Reklama

Siły zbrojne

Izrael sprzedaje Niemcom artylerię rakietową

System rakietowy EuroPULS.
System rakietowy EuroPULS.
Autor. Defence24

Izraelski koncern Elbit Systems otrzymał zamówienie na dostawę dla Sił Zbrojnych Niemiec wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, które zostaną dostosowane do standardu EuroPULS. Jego realizacja będzie odbywać się we współpracy z rządem Holandii.

W grudniu zeszłego roku podczas ostatniego w ówczesnym cyklu kalendarzowym posiedzenia komisji budżetowej Bundestagu zatwierdzono zakup 5 izraelskich wyrzutni PULS za 65 mln euro. Amunicja do nich będzie pozyskiwana w ramach oddzielnego postępowania. Teraz izraelski koncern zbrojeniowy Elbit Systems poinformował o otrzymaniu zamówienia na wspomnianą konstrukcję (z dostosowaniem jej do wariantu EuroPULS), za którą Niemcy zapłacą około 57 mln USD (blisko 55 mln euro). Oznacza to najprawdopodobniej redukcję części sprzętu kupowanego sprzętu lub wypracowanie lepszej umowy przez stronę niemiecką.

Reklama

Co ciekawe, zakup PULS-ów ma odbywać się we współpracy z Holandią w ramach wykorzystania prawa opcji zapisanego w kontrakcie na pozyskanie tego typu artylerii rakietowej dla  tamtejszej armii. Niemieckie wyrzutnie mają jednak zostać posadowione na podwoziu Iveco Trakker 8x8 (a nie jak w przypadku Holandii Tatrze Force 6x6 oraz Scanii Gryphus), które widoczne jest na zdjęciu tytułowym przedstawiającym system EuroPULS.

Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani, wspólnie z KNDS Deutschland, do dostarczenia systemów artylerii rakietowe, której celem jest stworzenie fundamentu dla przyszłego systemu ognią pośredniego dalekiego zasięgu Bundeswehry. To przejęcie otwiera drogę do przyszłych zamówień konfiguracji Euro-PULS i podkreśla siłę naszej europejskiej współpracy z KNDS Deutschland, odzwierciedlając nasze wspólne zaangażowanie w dostarczanie zaawansowanych, sprawdzonych operacyjnie, elastycznych i opłacalnych rozwiązań, które zwiększają możliwości operacyjne naszych klientów.
Yehuda (Udi) Vered, dyrektor generalny Elbit System Land
Reklama

Wykonawcami przemysłowymi umowy na następców niemieckich MARS-ów mają być KNDS Deutschland oraz Elbit Systems, tym samym wdrażając do produkcji system EuroPULS. Na mocy kontraktu wspomniane przedsiębiorstwa dostarczą artylerię rakietową oraz zintegrują ją z niemieckimi środkami łączności i dowodzenia (włącznie z systemem kierowania ogniem ADLER w najnowszej wersji). Oprócz tego wyrzutnie zostaną poddane testom przeprowadzanym przez niemiecką agencję zamówień publicznych BAAINBw oraz powiązanych z nią centrami testów technicznych.

Współpraca między Elbit Systems i KNDS Deutschland stanowi kamień milowy w rozwoju europejskiego systemu pośredniego ognia dla rakiet. Technologia Elbit spełnia europejskie know-how systemowe KNDS. Jako producent OEM europejskich systemów lądowych, takich jak Leopard 2 i PzH 2000, KNDS zapewni, że systemy PULS staną się EuroPULS. Wspólne przedsięwzięcie, EuroPULS, jest właściwym podejściem do współpracy na poziomie wzroku jako partner.
Ralf Ketzel, dyrektor generalny KNDS Deutschland

    Umowa zawiera także wsparcie procesu eksploatacji niemieckich wyrzutni. Według wcześniejszych informacji medialnych dostawy pierwszych PULS-ów dla Bundeswehry mają mieć miejsce już w 2025 roku. Pierwsze dwa egzemplarze mają jednak być bliższe standardowi izraelskiemu (PULS), zaś pozostałe 3 już mają otrzymać docelowe elementy jak niemieckie środki dowodzenia i łączności (EuroPULS). Może to tłumaczyć tak szybkie dostawy, które wcześniej były określane dopiero na rok 2028. Osiągniecie gotowości operacyjnej miałoby zaś nastąpić dwa lata później, chociaż teraz można tutaj dodać, że chodzi o wariant zgermanizowany. Pierwsze dwa egzemplarze miałyby zostać poddane pracom ujednolicającym standard PULS-ów w niemieckiej armii (co ma być zapisane w ramach wspomnianego kontraktu).

    Duńska wyrzutnia PULS podczas strzelań poligonowych.
    Duńska wyrzutnia PULS podczas strzelań poligonowych.
    Autor. Simon Elbeck / Forsvaret

    W ramach umowy nie zostanie kupiona amunicja do wyrzutni, ta ma być pozyskana oddzielnie w roku 2025. Jak wskazuje serwis Hartpunkt, kontrakt będzie zawarty z firmą Diehl Defence, która nawiązała jakiś czas temu współpracę z Elbit Systems w zakresie produkcji środków bojowych do opisywanej konstrukcji. W 2026 roku ma zaś być pozyskana amunicja dalszego zasięgu (300 km) oraz amunicja krążąca (SkyStriker), co znacząco zwiększy zdolności rażenia celów przez niemieckich artylerzystów. Docelowo Niemcy mają posiadać 76 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet na podwoziu kołowym oraz gąsienicowym, zatem potencjał do dalszych zamówień jest tutaj znaczny.

    Reklama

    PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems.. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów. Wyrzutnie te są obecnie używane przez takie kraje jak Izrael, Holandia, Dania, Kazachstan, Maroko, Azerbejdżan, Rwanda oraz w przyszłości Hiszpania i Niemcy. Obok tego zostały one zamówione przez trzech kolejnych, tym razem nieokreślonych klientów w tym jednego europejskiego.

    Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
    Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
    Autor. Elbit Systems

    WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

    Reklama

    Komentarze

      Reklama