Odwiedziliśmy 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie, gdzie mieliśmy możliwość porozmawiać z dowódcą tej jednostki, a także dowódcą 3. dywizjonu artylerii rakietowej. Dywizjon ten jest uzbrojony w pierwsze w Polsce wyrzutnie Homar-K kal. 227 mm.
„Żeby powstała nowoczesna jednostka wojskowa potrzebne są trzy rzeczy. Pierwsza to ludzie, druga sprzęt wojskowy i trzecia infrastruktura. Tak naprawdę zaczęliśmy prace w roku 2022. W 2023 roku zwiększyliśmy 10-krotnie potencjał żołnierzy. Wybudowaliśmy dla żołnierzy infrastrukturę tymczasową czyli obozowiska kontenerowe i moduły hal namiotowych. Trwa niwelacja terenu, a na początku tego roku rozpocznie się budowa nowoczesnych koszar i zaplecza technicznego” – mówi płk. Piotr Męczyński, dowódca 18. Pułku Artylerii.
„Pierwszy dywizjon systemu Homar-K dotarł do nas końca 2023 roku. 15 egzemplarzy trafiło na wyposażenie 3. dywizjonu rakiet. Pierwsze doświadczenia nie mogą być inne jak pozytywne. Mówimy tu o nowym fabrycznie sprzęcie, na gwarancji. (…) Mamy pełne wsparcie serwisowe i czasy reakcji dają nam duże możliwości szkoleniowe”. – mówi ppłk Michał Fedorowicz, dowódca 3. dywizjonu rakiet, 18. Pułku Artylerii.
Czytaj też
„System jest zupełnie nowy z tzw. starą artylerią ma niewiele wspólnego. To rozwiązania techniczne o wysokiej kulturze elektronicznej - software, aplikacje. Nie pracujemy na celownikach i urządzeniach tego typu. Więc artylerzyści to nie jedyni żołnierze jakich pozyskujemy do dywizjonu rakiet. Mamy żołnierzy po służbie w wojskach Obrony Terytorialnej, ludzi po specjalnościach ogólnowojskowych, po wojskach inżynieryjnych. Potrzebujemy ludzi światłych z otwartą głową , zdolnych do adaptacji i umiejętności pracy na nowych systemach”. – dodaje.
Prezes Polski
A jakie systemy rozpoznawcze ma jednostka? Ma jakiekolwiek, czy na te 80km będą strzelać na czują albo wg danych wywiadu?
skition
Gladius.. system poszukiwawczo -uderzeniowy.
Chyżwar
@skition Najpierw trzeba wiedzieć, że coś takiego jest i do czego służy.
Chris
Gladius to bardzo drogi program ze śladową ilością dronów rozpoznawczych zupełnie nie dostosowaną do zakupów artylerii
skition
Ukraińcy pokazali jak przechowuje się HIMARSy..Otóż one znajdują się w bunkrach zdolnych wytrzymać wybuch bomby atomowej . A to dobre bunkry bo budowane jeszcze w czasach ZSRR. Ciekawe czy u nas ktoś o tym myśli?
Bart patriota
No wlasnie ktos kiedys zwrocił uwagę na te szyby w jelczu. Faktycznie one duze są. Ze w przypadku gdyby cos obok wybuchlo to nie wiem czy by zapewnilo zalodze odpowiednią ochronę. Spojrzcie sobie na amerykańskie himars. Cos jest na rzeczy. Moze warto byloby zeby kolejne egzemplarze mialy jednak mniejsze szybki
ATKzCalifornii
Oczywiscie ze nie zapewnia ochrony. Potrzebne sa dodatkowe oslony ktore moznaby bylo zamontowac i zdjac w zaleznosci od potrzeby.
Był czas_3 dekady
Widzę, że szyby boczne nie są dzielone. Może jest to kabina opancerzona z szybami wzmocnionymi, odpornymi na odłamki, pociski małego kalibru?
skition
Według producenta możliwa jest ochrona według STANAG IV 14,5 mmx 114 przeciwpancerny przy czym Oshkosh to zaledwie STANAG 2 czyli 7,62x39 przeciwpancerno zapalający .. Tak , więc tak.. Przez pancerz ciężarówki przejdzie ale przez szybę nie.. Poza tym szyby są ogniotrwałe i najwyżej wypadną gdy ciśnienie w kabinie będzie za wysokie. To co niszczy załogę oprócz odłamków ( a przy szybie nie ma odłamków) to ciśnienie .
Książę niosący na plecach białego konia
Ponieważ pojazd Chunmu to stara platforma opracowana w latach 90. XX wieku, wiadomo, że w jego ulepszenie planują zainwestować dziesiątki milionów dolarów. Pojazd Homara jest nowocześniejszy i solidniejszy. Dlatego też, po kilku ulepszeniach pojazdu Lobster, można go używać jako rakiety o maksymalnym zasięgu 500 km. Ładowanie i wystrzeliwanie będzie możliwe, jednak integracja rakiety o maksymalnym zasięgu 1000 km będzie wymagała wielu ulepszeń...Aby wystrzelić broń nuklearną, która w sytuacji awaryjnej zniszczy Moskwę lub, w najgorszym przypadku, przywróci region do ery prymitywnej, niezbędny jest zasięg 1000 km. Broń nuklearną opracowano około 80 lat temu i obecnie stanowi ona zaawansowaną technologicznie i niedrogą broń strategiczną (EX, Korea Północna i Pakistan). Wierzę, że rozwój będzie możliwy w możliwie najkrótszym czasie, jeśli zdecydują się na to mieszkańcy Warszawy, na którą od dawna trwa okupacja.
Książę niosący na plecach białego konia
Ta skorupa kraba jest produkowana masowo w Seulu (bez żadnych modyfikacji kraba) i ma maksymalny zasięg 80 km. Oczekuje się, że w ciągu kilku lat możliwe będzie pokonanie nawet 150 km. Dlatego skuteczne jest skupienie się na zasięgu homara wynoszącym 100–200 km i 300 km. (Odległość od granicy warszawskiej do Mińska i od granicy estońskiej do Petersburga wynosi niecałe 300 km.) Konieczne jest także opracowanie technologii, która będzie w stanie zintegrować z Homarem maksymalny zasięg 500 km i 1000 km (odległość od granicy Kijowa do Mińska i Moskwy wynosi 500 km).
Dudley
Ciekawe jak będą wyglądały nowe koszary, czy ktoś pomyśli o rozproszeniu budynków, i budowie schronień. A może beton wieczne żywy, i zero wniosków z Ukrainy.
melowiec
Homar-K to chyba jednak kal. 239 mm, bo 227 to zdecydowanie kal. gmlrs'ów, a wtedy to by był Homar-A. Chyba że AU specjalnie zamienił, żeby się szpiedzy pogubili.