Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy wyprodukowany na Węgrzech Ryś przekazany do armii

Pierwszy wyprodukowany lokalnie węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Pierwszy wyprodukowany lokalnie węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Autor. honvedelem.hu

Węgierska armia odebrała pierwszy wyprodukowany lokalnie egzemplarz bojowego wozu piechoty KF41 Lynx. Łącznie stworzonych w tamtejszym przemyśle zbrojeniowym będzie ponad 160 egzemplarzy.

Podczas uroczystej ceremonii odbioru pierwszego „rodzimego Rysia” pojawił się m.in. minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky, szef Rheinmetall Vehicle Systems Europe Dr Björn Bernhard oraz Paul Walf pełniący funkcję CEO spółki Rheinmetall Hungary. Przekazany do armii pojazd zjechał z linii produkcyjnej pod koniec zeszłego roku i do tego czasu poddawano go rygorystycznym testom z zamiarem dostarczenia do odbiorcy w okolicy połowy obecnego roku. Sam zakład produkujący wspomniane wozy zajmuje teren o powierzchni 33 hektarów i jest częścią kompleksu przemysłowego ZALAZone. Jego powstanie przyczyni się do stworzenia dodatkowych 300 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, a w planach Rheinmetall zamierza jeszcze zwiększyć tę liczbę do ponad 400, jak i zdolności całego zakładu.

Często mówię, że pokój wymaga siły, co oznacza wiele rodzajów siły, a pod tym względem zyskaliśmy prawdziwą i poważną siłę dzięki Rheinmetall i temu sojuszowi, który znacznie wzbogaca Węgry. To rodzaj strategicznego partnerstwa, które jest czymś więcej niż strategią lub partnerstwem – to prawdziwy sojusz i w jego ramach mamy nadzieję wygrać przyszłość dla Węgrów i budujemy coś, co pozostanie dla następnych pokoleń, i wzmacniamy Węgry.
Minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky

Docelowo Węgrzy otrzymają 209 pojazdów na bazie KF41 Lynx, w tym m.in. wozy ewakuacji medycznej, samobieżne moździerze 120 mm, pojazdy dowodzenia czy artyleryjskie wozy rozpoznawcze. Z puli tej 163 pojazdy na bazie KF41 Lynx zostaną wyprodukowane w zakładzie ZALAZone leżącym w miejscowości Zalaegerszeg (należącym do Rheinmetall Hungary), zaś pozostałe 46 wozów w wariancie bojowego wozu piechoty oraz pojazdu dowodzenia zostanie wyprodukowane w Niemczech i dostarczone do końca 2025 roku. Paul Walf, dyrektor generalny Rheinmetall Hungary określił zdolności produkcyjne węgierskiej fabryki na ponad 100 pojazdów rocznie, chociaż raczej nie będzie to wykorzystywane.

Jesteśmy wdzięczni, że możemy wspierać węgierskie siły zbrojne jako partner przemysłowy w projekcie bojowego wozu piechoty Lynx. Osiągnęliśmy teraz ważny kamień milowy w ramach projektu. Dzięki produkcji Lynx poważnie udowadniamy nasze zaangażowanie w tworzenie lokalnej wartości dodanej na Węgrzech i transferu technologii. Ten model można również przenieść do innych krajów, które mogą być zainteresowane podobnymi partnerstwami
Dr Björn Bernhard, szef Rheinmetall Vehicle Systems Europe
YouTube cover video

Obecnie część z zamówionych pojazdów znajduje się już w węgierskiej armii i jest aktywnie używana przez żołnierzy w ramach ćwiczeń. Ogólna liczba dotychczas zakupionych Rysi może się zwiększyć z racji na chęć pozyskania przez Węgry systemu przeciwlotniczego Skyranger 30, który to zostałby osadzony na jego podwoziu. Oprócz tego, niemiecki Rheinmetall dostarczy dla węgierskiej armii dziewięć wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 przeznaczonych do wsparcia KF41 (rezygnując z tego wariantu specjalistycznego na Lynx-ie). Co ciekawe, produkcja wspomnianego bojowego wozu piechoty ma także odbywać się na terenie Ukrainy, której to przemysł miał już udział w produkcji 10 pojazdów o czym wspominał prezes Rheinmetall AG Armin Papperger pod koniec ubiegłego roku. Zważywszy na to, że nie zostały one dostarczone do Kijowa, a Węgry to ich jedyny użytkownik…. to najpewniej właśnie one otrzymają te wozy.

