Reklama

Siły zbrojne

Obama zatwierdził wzrost budżetu Pentagonu. Amunicja kasetowa wróci do łask?

Fot.  Sgt. Nathaniel Foster/US Army.
Fot. Sgt. Nathaniel Foster/US Army.

Barack Obama podpisał ustawę National Defense Authorization Act, ustanawiającą budżet obronny Pentagonu na rok fiskalny 2017. Nakłady na obronę zostaną zwiększone w stosunku do pierwotnego projektu o około 3 mld USD. Nowe prawo ustanawia finansowanie wzmocnienia obecności wojskowej USA w Europie, ale też daje podstawy do zastopowania procesu wycofywania amunicji kasetowej z armii USA.

Ustawa National Defense Authorization Act zakłada, że Stany Zjednoczone wydadzą w roku fiskalnym 2017 na obronę niemal 619 miliardów dolarów. Jest to o około 3 miliardy więcej, niż wnioskował amerykański prezydent. Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone w dużej mierze na wydatki osobowe – większe niż zakładano podwyższenie wynagrodzeń amerykańskich żołnierzy, dodatkowe remonty, a także zatrzymanie redukcji personelu w amerykańskich siłach zbrojnych.

Wspomniana kwota 619 mld USD obejmuje między innymi wydatki na operacje zagraniczne (Overseas Contingency Operations). Z polskiego punktu widzenia jest to o tyle istotne, że właśnie z tej puli finansowane będzie wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie. Łącznie na ten cel zostanie przeznaczone 3,4 mld dolarów. Amerykanie będą więc mogli finansować działania „rotacyjnej” brygady pancernej, przerzucanej właśnie do Europy, czy jednostek lotnictwa wojsk lądowych, ale też – co bardzo istotne – rozmieszczenie sprzętu dla drugiej brygady na zachodzie kontynentu i jednostek szczebla dywizji.

Do chwili obecnej Pentagon finansowany był z prowizorium budżetowego, które zabezpieczało środki dla najważniejszych programów (w tym obecności w Europie) na okres do kwietnia 2017 roku. Przyjęcie pełnej ustawy o wydatkach obronnych zapewni jednak stabilność finansowania w trakcie obejmowania urzędu przez administrację Trumpa. „Bazowe” wydatki Pentagonu (budżet podstawowy) to ponad 523 mld USD, co stanowi niewielki wzrost w stosunku do roku fiskalnego 2016.

W dokumencie znajduje się szereg zaleceń, wprowadzonych przez Kongres i istotnych również dla amerykańskich wojsk lądowych. Sekretarzowi obrony zlecono między innymi ocenę zdolności posiadanych przez jednostki obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w zwalczaniu BSL, pocisków manewrujących i samolotów załogowych, a także możliwości artylerii.

Co więcej, zgodnie z przyjętym budżetem, polityka zakładająca niszczenie własnych zasobów amunicji kasetowej (z uwagi na ryzyko dla ludności cywilnej), ma zostać wstrzymana do momentu przedstawienia przez sekretarza obrony szczegółowego raportu, dotyczącego między innymi zmian doktryny wynikających z nowych przepisów oraz kosztów tych rozwiązań.

Widać więc wyraźnie, że Kongres naciska na Pentagon, aby ten w większym stopniu brał pod uwagę zdolności, które mogą być potrzebne w konflikcie konwencjonalnym. Stopniowe wycofywanie amunicji kasetowej powoduje bowiem ograniczenie możliwości amerykańskiej artylerii, choć jest ona częściowo zastępowana technologią Alternative Warhead (AW) w pociskach GMLRS. Barack Obama skrytykował część zapisów ustawy – m.in. przepisy w praktyce uniemożliwiające zamknięcie więzienia w Guantanamo przed końcem jego kadencji – ale nie zdecydował się na jej zawetowanie.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Tragik

    Ojej, ale przecież amunicja kasetowa jest taka niehumanitarna!

  2. Wojmił

    jak to Obama zatwierdził wzrost budżetu pentagonu? nie możliwe!

  3. jkl

    Przecież amunicja kasetowa jest zabroniona.

    1. K.

      Jest zabroniona dla tych, którzy podpisali papierek. Stany ani Polska nie podpisały, więc nie jest zabroniona w tych krajach. Sprawdzenie tego zajęłoby Ci mniej czasu niż napisanie komentarza.

    2. Podbipięta

      Ta....To ciekawe dlaczego my mamy ją na stanie ...98,122,152 a i lotnicze bombki choinkowe.Wesołych Świąt.

    3. zdz

      Nawet jeśli to prawda - to co z tego ?

  4. zdz

    Amunicja kasetowa nadaje sie do zwalczania celów powierzchniowych , wojsk w marszu , koncentracji i rozwinięciu - w dużej masie . Czyli w konfliktach wielkoskalowych . Powinny temu towarzyszyć także ładunki termobaryczne . Jest to prawdopodobnie adekwatna odpowiedź na rosyjskie dywizje , korpusy i armie .

Reklama