Reklama

Siły zbrojne

Nowelizacja budżetu: Rząd chce zawiesić zasadę 1,95% PKB na armię

  • fot. Damen
    fot. Damen
  • Fot. European People's Party (Wikipedia)
    Fot. European People's Party (Wikipedia)

Jak informuje popularny serwis polityczny „300polityka.pl” nowelizując budżet rząd będzie chciał zawiesić zasadę przeznaczania 1,95 proc. PKB na obronność.



"Z opublikowanego dziś porządku posiedzenia Rady Ministrów wynika, że w najbliższy wtorek rząd przyjmie nowelizację budżetu, którą Sejm zajmie się prawdopodobnie na pierwszym, powakacyjnym posiedzeniu 27- 30 sierpnia"- pisze Michał Olech z 300polityka.pl.

Czytaj także: W ciągu 5 lat MON stracił ponad 8 miliardów złotych

"Nowelizacja ustawy okołobudżetowej zakłada zawieszenie kilku sztywnych zapisów wydatkowych, które, według rządu, nie pozwalają na elastyczne planowanie ich wielkości w związku z trudną sytuacją budżetu państwa. W praktyce oznacza to, że w tym roku nie będzie obowiązywała zasada przeznaczania 1,95 proc. PKB na obronność"- dodaje dziennikarz  serwisu politycznego.  Jeżeli do tych przesunięć dojdzie, MON straci około trzech miliardów złotych i budżet obronny będzie wynosił 28 miliardów 252 milionów 277 tysięcy. Zmiany które wprowadzi rząd spowodują, że resortowe środki wrócą do stanu sprzed roku. Obecnie MON dysponuje budżetem na sumę ponad 31 miliardów złotych.

Zobacz również: MON może oddać do budżetu nawet 3,3 miliarda złotych. Blokada reformy dowodzenia źródłem oszczędności?

"Nie jest tajemnicą, że kilka lat temu Jacek Rostowski chciał na stałe znieść zasadę 1,95. Pomysłu zaniechano z powodu sprzeciwu Bronisława Komorowskiego. Być może jednak czasowe zawieszenie reguły 1,95 proc. będzie kompromisem akceptowalnym przez prezydenta"- podsumowuje Olech.

Więcej: Komorowski: będę bronić finansowania modernizacji sił zbrojnych

Przypomnijmy, że prezydent Komorowski podczas zeszłotygodniowej wizyty w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża podkreślił, że będzie bronić zasady finansowania sił zbrojnych na poziomie 1,95 % PKB. Wskazywał, że ograniczenia wykonania tegorocznego budżetu, które powodują cięcia w MON, nie mogą odbić się na modernizacji armii – Chcę zapowiedzieć tu w Świnoujściu, że przyjmując do wiadomości, iż są ograniczenia w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa, o czym zadecydował rząd i Sejm, że te ograniczenia dotkną także MON, chcę wyrazić po pierwsze nadzieję, że to jednostkowe, jakby jednoroczne ograniczenie, a po drugie chcę wyrazić moją głęboką determinację w obronie zasady 1,95 PKB na obronność – powiedział prezydent.

(PAM, MG)

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Martinez

    Komedia komedię pogania. Żal tylko ludzi w tym kraju , bo jak sie zacznie piekło to ci którzy do tego doprowadzili piersi będą już za granicą.

  2. Jan Sztorm

    Obserwując to co się dzieje w sprawach obrony w kraju nad Wisłą, uważny obserwator może odnieść wrażenie że rządzi ten, kto wcześniej przyjdzie do biura. Jeżeli do biura wcześniej przyjdzie Polak, jest w miarę dobrze, jak przyjdzie agent rosyjski, następują cięcia, redukcje, malwersacje. Potem agent rosyjski się trochę przestraszy reakcji społeczeństwa, to znowu odpuści i spóźni się do pracy. Wtedy Polacy znowu poprawiają co mogą...

  3. Roman Zolanski

    Juz ja wam zawiesze pieniadze na Wojsko !!! Wy sobie pensyjki i horendalne premie pozawieszajcie !!! Co ? nie ma chetnych ?! O swoj tylek to umiecie zadbac a o bezpieczenstwo kraju ? na tym mozna oszczedzac tak ? nie wazne ze Ruski sie na nas szykuja !?! A to MON to nie dosc ze dostaje grosze to jeszcze nie potrafi ich wydawac !!! Normalnie jak sie do roboty Panowie nie wezmiecie to ja czarno widze wasza przyszlosc !!!

Reklama