Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie bataliony dłużej na Litwie

Fot. Alfredas Pliadis/MoD
Fot. Alfredas Pliadis/MoD

Amerykański batalion, obecny rotacyjnie na Litwie, zostanie zastąpiony przez inną jednostkę - podał tamtejszy resort obrony. To oznacza, że jednostki US Army będą - przynajmniej przez pewien czas - pełnić służbę na litewskim terytorium w sposób regularny, jeśli nie ciągły.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litwy, szef litewskiego resortu obrony Raimundas Karoblis i ambasador USA na Litwie Robert S. Gilchrist odwiedzili poligon wojskowy im. gen. S. Žukauskas w Pabradė w rejonie święcickim. Celem wizyty było powitanie nowo przybyłej kolejnej rotacji amerykańskich żołnierzy, którzy zostaną tutaj do listopada.

Na początku miesiąca na Litwie rozlokowane zostały pododdziały 2 batalionu 69 Pułku Pancernego z 2 Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego "Spartans" 3 Dywizji Piechoty U.S. Army. Zastępują one pododdziały 2 Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego "Black Jack" 1 Dywizji Kawalerii "First Team" i mają przeprowadzić na terenie Litwy cykl ćwiczeń w ramach operacji Atlantic Resolve.

Pobyt nowo przybyłych amerykańskich żołnierzy na Litwie ma potrwać do listopada, kiedy to zostaną zastąpieni przez swoich kolegów z innego batalionu U.S. Army. Do tego czasu mają oni prowadzić we współpracy z litewską armią i wojskami sojuszniczymi innych państw NATO wspólne ćwiczenia i szkolenia w celu wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Współpraca obronna między Litwą a Stanami Zjednoczonymi pozostaje szczególnie silna i intensywna, a rozmieszczenie nowej rotacji batalionu USA ponownie potwierdza siłę litewsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Obecność USA, jak również NATO, jest kluczowym czynnikiem naszego bezpieczeństwa

- minister obrony narodowej Litwy Raimundas Karoblis

Litewski minister obrony narodowej i amerykański ambasador zapoznali się w trakcie swojej wizyty z bojowymi wozami piechoty M2 Bradley i czołgami podstawowymi M1 Abrams oraz mieli okazję porozmawiać z amerykańskimi żołnierzami. Ambasador USA miał wyrazić radość z możliwości powitania U.S. Army na terenie Litwy oraz wdzięczność za gościnność litewskich sił zbrojnych i społeczeństwa.

Chciałbym zapewnić, że to szkolenie przebiega zgodnie z harmonogramem i nie odzwierciedla ostatnich zmian sytuacji w regionie. Powtórzę spostrzeżenie sekretarza armii USA podczas jego wizyty na Litwie w lipcu, jest to doskonałe miejsce na kompleksowe szkolenie, wzmacnianie interoperacyjności z partnerami i zwiększanie naszej gotowości w regionie. [...] Jesteśmy również wdzięczni za znaczące inwestycje obronne i nieustanne unowocześnianie terenów szkoleniowych, co pozwala na prowadzenie realistycznego szkolenia. Stany Zjednoczone będą nadal rozmieszczać siły rotacyjne w celu szkolenia na Litwie i w krajach bałtyckich.

- ambasador USA na Litwie Robert S. Gilchrist

Według deklaracji litewskiego resortu obrony, władze Litwy dążą do tego, aby siły sojusznicze były zdolne do skutecznego szkolenia, utrzymania gotowości i odstraszania na terenie tego kraju. Z tego powodu budżet obronny państwa obecnie przeznaczany jest w dużym stopniu na rozbudowę poligonów wojskowych i poprawę infrastruktury. Jako przykłady takich działań podaje się m.in. rozbudowę linii kolejowej Pažeimenė w pobliżu poligonu wojskowego Pabradė wiosną br. w celu łatwiejszego rozmieszczenia sił i sprzętu sił NATO.

image
Reklama

 

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze

    Reklama