Reklama

Siły zbrojne

Piloci F-15 bezkonkurencyjni w Trofeum Raytheon

F-15 z 493rd Fighter Squadron, fot. United States Air Force, domena publiczna, commons.wikimedia.org
F-15 z 493rd Fighter Squadron, fot. United States Air Force, domena publiczna, commons.wikimedia.org

Piloci F-15 byli bezkonkurencyjni w rywalizacji o tegoroczną edycję trofeum przyznawanego w amerykańskich siłach powietrznych najlepszym eskadrom myśliwskim. Za 2019 r. doceniono 493 Eskadrę Myśliwską, przede wszystkim za jej operacje w rejonie Bliskiego Wschodu oraz całoroczne przygotowanie czy też udział w misjach szkoleniowych.

Coroczne Trofeum Raytheon, obejmujące działania w przeciągu 2019 r., znalazło się w rękach amerykańskich pilotów myśliwskich operujących na samolotach F-15C Eagle. Należą oni do 493 Eskadry Myśliwskiej „Grim Reapers”, znajdującej się w ramach 48 Skrzydła Myśliwskiego "Liberty Wing", bazującego na co dzień w bazie brytyjskiej bazie RAF w Lakenheath. Trzeba zaznaczyć, że w zeszłym roku siostrzana eskadra nr 494, należąca do tego samego skrzydła, została nagrodzona tytułem fundowanym przez amerykański koncern zbrojeniowy. Generalnie, jest to już czwarty rok z rzędu, kiedy Trofeum Raytheon zostaje wśród amerykańskich lotników stacjonujących w Lakenheath.

Pilotów z 493 Eskadry Myśliwskiej nagrodzono za działania podejmowane w rejonie Bliskiego Wschodu, gdzie na początku ubiegłego roku zastąpili swoimi F-15 samoloty F-22 Raptor. Wzięto pod uwagę także szereg zeszłorocznych przedsięwzięć szkoleniowych, w których aktywnie partycypowali lotnicy z eskady oraz ich maszyny.

image
Fot. U.S. Air Force, Senior Airman Christopher S. Sparks

Samo Trofeum Raytheon jest przyznawane corocznie już od 1953 r. Przy czym, przed laty było znane jeszcze, jako Hughes Achievement Award, zaś obecną nazwę uzyskało od 1997 r. Trafia ono do eskadry amerykańskich sił powietrznych (US Air Force), ocenianej najwyżej pod względem jej misji przewagi powietrznej oraz generalnie obrony przestrzeni powietrznej.

Eskadry nominowane do nagrody są poddawane klasyfikacji pod względem efektywności wykonania misji bojowych, ale także przygotowania do działań tego rodzaju. Analizuje się także wszystkie wyniki sprawdzenia gotowości eskadr, ich udział w ćwiczeniach, czy też bezpieczeństwo lotów. Istotne są zarówno osiągnięcia odnoszone przez całą jednostkę, jak i indywidualne sukcesy poszczególnych pilotów.

image
Fot. US Air Force, Senior Airman Christopher S. Sparks

Należy zauważyć, że w miarę lat rozszerzało się samo spektrum, branych pod uwagę przy przyznawaniu nagrody, eskadr sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Albowiem Trofeum Raytheon (wcześniej Hughes Achievement Award) początkowo obejmowało tylko i wyłącznie eskadry myśliwców przechwytujących. Od lat siedemdziesiątych XX w. uległo to zmianie, a w ostatnich latach jeszcze bardziej rozszerzono grupę eskadr mogących rywalizować o wspomniane trofeum. Oczywiście, jeśli wykonują one szeroko pojmowane misje myśliwskie. Samo Trofeum trafia do nagrodzonej eskadry na jeden rok.

JR

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. Herr Wolf

    A to nie super f16 nie mówiąc o f22 i galaktycznych f35 ?!

    1. Piotr Dębski

      Trofeum Raytheon jest przyznawane załogom eskadr, a nie samolotom..

    2. Najlepszy pilot nie wygra walki latając na traktorze.F15 mimo swoich lat jest i tak najlepszym samolotem w swojej kategorii na świecie.

