Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy F-16 Słowacji zaprezentowany

F-16, Słowackie F-16, Lockheed Martin, Zakup przez słowację F-16, produkcja F-16
Słowacki F-16 Block 70
Autor. Lockheed Martin

Lockheed Martin pochwalił się pierwszym F-16 Block 70 dla Słowacji w Greenville w Południowej Karolinie podczas wizyty ministra obrony tego kraju, Martina Sklenára – informuje w komunikacie Lockheed Martin.

Reklama

6 września doszło do wizyty ministra obrony Słowacji Martina Sklenára, który odwiedził zakład Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie, gdzie są produkowane m.in. dla Słowacji samoloty F-16 Block 70. Tam właśnie zaprezentowano ministrowi Słowacji pierwszego F-16 Block 70 z 14 zamówionych samolotów. Samolot wciąż czeka na pełną finalizację, a testy w locie zaplanowano na listopad. Szef słowackiego ministerstwa został również poinformowany o postępach w produkcji pozostałych 13 odrzutowców F-16 – czytamy w komunikacie firmy.

Reklama
Minister obrony Słowacji w Greenville w Południowej Karolinie, gdzie produkuje się F-16 dla Słowacji
Minister obrony Słowacji w Greenville w Południowej Karolinie, gdzie produkuje się F-16 dla Słowacji
Autor. Lockheed Martin
Reklama
Słowacki F-16
Słowacki F-16
Autor. Słowackie ministerstwo obrony

Po dostarczeniu floty F-16 zamówionej w Stanach Zjednoczonych, Słowacja będzie pierwszym europejskim krajem, który otrzyma i będzie eksploatował najnowszą wersję myśliwca F-16 Block 70. Obecnie w 25 krajach eksploatowanych jest ponad 3 100 samolotów F-16.

Czytaj też

Słowacja podpisała umowę na F-16 w grudniu 2018 roku o wartości 1,8 mld USD, która obejmowała również zaawansowane pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu (AMRAAM) Raytheon AIM-120C7 i pociski powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder, a także szkolenie i wsparcie. W ramach zakupu Słowacja zakupiła, 12 jednomiejscowych F-16C i dwa dwumiejscowe F-16D Block 70. Po dostarczeniu F-16, samoloty zastąpią rosyjskie samoloty MiG-29 "Fulcrum", które Słowacja już wycofała i przekazała Ukrainie. Obecnie słowackiego nieba strzegą Polskie samoloty F-16 wraz z samolotami z Czech i Węgier. Na początku września Niemcy zadeklarowały, że do 22 grudnia niemieckie lotnictwo będą prowadzić loty patrolowe, a dwa myśliwce Eurofighter mają być w stałej gotowości. Niemieckie wsparcie ma zrekompensować wycofanie systemów Patriot .

F-16C/D Block 70/72 charakteryzuje się przede wszystkim obecnością sensora podczerwieni IRST i radiolokatora ze skanowaniem aktywnym szyku antenowego AESA (Northrop Grumman AN/APG-83 SABRE). Urządzenie to pozwala na funkcjonowanie w każdych warunkach pogodowych, dając pilotom zwiększoną świadomość sytuacyjną zbliżoną do samolotu 5. generacji. Nowsze F-16 cechują się także ulepszonym silnikiem, nowszymi komputerami, awnioniką oraz optoelektroniką, jak i poprawionymi systemami prowadzenia walki elektronicznej.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Andy61

    Hmmm,,, na cale Nieszczescie ci farmerzy nie produkowali czesci do F-16 bo BIEDNA Slowacja zaoszczedzilaby miliardy za zakup tego zlomu , ktory i tak pewnie gratis przekaze UAnom ;))

  2. bezreklam

    Co.z. Bylem w Grenwille w Poludnwej Karolinie - jdac drog z Salmans - serki zamkietych frm. . Spytlem znajmego - POlaka w USa od lat 80 czemu te farmy zamkniete - mowi ze Banki zabraly ziemie , a wczesiej Konres znisl clo na tyton z Brazylii wiec rolnicy zaczli banrtowac. Rolncy glosowali na senatrow ktrzy ich zaltwili ale w mediach mowili ze sa obronami rolnictwa. Koropracje (W tym przadku tytoniwe) wygraly znow

Reklama