Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie lotnictwo będzie chronić przestrzeń powietrzną Słowacji

Fot. Toni Dahmen/Bundeswehr
Fot. Toni Dahmen/Bundeswehr

Od soboty Niemcy wraz z Czechami, Polską i Węgrami strzegą słowacką przestrzeń powietrzną. Do 22 grudnia Niemcy będą prowadzić loty patrolowe, a dwa myśliwce Eurofighter mają być w stałej gotowości. Niemieckie wsparcie ma zrekompensować wycofanie systemów Patriot.

Reklama

Słowackie ministerstwo obrony poinformowało, że niemieckie loty będą realizowane z lotnisk w RFN i po wykonaniu zadań niemieckie maszyny będą tam wracać. Według resortu obrony istotne znaczenie będzie miało doświadczenie, jakie nabędą słowaccy kontrolerzy lotów, prowadząc niemieckie maszyny.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Słowacja przedterminowo zakończyła eksploatację swoich postsowieckich myśliwców MiG-29. Następnie uzgodniła z Czechami i Polską, że oba kraje pomogą jej zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej do czasu, gdy Bratysława otrzyma zamówione przez USA myśliwce F-16. Później do misji dołączyły Węgry. Słowackie Mig-29 trafiły na Ukrainę w marcu br.

Czytaj też

Na Ukrainę także trafił należący do Słowacji system obrony powietrznej S-300. W zamian Stany Zjednoczone oraz Holandia umieściły na Słowacji po jednym systemie Patriot, a Niemcy dwa, ale wszystkie wyrzutnie zostały ostatecznie wycofane ze Słowacji.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. wert

  Słowacy tym samym stracili kompetencje OPL. Mieli baterię nie najgorszych PMU teraz ludzi pewnie rozpuścili do cywila. A kacapia się uczy. Od miesięcy nie stracili samolotu (pierogów nie liczymy) a lotów bojowych wykonują całkiem sporo. Nawet lataą w ugrupowaniu. Nasze głupawe davienoidy chciałyby abyśmy się im przeciwstawili modelami na drzwiach od stodoły. POdobno w ruskiej budzie powstaje montownia. Biuro konstrukcyjne z inowrocławskiego Rathausa opracowało jakiś rewelacjny model. Hipersoniczny przebój. Chyba kolejną zbiórkę ogłoszą

 2. rwd

  Słowacja sama się rozbroiła, nie jest to zbyt mądre.

  1. Davien3

   @rwd Słowacja nie ma chwilowo lotnictwa bo stare MiG-29 wysłali na pomoc Ukrainie a nowe F-16 jeszcze nie dotarły wiec skończ te żałosne manipulacje

Reklama