Siły zbrojne
Pancerna kawaleria wraca do Polski
Do Europy trafi pancerny brygadowy zespół bojowy (ABCT) armii amerykańskiej. Będzie to 1 Brygada 1 Dywizji Kawalerii, która już pełniła podobną służbę na terenie naszego kraju już wcześniej.
Jak podaje US Army, wspomniana jednostka to 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Iron Horse" 1 Dywizji Kawalerii "First Team", która zastąpi 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową "Spartans" 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne". Wycofywana obecnie brygada przybyła do Europy wiosną br., zastępując z kolei 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową 1 Dywizji Kawalerii "First Team" i wzięła udział m.in. w ćwiczeniach "Defender-Europe 20".
Co ciekawe, w lipcu br. żołnierze jednego z batalionów brygady "Iron Horse" uczestniczyli już w ćwiczeniu rozmieszczenia w Polsce, obejmującym wykorzystanie sprzętu magazynowanego na zachodzie Europy w ramach systemu Army Prepositioned Stock. Poprzednia rotacja tej brygady w Polsce odbyła się od połowy 2018 do początku 2019 roku. Kawalerzyści wracają więc do Polski i to kolejny raz, bo elementy tej jednostki uczestniczyły w ćwiczeniach w naszym kraju jeszcze w 2014 roku.
Czytaj też: Amerykańskie bataliony dłużej na Litwie
1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Iron Horse" jest częścią struktury 1 Dywizji Kawalerii "First Team", która na co dzień stacjonuje w bazie w Fort Hood w stanie Teksas w USA. Grupa ma typową strukturę typu ABCT i składa się z trzech batalionów pancerno-zmechanizowanych, kompanii rozpoznawczej oraz pojedynczych batalionów: artylerii polowej, saperów i wsparcia. Jej podstawowym uzbrojeniem są czołgi podstawowe M1A2B Abrams (ok. 85), bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley (ok. 130-140 wraz z wozami rozpoznawczymi) oraz haubice samobieżne M109A7 Paladin (ok. 18).
Planowe rotacje brygad pancernych i lotnictwa bojowego US Army do Europy odbywają się od 2017 roku. Obecność tych jednostek ma wesprzeć zdolność wojsk USA do szybkiego reagowania na zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Podpisane przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę porozumienie przewiduje budowę infrastruktury, pozwalającej na "utrwalenie" obecności rotacyjnych brygad w Polsce. Jednostki pancerne są od początku dowodzone z Żagania, ale na razie mogą osiągać pewien poziom gotowości jedynie w niemieckim kompleksie Grafenwöhr-Hohenfels. Rozbudowa Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim ma umożliwić certyfikację brygad również w Polsce.
Ale super Polin ! Polin! Polin! Może damy jeszcze 1 mld USA? Proszę
USA
Damy nawet dwa miliardy aby Rosja i jej ,,dobrobyt " nie wróciła do Polski.Wolimy żyć wolni i żyć na dużo wyższym poziomie niż Rosjanie
Bursztyn
Powita ich nasza SZPICA JAK ZDĄŻY PRZYJECHAĆ Z RZESZOWA
Bono
Ja tam wolę po polsku: Kawaleria pancerna.
polop
pieknie
asdf
dla amerykanskie abramsy nie za ciezkie na polskie drogi? bo to jeden z kontrargumentow przeciwnikow pozyskania M1 z USA
Bursztyn
Jaka rozbudowa? Inspektor wsparcia jeszcze nie ogłosił V PRZETARGU