Reklama

Siły zbrojne

Offset kluczowy w programie fińskiego myśliwca

Fot. Christopher Mesnard/USAF.
Fot. Christopher Mesnard/USAF.

Władze Finlandii zamierzają uzyskać szereg inwestycji w gospodarkę narodową w związku z programem następcy samolotów myśliwskich F/A-18C/D Hornet – donosi Defense News.

Jak pisze Defense News, fińskie władze planują powiązanie zakupu myśliwca nowej generacji z planem inwestycyjnym, który ma w założeniu przyczynić się do przyśpieszenia rozwoju gospodarki narodowej. Ma to zostać osiągnięte m.in. przez offset i tworzenie nowych miejsc pracy.

Finlandia planuje wycofanie ze służby samolotów myśliwskich F/A-18C/D Hornet około 2030 roku. Jako potencjalni następcy Hornetów pod uwagę wstępnie brane są maszyny Rafale, Gripen, Eurofighter oraz Super Hornet i F-35. Przedstawiciele władz zaznaczają, że obecnie jest zdecydowanie za wcześnie by przesądzać o wyborze konkretnego rozwiązania.

W świetle deklaracji o planowaniu przeprowadzenia inwestycji związanych z zakupem myśliwców, szczególnego znaczenia może nabrać oferta gospodarcza związana z wyborem maszyn. W Finlandii realizowany był montaż końcowy jednomiejscowych Hornetów, a obecnie Patria wykonuje prace związane z modernizacją myśliwców tego typu. Fińskie lotnictwo dysponuje 62 myśliwcami F/A-18C/D Hornet.

Helsinki znajdują się obecnie w nienajlepszej sytuacji ekonomicznej, co ma przełożenie również na sektor finansów publicznych. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej prognozowany na obecny rok wskaźnik wzrostu gospodarczego w Finlandii ma wynosić ledwie 0,3%, a w latach 2012-2014 notowano spadek produktu krajowego brutto. Jednocześnie zadłużenie sektora publicznego wzrosło z 48,5% PKB w 2011 roku do 59,3% w 2014 roku, a w br. ma osiągnąć poziom ponad 62%.

Prawdopodobnie więc planowany, niewielki wzrost budżetu ministerstwa obrony nie okaże się wystarczający do sfinansowania pozyskania nowego myśliwca. Konieczne może okazać się wydzielenie środków spoza budżetu – co może jeszcze dodatkowo zwiększyć presję na działania kompensujące dla gospodarki.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Bonifacy

    Rzeczpospolita toczyla nieustanne boje z Niemcami, Rosja, Szwecja Turcja i Tatarami. Dlatego Finowie i Norwegowie skazani sa historycznie na Szwecje, a Ukraina, Bialorus i Litwa na Polske. Nie twierdze ze to ma byc małżeństwo, ale przydalaby sie bliska wspolpraca na rozsądnych zasadach przynoszących korzyść wszystkim stronom. Szwecja jest odpowiedzialna za 4'400'000 polskich ofiar I Rzeczpospolitej z okresu potopu szwedzkiego (jak to przyznal ambasador Szwecji w Polsce), jednak stara sie o sojusz wojskowy z Polską. Tak widocznie nakazuje im strategia. Gdyby Szwecja nie wymordowala 40% Polakow, wowczas Rosja istnialaby w innym ksztalcie niz obecnie.

    1. Faszysta

      Taa, tylko ze wojny ze Szwecja byly rezultatem ambicji dynastycznych polskich Wazow i rodzimych zdrajcow. To w koncu magnacka opozycja wobec Jana Kazimierza zaoferowala tron polski Karolowi X Gustawowi... Sami wymazaliscie wasz kraj z mapy i poniewaz bolesnie sie do tego przyznac to obwiniacie wszystkich dookola.

  2. T-Bone

    Jeżeli chcemy się liczyć na rynku to musimy wejść w kooperacje z kimś silnym w branży. Współpraca z amerykanami to rozdrabnianie się w drobnych i tyle. G..... nie offset

  3. Jarek

    Dziwny naród. Polska kupiła 48 samolotów za 5,5 mld dolarów w gotówce i jakiegokolwiek offsetu nawet nie chciała.... tzn kolejni prezydenci obiecują że może kiedys zniosą wizy.... Teraz kupią rakiety a oficjele USA chwalą się że przybędzie im tzn w Ameryce miejsc pracy. Finów nigdy nie pojmę.

    1. M1A1

      Offset za F-16 przekroczył 6 mld$

    2. Rafał

      Dlaczego kłamiesz? Za F-16 był offset, i to zrealizowany prawie w 100% wbrew temu co dziennikarze lubią stękać. Kontrola NIKu wykazała, że ta mała część która nie została zrealizowana to efekt ślamazarstwa polskich urzędników niskiego szczebla. Oczywiście, wolałbym, żeby winne urzędasy zostały ukarane, ale nie zmienia to faktu, że łżesz.

  4. fx

    W komunikacie Lockheed Martin podkreśla się, iż w okresie 10 lat przeprowadzono w ramach umowy trzydzieści projektów offsetowych, z udziałem zarówno podmiotów z sektora lotniczo-obronnego, jak np. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, WSK-PZL Rzeszów, Mesko, PZL Mielec, Nitrochem, Instytut Lotnictwa w Warszawie, jak i z branży samochodowej, wytwórczej czy energetycznej (m.in. Grupa Lotos oraz Opel Polska). 18 projektów offsetowych miało charakter bezpośredni, a 12 pośredni. http://www.defence24.pl/news_offset-za-polskie-f-16-wykonany

  5. Wojmił

    Tak. Słusznie czynią. A My za F-16 sfinansowaliśmy amerykanom zakup fabryki w Polsce (pod kolejny przetarg ale to się nie udało), zyskaliśmy lakiernię i pozwoliliśmy podciągnąć nawet sprzedaż coca-coli pod offset... to nie był offset wzmacniający gospodarkę NARODOWĄ!

Reklama