Reklama

Siły zbrojne

Nowe rosyjskie śmigłowce szturmowe skierowane na zachodnią granicę

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Śmigłowce szturmowe Mi-28N i Mi-8MTV-5 zostały przyjęte na uzbrojenie Zachodniego Okręgu Wojskowego rosyjskiej armii. Maszyny trafią na wyposażenie Brygady Lotnictwa Armii. 

Brygada Lotnictwa Armii została formalnie sformowana w Zachodnim Okręgu Wojskowym pięć miesięcy temu, ale regularne loty załogi rozpoczęły dopiero w pierwszych dniach kwietnia. Na jej wyposażeniu będą się znajdować najnowsze typy śmigłowców rosyjskich sił zbrojnych: szturmowe Ka-52 i Mi-28 oraz transportowe Mi-8MTV-5. 

Mi-8 MTV-5 to najnowsza wersja dobrze znanego średniego śmigłowca transportowego Mi-8, zmodyfikowana na podstawie doświadczeń bojowych. Został on między innymi wyposażony w dodatkowe drzwi boczne i płaską rampę z tyłu, która zastąpiła niewygodne drzwi skorupowe. Posiada też mocniejszy napęd i nowy kształt dzioba, przypominający nieco śmigłowiec Black Hawk.

Pozostałe dwa typy, to dobrze znane, choć oficjalnie przyjęte na uzbrojenie w grudniu 2013 roku śmigłowce szturmowe najnowszej generacji. Systematycznie maja one zastępować w rosyjskich siłach zbrojnych maszyny typu Mi-24. 

Większość załóg Mi-28 i Ka-52 trenowało dotąd głównie na symulatorach, tak więc ich przygotowanie do realizacji zadań bojowych jest raczej teoretyczne. Czy bardziej trafnie rzecz ujmując, wirtualne. Dostawy nowych maszyn dają możliwość realnego szkolenia pilotów. 

Informacji o dostarczeniu do Zachodniego Okręgu Wojskowego kolejnej partii nowych śmigłowców, złożonej z trzech Mi-28N i jednego Mi-8 MTV-5 udzielił jego rzecznik prasowy, płk Oleg Koczetkow. Obecnie maszyny są sprawdzane przez służby techniczne Zachodniego Okręgu Wojskowego w Sankt Petersburgu i Rostowie nad Donem.

Liczba dostarczonych maszyn może wskazywać na problemy w produkcji, lub niską jakość, która nie przechodzi testów podczas odbioru technicznego. Możliwe również, że symboliczna wręcz dostawa, która została mocno nagłośniona medialnie, świadczy o przekazaniu maszyn w ostatniej chwili do innych okręgów wojskowych. Na przykład do kluczowego obecnie Południowego Okręgu Wojskowego, graniczącego z Ukrainą. 

 

Reklama

Komentarze (4)

  1. ryszard56

    i taki do nas

  2. Oj

    <<Mi-8 MTV-5 to najnowsza wersja dobrze znanego średniego śmigłowca transportowego Mi-8, zmodyfikowana na podstawie doświadczeń bojowych. Został on między innymi wyposażony w dodatkowe drzwi boczne i płaską rampę z tyłu, która zastąpiła niewygodne drzwi skorupowe. Posiada też mocniejszy napęd i nowy kształt dzioba, przypominający nieco śmigłowiec Black Hawk.>> Musiał bym być " bleszczaty na jedno oko" by zauważyć jakieś podobieństwo Mi-8 MTV-5 z BH ( dobry kawał ) a tak serio mówiąc, to Mi-8 MTV-5 dla nas jak "znalas".....

  3. Franek Dolazl

    W 20 leciu miedzywojennym XXwieku Polska miala koncepcje wspolpracy wojskowej z Japonia przeciwko ZSRR. Oczywiscie koncepcja nie doszla do skutku bo Hitler zs Stalinem podbil Rzeczpospolita, a Japonia wstapila do bloku panstw osi. Obecnie wspolpraca ta ma racje bytu. Co pawda Japonia nie jest w NATO, ale jest w innym bloku azjatykim do ktorego chyba nalezy USA. Dlatego przegrupowanie wojsk rosyskich nie ma sensu. Zawsze mozna zaingerowac po drugiej stronie Azji. Oczywiscie sa jeszcze Chiny i Korea Polnocna. Nalezy jeszcze przypomniec, ze Japonia przystapila do wojny z USA glownie na skutek embarga na surowce i maerialy energetyczne, ktore Japonia zawsze importowala, czy to za pieniadze, czy z krajow podbitych. Oczywiscie sasiedzi Japonii pamietaja okupacje i podobnie jak Polska vs Niemcy maja problem ze wspolpraca.

    1. Krzysztof Pyka

      ... w pełni się zgadzam z Sz.P., komentarz w najlepszym od czasów Zamojskich nurcie myśli politycznej tego kraju czyli "piłsudczykowskiego PPS-u", bardzo chętnie podejmę się współpracy w zakresie upowszechnienia tej idei :) jeśli inicjatywa pasuje wystarczy mnie wpisać w google - przekieruje do Facebooka, strony firmowej, itp. :)

    2. jang

      Franku-poczytaj trochę historii i nie z bryków czy Wikipedii tylko nieco obszerniejszej.Warto.Może w miejsce czasu poświęconego na działalność popularyzatorską zdecydowanie oryginalnych poglądów na naszym portalu...

  4. rabarbarus

    W jaki sposób armii rosyjskiej opłaca się utrzymywać równolegle trzy typy śmigłowców szturmowych: starsze Mi24 i nowsze, równolegle wprowadzane: Mi28 i Ka52?

    1. Artwi

      Ano np. silniki: Mi-24: TW3-117, Mi-28: TW3-117, Ka-52... zgadliście: TW3-117!!! Podobnie jest ze wszystkim co się da w nich mieć wspólnego (filtry, cewki, reflektory, lampy, opony, klocki hamulcowe itp.). Taka jest rosyjska filozofia. W kokpicie MiG-29 można znaleźć przełączniki elektryczne... identyczne jak w Jak-1 w IIWŚ! Jak coś działa wystarczająco dobrze, to nie zmieniają by cyckać podatników a za to np. w warunkach wojny można coś do MiG-29 wymontować... ze starego An-2 gnijącego w hangarze aeroklubu. Ponadto, jak wskazuje przykład hinduskich Su-30MKI - w razie awarii silnika nie jest on naprawiany na miejscu, tylko klient dostaje natychmiast zamiennik a uszkodzony wędruje do producenta i działa to bardzo sprawnie. Niska gotowość operacyjna Su-30MKI (50%) wynika głownie z problemami z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi i IFF - z ich dużą zawodnością i niedotrzymywaniem terminów przez producentów: Francuzów i Hindusów - co też uzasadnia zasadność opierania się Rosjan na komponentach krajowych.

    2. Olek

      Bo po prostu mają więcej kasy. http://biznes.onet.pl/10-miast-z-najwieksza-liczba-miliarderow,18859,5434231,13834548,fotoreportaze-detal-galeria

Reklama