Reklama

Siły zbrojne

Nowe uzbrojenie Raptorów

Fot. K.Johnson/USAF
Fot. K.Johnson/USAF

Pierwszy dywizjon samolotów myśliwskich V generacji F-22 Raptor przezbrojono w najnowsze rakiety „powietrze–powietrze” AIM-9X advanced Sidewinder.

Do wykorzystania nowych rakiet Air Intercept Missile-9X przystosowano w pierwszej kolejności Raptory należące do 90. dywizjonu myśliwskiego (Fighter Squadron). Dywizjon ten należy do 3. Grupy Operacyjnej 3. Skrzydła Lotniczego i na co dzień stacjonuje w połączonej bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

Nowe rakiety są już od kilku lat na wyposażeniu „starszych” samolotów należących zarówno do sił powietrznych, jak i marynarki wojennej. Teraz jednak zdecydowano się zamontować je także na myśliwcach V generacji F-22 Raptor. Przezbrojenie jest o tyle istotne, że nowe rakiety mogą być używane w czasie wykonywania manewrów, mają większy zasięg i prędkość niż wcześniej stosowane pociski AIM-9M Sidewinder.

Prace dostosowawcze wykonywano nie u producenta, ale przez lotnicze służby logistyczne i mechaników, którzy przygotowywali się do tego w bazie sił powietrznych Nellis w Nevadzie. To tam określono zakres prac oraz sposób ich certyfikowania. Konieczne było również wprowadzenie zmian do oprogramowania pokładowego systemu walki.

Integracja pocisków AIM-9X jest dowodem na kontynuowanie modernizacji myśliwców F-22 Raptor pomimo zakończenia ich produkcji. Rakiety w wersji AIM-9X są już powszechnie eksploatowane na starszych samolotach, jak F-15 czy F-16, również w polskich Siłach Powietrznych. Raptory wykorzystywały jednak dotąd starsze AIM-9M ze względu na konieczność wykonania prac integracyjnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama