Siły zbrojne

Ostatni patrolowiec Holland przekazany holenderskiej flocie

  • fot. cn.cgwic.com

Departament Zaopatrzenia Materiałowego holenderskiego Ministerstwa Obrony (Defensie Materieel Organisatie - DMO), oficjalnie przekazał holenderskiej flocie pełnomorski patrolowiec Friesland (P 842), czwartą i ostatnią jednostkę typu Holland.

Przekazanie jednostki odbyło się ponad dwa lata po podniesieniu bandery, które miało miejsce 22 stycznia 2013 r. Nie oznacza to jednak, że okręt nie był w tym czasie wykorzystywany przez Konijklijke Marine, jednak przed oficjalnym przekazaniem musiał na nim zostać zamontowany zintegrowany maszt IM 400 firmy Thales.

Friesland podczas wizyty w Polsce jeszcze bez masztu IM 400. Fot. A. Nitka/Defence24.pl

Opóźnienie w jego instalacji wynikało właśnie z potrzeb marynarki, której brakowało jednostek zdolnych do służby operacyjnej. Friesland zbudowany został przez stocznię koncernu Damen w rumuńskim Gałaczu. Jego stępkę położono 26 listopada 2009 r., zwodowano 4 listopada 2010 r., w pierwsze próby morskie wyruszył we wrześniu 2011 r., zaś przekazany DMO przez stocznię został 11 kwietnia 2012 r.

Friesland podczas wizyty w Polsce jeszcze bez masztu IM 400. Fot. A. Nitka/Defence24.pl

Podniesienie bandery odbyło się w bazie morskiej Den Helder 22 stycznia 2013 r., już kilka dni później okręt ten wyruszył w swój pierwszy 4-miesięczny rejs operacyjny w rejon Karaibów.

W trakcie jednego z kolejnych gościł również w Polsce zawijając w październiku 2013 r. do Gdyni.

(AN)

Komentarze