Reklama

Siły zbrojne

Pancerz i drony. Tunezja zbroi się w Turcji

Fot. BMC
Fot. BMC

Jak poinformował turecki dziennik Daily Sabah, turecki przemysł zbrojeniowy wyeksportował do Tunezji różnego rodzaju sprzęt wojskowy o łącznej wartości 150 mln USD. Wśród nich można wymienić kilka modeli samochodów opancerzonych oraz bezzałogowych statków powietrznych.

Tunezyjski resort obrony miał zdecydować się na zakup w Turcji  m.in. 100 egzemplarzy opancerzonych pojazdów minoodpornych typu MRAP Kirpi 4 × 4 i 9 egzemplarzy Vuran 4 × 4 od spółki BMC, 71 egzemplarzy samochodów opancerzonych Ejder Yalcin 4 × 4 od spółki Nurol Makina, a także 6 egzemplarzy bezzałogowych statków powietrznych dalekiego zasięgu Anka od spółki TAI czy też różnego rodzaju systemów optoelektronicznych od spółki Aselsan. Wspomniane pojazdy opancerzone zostały dostarczone w latach 2014-2019 i znajdują się już w służbie liniowej w tunezyjskiej wojsk lądowych natomiast bezzałogowce są obecnie dostarczane dla tunezyjskich sił powietrznych.

Kirpi to turecki opancerzony pojazd minoodporny typu MRAP zaprojektowany i produkowany przez turecką spółkę BMC. Wóz ten może przewozić do 13 ludzi, w tym kierowcę, operatora uzbrojenia i dowódcę oraz 10 żołnierzy. Wóz występuje w dwóch wersjach: 4 × 4 i 6 × 6. W pierwszej z nich napęd stanowi silnik wysokoprężny Cummins o mocy 271 KM, a w drugim Cummins o mocy o 345 KM. Dzięki temu obie wersje pojazdu osiągają przy masie bojowej odpowiednio 20 i 26 ton prędkość maksymalną do 105 km/h przy zasięgu maksymalnym 800 KM. Na zakup tego pojazdu oprócz Turcji zdecydowały się także państwa takie jak: Katar, Somalia, Tunezja i Turkemenistan (nie licząc pojazdów dostarczonych przez Turcję bojówkom Rządu Porozumienia Narodowego w Libii w ramach pomocy wojskowej).

image
Reklama 

Vuran 4 × 4 to turecki opancerzony pojazd minoodporny typu MRAP zaprojektowany i produkowany przez turecką spółkę BMC. Wóz ten może przewozić do 9 osób załogi, w tym kierowcę, dowódcę i 7 żołnierzy. Napęd stanowi silnik Cummins o mocy 375 KM, dzięki któremu pojazd przy masie bojowej 18,6 tony może osiągnąć prędkość do 110 km/h przy maksymalnym zasięgu 600 km. Na zakup tego pojazdu oprócz Turcji zdecydowała się jak dotąd tylko Libia (nie licząc pojazdów dostarczonych przez Turcję bojówkom Rządu Porozumienia Narodowego w Libii w ramach pomocy wojskowej).

Ejder Yalçın 4×4 to turecki wielozadaniowy samochód opancerzony zaprojektowany i produkowany przez turecką spółkę Nurol Makina. Wóz może przewozić 12 osób, w tym kierowcę, dowódcę oraz 10 żołnierzy. Napęd stanowi silnik wysokoprężny Cummins o mocy 300 KM przy 3100 obr./min z  w pełni automatyczną skrzynią biegów, dzięki któremu pojazd przy masie bojowej 14 ton może osiągnąć prędkość do 110 km/h przy maksymalnym zasięgu 600 km. Wóz ten występuje również w powiększonej, cięższej wersji 6 × 6. Na zakup tego pojazdu oprócz Turcji zdecydowały się jak dotąd państwa takie jak Katar, Senegal, Tunezja, Uzbekistan i Węgry, a także Gruzja (w wersji 6 × 6).

Reklama

Komentarze

    Reklama