    3. Davien

      Biorąc pod uwage że F-15C jest jedynym na zachodzie czystym mysliwcem gen IV to co w tym dziwnego??

  2. mobilny

    To jak w Rosji. Wszystko zakończyło się sukcesem a maszyny i załogi stanęły na wysokości zadania. Brawo panowie

    1. Davien

      Tyle mobilku że tu to działo się naprawde a nie jedynie w fantazjach jak w Rosji:)

  3. AWU

    Również znane jako Hughes Trophy jednostki oceniane są w kategoriach skuteczność misji, strzelania powietrznego, bezpieczeństwo lotów, gotowości operacyjnej. Zmiana nazwy na Rytheon Trophy następstwem przejęcia Hughes'a przez Rhyteon (od General Motors) w 1997. Nie jest jasne jak wyróżniane są współcześnie wyróżniające się jednostki w lotnictwie rosyjskim, lecz "na podstawie doświadczeń w Syrii" logiczne wydaje się ustanowienie nagrody im komisarza Lwa Mechlisa który osobiście podczas desantu na Kercz w 1942r wydał rozkaz masakry niemieckiego szpitala wojskowego w Teodozji (sam desant zakończył się dla Rosjan "jak zwykle"), co było pierwszą zbrodnią tego rodzaju w 2 w.ś. (poprzednio przypadki mordowania rannych i personelu polskich szpitali polowych podczas wojny 1920r) a następnie stało się powszechną praktyką na froncie wschodnim szczególnie dla Rosjan zarówno wobec szpitali wojskowych jak i cywilnych.

  4. ryszard56

    I to samoloty dla Nas

    1. dim

      Ależ nie ma sprawy ! Każdy Polak od maja dostanie o 1.000 PLN mniej wypłaty, czy o 600 PLN niższą emeryturę i już mamy forsę na zakup i utrzymanie F-15 "startujących Vikingów". A przy okazji także na 800 Leo2A7+. Tu zgłaszam jedno "ale" - potrwa to niewiele lat. Ponieważ stanie się to, co działo się z Grecją, po przyjęciu przez nią waluty Euro. Gdy wskutek skasowania bariery kursowej i przy nieistniejącej już celnej, import wzrósł z 20 mld USD do 65. Bez wzrostu eksportu. Czyli - 45 mld USD corocznie. Skutki znacie.

    2. Transformers

      >Pogadać sobie możemy> Co było by naj to wiemy ale środki finansowe regulują wszystko a i tzw sojusznik woli sprzedać nam cosik swego ale innego<

  5. Gts

    Tymczasem pierwszy F-15QA wzniósł się w powietrze startem Vikinga.

    1. Srogi Luśnia

      Żeby tylko jak Viking nie wylądował...

  6. F-16

    Tak jak większość z was życzył bym Polsce takiej maszyny , ale obawiam się że po prostu nas na nią nie stać , potrzebujemy dwu typów maszyn jeden to bardzo „ silny” myśliwiec druga to bombowiec , to wszystko przy założeniu ze już mamy F-16 i F-35 myśliwiec do wywalczenia przewagi w powietrzu ( nawet miejscowo) a bombowiec do „ wejścia” w utworzoną przez F-35 lukę , F-16 które posiadamy to w tej wersji , ani dobry myśliwiec , ani skuteczny bombowiec więc „wsparł by przy misjach bombowych F15QA a przy misjach myśliwskich no właśnie albo F15 albo Rafala

  7. Fan eksperta od badań F-35 przez TsAGI.

    Ale jak to, ekspert od badania F-35 przez TsAGI, czyli Jaca vel JW vel abc(technologii) vel z netu vel Th twierdził, że F-15C wygrywają z nielotem F-35 80-0.

    1. Andy

      A z głową u ciebie w porządku? Widać, nie bardzo

    2. Th

      Dziękuję za podciągnięcie mnie do tak zacnego grona fachowców.:)))

  8. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

    Piękna i niezwykle twarda maszyna.

Reklama