Reklama

Siły zbrojne

Od Tatry do obrony nieba nad Słowacją. Polska i Czechy zwiększają współpracę wojskową

Autor. MON/Twitter

Współpraca Polski i Czech jest ważna ze względu na wyzwania przed jakimi stoi Europa, m.in. dotyczące agresji rosyjskiej na Ukrainę, czy próby odbudowy imperium rosyjskiego - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z minister obrony Czech Janą Czernochovą.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szefowie resortów obrony Polski i Czech podczas czwartkowego spotkania w Warszawie mieli omawiać wspólne działania w ramach NATO, UE oraz Grupy Wyszehradzkiej. Tematem spotkania miało być także wzmocnienie dwustronnej współpracy wojskowej i przemysłów zbrojeniowych.

Czytaj też

Błaszczak po zakończeniu spotkania zwracał uwagę, że współpraca Polski i Czech jest ważna ze względu na wyzwania przed jakimi stoi cała Europa. "Te wyzwania dotyczą agresji rosyjskiej na Ukrainę, te wyzwania dotyczą próby odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina" - mówił.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

"Zarówno Polska, jak i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom" - podkreślił wicepremier Błaszczak. Wskazywał, że Polska i Czechy wspierają Ukrainę, a także wzmacniają siły zbrojne.

"Umawialiśmy się też jeżeli chodzi o współpracę, na budowę interoperacyjności między naszymi siłami zbrojnymi" - mówił. Dodał, że siły zbrojne naszych krajów współpracują ze sobą na Łotwie.

Czytaj też

Poinformował, że podczas spotkania rozmawiano też o współpracy na forum UE dotyczącej m.in. zaopatrzenia wojska w dostawy paliw. "To jest inicjatywa omawiana wcześniej na forum natowskim, ale myślę, że jest do wykorzystania na forum Unii Europejskiej" - mówił Błaszczak.

Zwracał też uwagę, że Czechy obecnie sprawują prezydencję w UE i w związku z tym wyraził przekonanie, że może mieć ona duże szanse powodzenia. "Dodatkowo jeszcze uniezależnia nas od szantażu rosyjskiego. Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców energetycznych niczym broń, więc należy taką broń wytrącić mu z ręki. Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym z przykładów " - powiedział wicepremier.

Zarówno Polska, jak i Czechy, dostarczają Ukrainie znaczne ilości sprzętu wojskowego, częściowo tych samych typów w tym między innymi czołgi T-72 czy BWP-1. Oba państwa angażują też swój przemysł obronny we wsparcie dla Kijowa. Kolejnym obszarem współpracy będzie ochrona słowackiej przestrzeni powietrznej od września br. Pozwoli to Bratysławie wycofać ze służby posiadane MiGi-29. Otwarte jest pytanie, dokąd trafią te maszyny.

Jak na razie słowacki resort obrony zaprzeczył, że zostaną przekazane na Ukrainę. W praktyce jednak mogą tam zostać przekazane za pośrednictwem państwa trzeciego, na co wskazuje komunikat o prowadzeniu konsultacji z sojusznikami przez Słowaków.

Z kolei minister Błaszczak odnosił się do oferowanego we współpracy HSW i Tatry wielozadaniowego pojazdu taktycznego 4x4. Wszystko wskazuje na to, że będzie on podstawą nie tylko niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza (uzbrojonego w rakiety Brimstone), ale i elementem modułu ogniowego bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Gladius. Niemal na pewno znajdzie też inne zastosowania w Wojskach Rakietowych i Artylerii, a może również poza nimi.

Czytaj też

YouTube cover video
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

  1. ja!

    do Bren2 - No cóż mamy takich sąsiadów. Chociaż z Ukrainą potrafiliśmy się dogadać. Twoja teoria tylko w Twoim umyśle.

  2. ja!

    Mam wrażenie że "norg" mówi o tym, że do współpracy z Czechami należy podchodzić bardzo pragmatycznie bez zapędzania się w dalekosiężne plany i tylko we fragmencie, który NAM będzie odpowiadał. O siebie to Oni na pewno zadbają sami.

  3. norg

    Współpraca z Czechami jest zawsze realizowana tylko do momentu, w którym odpowiada to czeskim interesom. Znam ich bardzo dobrze, ale to nie forum na tego typu komentarze. Jak już pani minister przyjechała to: zdjęcie, buźka i pa.

    1. Bren2

      Czyli Twoim zdaniem ewentualna współpraca z Polską powinna być dla Czechów niekorzystna? I dlaczego mieliby to robić? Dlaczego uważasz, że Polska jest tak ciekawa, że ​​ktoś powinien z nią współpracować, jeśli ta współpraca ma być niekorzystna?

    2. Al.S.

      Drogi knedličku, alias Bren2. Po Turowie wszystkim wam powinno się powiedzieć - idźcie.. (tam gdzie ruski korab). Norg wypowiedział się niezbyt jasno, więc to doprecyzuję - realizowana jest do momentu, kiedy mogą kogoś wystukać po rogach. Kiedy jest już mniej więcej po równo, to tracą zainteresowanie. Też mam nieciekawe doświadczenia z knedlami.

    3. Bren2

      @ALS Widzę, że tam, gdzie brakuje argumentów, zaczynają się wulgarności i osobiste ataki. Turów to wina strony polskiej, Czesi w ramach utrzymywania dobrosąsiedzkich stosunków od kilku lat proszą Warszawę o rozpoczęcie poważnych negocjacji. Niestety, obecny polski reżim, kierowany fałszywą ideą wielkomocarstwowego statusu Polski, odmówił działania. Więc niestety sąd musiał się tym zająć. Przecież to typowe, jedynym sąsiadem, z którym Polska nie ma zupełnie niepotrzebnych sporów, jest Morze Bałtyckie.

  4. Wyjaśniacz

    Dla tych co się napalają na niewiadomo co tam z Czechami zaraz będziemy robić to uprzedzam. Nie poruszono żadnych nowych znaczących dla Polskiego przemysłu i samego WP nowych programów czy zakupów.

    1. Chyżwar

      Na chwilę obecną pojazd 4x4 z HSW zupełnie wystarcza.

    2. kd12

      do Chyżwar@ Po Turowie, to faktycznie wystarczy 4x4, bo dobry nośnik. Dobrze napisane

    3. Bren2

      Porównując czeskie plany modernizacji sił zbrojnych i portfolio produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego, trzeba dojść do wniosku, że polski przemysł po prostu nie ma nic do zaoferowania. Można więc jedynie stwierdzić, że jakakolwiek wspierana, a nawet kontrolowana przez państwo współpraca w segmencie przemysłu zbrojeniowego nie ma sensu. Już dlatego, że czeski przemysł (poza trzema firmami) jest prywatny, a wypowiedzi polityczne go nie interesują. Nawiasem mówiąc, dziś rząd USA potwierdził, że oprócz 12 zamówionych śmigłowców H1, USA przekażą Czechom 8 kolejnych, 6 AH-1Z Viper i 2 UH-1Y Venom.

  5. rwd

    Zwiększają współpracę wojskową ale tylko w formie werbalnej.

Reklama