Siły zbrojne

Nowelizacja budżetu: Rząd chce zawiesić zasadę 1,95% PKB na armię

  • fot. Damen
  • Fot. European People's Party (Wikipedia)

Jak informuje popularny serwis polityczny "300polityka.pl" nowelizując budżet rząd będzie chciał zawiesić zasadę przeznaczania 1,95 proc. PKB na obronność."Z opublikowanego dziś porządku posiedzenia Rady Ministrów wynika, że w najbliższy wtorek rząd przyjmie nowelizację budżetu, którą Sejm zajmie się prawdopodobnie na pierwszym, powakacyjnym posiedzeniu 27- 30 sierpnia"- pisze Michał Olech z 300polityka.pl.

Czytaj także: W ciągu 5 lat MON stracił ponad 8 miliardów złotych

"Nowelizacja ustawy okołobudżetowej zakłada zawieszenie kilku sztywnych zapisów wydatkowych, które, według rządu, nie pozwalają na elastyczne planowanie ich wielkości w związku z trudną sytuacją budżetu państwa. W praktyce oznacza to, że w tym roku nie będzie obowiązywała zasada przeznaczania 1,95 proc. PKB na obronność"- dodaje dziennikarz  serwisu politycznego.  Jeżeli do tych przesunięć dojdzie, MON straci około trzech miliardów złotych i budżet obronny będzie wynosił 28 miliardów 252 milionów 277 tysięcy. Zmiany które wprowadzi rząd spowodują, że resortowe środki wrócą do stanu sprzed roku. Obecnie MON dysponuje budżetem na sumę ponad 31 miliardów złotych.

Zobacz również: MON może oddać do budżetu nawet 3,3 miliarda złotych. Blokada reformy dowodzenia źródłem oszczędności?

"Nie jest tajemnicą, że kilka lat temu Jacek Rostowski chciał na stałe znieść zasadę 1,95. Pomysłu zaniechano z powodu sprzeciwu Bronisława Komorowskiego. Być może jednak czasowe zawieszenie reguły 1,95 proc. będzie kompromisem akceptowalnym przez prezydenta"- podsumowuje Olech.

Więcej: Komorowski: będę bronić finansowania modernizacji sił zbrojnych

Przypomnijmy, że prezydent Komorowski podczas zeszłotygodniowej wizyty w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża podkreślił, że będzie bronić zasady finansowania sił zbrojnych na poziomie 1,95 % PKB. Wskazywał, że ograniczenia wykonania tegorocznego budżetu, które powodują cięcia w MON, nie mogą odbić się na modernizacji armii – Chcę zapowiedzieć tu w Świnoujściu, że przyjmując do wiadomości, iż są ograniczenia w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa, o czym zadecydował rząd i Sejm, że te ograniczenia dotkną także MON, chcę wyrazić po pierwsze nadzieję, że to jednostkowe, jakby jednoroczne ograniczenie, a po drugie chcę wyrazić moją głęboką determinację w obronie zasady 1,95 PKB na obronność – powiedział prezydent.

(PAM, MG)

 

Komentarze