach na lotnisku Siauliai, ale też w mniej formalnych spotkaniach, wzięli udział członkowie polskiego, duńskiego i brytyjskiego kontyngentu.  

Wspólnie w lotnikami z Malborka na lotnisku w Siauliai stacjonują obecnie brytyjskie Eurofightery z RAF-u, na lotnisku w estońskim Amari ulokowali się Duńczycy na F-16 zaś w Malborku Francuzi (początkowo na samolotach Rafale, obecnie Mirage 2000). Tak liczne zgromadzenie przedstawicieli sił powietrznych z różnych państw jest doskonałą okazja do wymiany doświadczeń i wspólnego szkolenia lotniczego.

W piątek na lotnisku w Siauliai można było zobaczyć trzy typy bojowych samolotów myśliwskich i wielozadaniowych: polskie MiG-i 29, brytyjskie Eurofightery i duńskie F-16. Misje treningowe  pozwalają na doskonalenie procedur przechwytywania statków powietrznych zgodnie ze standardami NATO. Wspólne briefingi dokładnie przygotowują pilotów do działania w ugrupowaniach mieszanych z wykorzystaniem różnego rodzaju statków powietrznych. Doświadczenia zdobyte w powietrzu wymieniane są nie tylko podczas debriefingu, ale również podczas spotkań mających charakter mniej formalny. Podniebna współpraca stanowi dla pilotów z 22 BLT doskonałą okazję do podnoszenia i doskonalenia swoich umiejętności lotniczych.

kpt. Marek Kwiatek 
Rzecznik prasowy PKW Orlik

Komentarze (1)

  1. podbipięta

    Wode przy grillu piją.Ach ta cenzura.I sowa i przyjaciele nic na to