Reklama

KF41 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i stworzony przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wóz ma modułową konstrukcję pozwalającą na wymianę wielu jego składowych elementów w zależności od potrzeb zamawiającego. Główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna kal. 30/35 mm, mogąca strzelać amunicją programowalną. Może się ona poruszać w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Głównym efektorem przeciwpancernym są pociski kierowane Spike-LR/LR2, umiejscowione w zdwojonej wyrzutni w wieży pojazdu.

Pierwszy wyprodukowany na Węgrzech bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Pierwszy wyprodukowany na Węgrzech bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Autor. Rheinmetall/X

Uzupełnieniem szybkostrzelnej armaty jest sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7.62 mm, a dodatkowo wieża może zostać zaopatrzona w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Wóz ten może zostać w razie potrzeby wyposażony w inny system wieżowy posiadający np. armatę czołgową 105/120 mm, zmieniając go w pojazd wsparcia ogniowego/czołg średni. Pojazd ten dalej będzie odznaczał się dobra mobilnością dzięki jednostce napędowej o mocy 1140 koni mechanicznych. Wóz w konfiguracji bojowego wozu piechoty może osiągać prędkość 70 km/h.

Czytaj też

Pancerz Lynxa został opracowany, aby zapewnić ochronę załodze przez różnego rodzaju zagrożeniami m.in. pociskami armat małego kalibru, odłamkami pocisków artyleryjskich, wybuchami min czy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Osłona przeciwminowa chroni przed wybuchami ciężkich min, pociskami formowanymi wybuchowo i IED. Dodatkowo wzmocniona ochrona przed głowicami granatników i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi jest oferowana jako opcja, w postaci systemu ochrony aktywnej Rheinmetall Active Defence System (ADS).

Węgierskie bojowe wozy piechoty KF41 Lynx wraz z 1 wyprodukowanym lokalnie egzemplarzem.
Węgierskie bojowe wozy piechoty KF41 Lynx wraz z 1 wyprodukowanym lokalnie egzemplarzem.
Autor. honvedelem.hu

Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi ośmiu żołnierzy. Dowódca, działonowy i kierowca dysponują włazami nad swoimi stanowiskami. Pozwala to na zachowanie optymalnej świadomości sytuacyjnej i ułatwia zajmowanie i opuszczanie stanowisk. Jest to bardzo ważny aspekt w sytuacjach zagrożenia, gdzie czas konieczny do opuszczenia pojazdu musi być jak najkrótszy. Poza tymi wyjściami załoga może opuścić pojazd tak, jak przewożony desant-rampą opuszczaną hydraulicznie, znajdującą się w tyle wozu.

Węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Autor. honvedelem.hu
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. donpedro777

    JAKI JEST SENS DOSTARCZANIA ROSJANOM (ZA POSREDNICTWEM WĘGIER) NOWOCZESNEJ TECHNLOGII OBRONNEJ ? bYŁY LEOPARDY, TERAZ LYNXY A CO NAJGORSZE WSZYSTKO TO Z NAJNOWSZYMI SYSTEMAMI SKO,, PASYWNEJ I AKTYWNEJ OBRONY CZ PPANC. TU NIE CHODZI TYLKO O TO, ŻE NIWELUJE SIĘ Z TRUDEM BUDOWANA PRZEWGE TECHNOLOGICZNA UKRAINY ALE WYSTAWIA SIE NA UNICESTWIENIE UZBROJENIE NATO W EWENTUALNEJ PRZYSZLEJ WOJNIE. LENIN MIAL RACJE , KIEDY MOWIŁ, ZE KAITALISCI DLA ZYSKU SPRZEDADZA NAWET SZNUR NA KTORYM ZOSTANA POZNIEJ POWIESZENI...

Reklama