Siły zbrojne

Żagań strzela z T-72

Fot. st.szer. Marcin Sawicki
Fot. st.szer. Marcin Sawicki

Żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania uczestniczą w ćwiczeniach obejmujących pierwsze strzelania z czołgów T-72M1.

Jak podaje st. szer. Marcin Sawicki, rano 7 listopada 2019 r. szef szkolenia 34. Brygady Kawalerii Pancernej oraz dowódca 1. Brabanckiego Batalionu Czołgów jako pierwsi oddali strzał z czołgu T-72M1 podczas szkolenia poligonowego.

Żołnierze 1. Brabanckiego Batalionu Czołgów przez najbliższy miesiąc będą sprawdzać i doskonalić swoje umiejętności na czołgach T-72M1. W tym czasie załogi batalionu realizować będą szereg zadań taktycznych i ogniowych w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań.

Czołgi T-72M1 trafiły do żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu w latach 2017 i 2018. Zastąpiły one wozy Leopard 2A5 i 2A4, które znalazły się w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej. Był to skutek decyzji podjętej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2016 r, mającej na celu wzmocnienie jednostek położonych w pobliżu wschodniej granicy Polski.

Polskie czołgi T-72M1 są poddawane programowi remontów i modyfikacji. Stosowną umowę podpisano w lipcu br., pomiędzy konsorcjum PGZ S.A. i wchodzącymi w skład Grupy ZM Bumar-Łabędy oraz 1. Regionalną Bazą Logistyczną. Prace już się rozpoczęły i będą realizowane do 2025 roku. Wartość umowy wynosi 1,75 mld zł.

Używane wcześniej przez pancerniaków z Wesołej czołgi PT-91 przekazano 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku. Niedawno rozpoczęto certyfikację 1. batalionu pancernego 1. Brygady Pancernej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.