Reklama

Siły zbrojne

Fot. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu, defence.az

Pakistan, Rosja, Chiny, USA, Wielka Brytania wspólnie przeciw piratom

Pakistan stara się włączyć do systemu bezpieczeństwa morskiego w swoim regionie jak najwięcej innych państw świata, tak aby praktycznie ograniczyć próby zdominowania akwenów przez Indie. Jednym z elementów długofalowego działania są organizowane ćwiczenia morskie Aman (pokój), które w tym roku zgromadziły obok siebie okręty chociażby z USA, Wielkiej Brytanii, Chin i Rosji.

Ćwiczenia morskie Aman-2021, które odbywały się w Pakistanie były wyjątkową okazją do zobaczenia okrętów z państw NATO działających wspólnie z marynarzami z Rosji, czy też Amerykanów operując obok Chińczyków. W sumie, w różnym stopniu w pakistańskich manewrach mieli wziąć przedstawiciele ponad 40 państw świata, większość miała być oczywiście reprezentowana symbolicznie poprzez delegacje złożone z obserwatorów wojskowych.

Przy czym, sama faza morska obejmowała działania prowadzone przez okręty wywodzące się marynarek wojennych sześciu państw. Celem ćwiczeń było przede wszystkim oficjalnie wypracowanie wspólnych zdolności do kooperacji w przypadku działań kontrpirackich, prowadzonych na najbardziej ruchliwych trasach żeglugowych. Jak również zwalczanie innych tradycyjnych oraz nietradycyjnych zagrożeń w domenie morskiej, w tym działania antyterrorystyczne, zwalczanie min morskich . Testowano również współpracę okrętów w przypadku potrzeby operacji tankowania na wodzie.

Aman-2021 zostały zainaugurowane oficjalnie 12 lutego tego roku i trwały do 16 lutego. Była to kolejna już odsłona pakistańskich manewrów morskich, które nie mają być według ich organizatorów, elementem budowania zdolności poszczególnych bloków wojskowych, a stanowią inwestycję we wzajemne zrozumienie się i wymianę informacji pomiędzy jak najszerszym gronem państw. Aman (pokój) są prowadzone cyklicznie od 2007 r. Równolegle z Aman-2021 w Pakistanie odbywała się Międzynarodowa Konferencja Morska (IMC-21), zorganizowana przez Narodowy Instytut Gospodarki Morskiej (NIMA).

Generalnie w morskiej części Aman-2021 można było zobaczyć jednostki chińskie - CNS Guiyang, CNS Zaozhuang, CNS Dongpinghu, rosyjskie - Admirał Grigorowicz, Dmitrij Rogaczew oraz holownik ratunkowy rosyjskiej marynarki wojennej, brytyjski HMS Montrose, amerykański USS John Paul Jones, indonezyjski KRI Bung Tomo, lankijski SLNS Gajabahu. Oczywiście silny komponent wystawiła marynarka wojenna gospodarza oraz pakistańska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego. Na wodach Morza Arabskiego można było więc zobaczyć PNS Aslat, PNS Saif, PNS Yarmook, PNS Hangor, PNS Khyber, PNS Alamgir , PMSS Dasht i PMSS Hingol oraz żaglowiec szkoleniowy PNS Rah Naward. Oprócz samych okrętów można było również zobaczyć statki powietrzne – samoloty i śmigłowce. Stąd obecność chociażby pakistańskich PC-3 Orion, ATR, Harbin Z-9, Alouettes, Sea King czy też J-7.

Podkreśla się, że były to pierwsze ćwiczenia międzynarodowe od 2011 r., gdzie okręty wojenne państw natowskich spotkały się z rosyjskimi. Rosjanie wskazali, że do części morskiej Aman-2021 wysłali do Karaczi fregatę Admirał Grigorowicz oraz okręt patrolowy Domitrij Rogaczew. Rosjanie dyslokowali w rejon ćwiczeń również swój holownik ratowniczy SB-739 oraz śmigłowiec morski Ka-27PS. Jednostki nawodne przypłynęły do Karaczi, reprezentując tam rosyjską Flotę Czarnomorską.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Pakistan dąży do jak największego rozszerzenia idei ćwiczeń Aman, gdyż jest to jedno z działań w zakresie wysłania sygnału o potrzebie umiędzynarodowienia kwestii bezpieczeństwa kluczowych tras żeglugowych. Tym samym, poza samą kurtuazją ma to być traktowane jako wysoce pragmatyczne narzędzie do ograniczania dążeń indyjskich względem bycia kluczową siłą jeśli chodzi o regionalne bezpieczeństwo, właśnie wobec akwenów morskich. Stąd też, chociażby wizyta samego prezydenta państwa Dr Arifa Alvi w trakcie trwania Aman-2021.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama