Siły zbrojne

Nowa taktyka wykorzystania Raptorów

Opracowano nową taktykę działania dla samolotów F-22 Raptor – fot. USAF
Opracowano nową taktykę działania dla samolotów F-22 Raptor – fot. USAF

Pentagon pracuje nad nową taktyką wykorzystania trudnowykrywalnych dla systemów obserwacji technicznej samolotów F-22 Raptor. 

Według Jane’s Defence Weekly nowy sposób działania zakłada wykorzystanie niewielkich, taktycznych grup lotniczych złożonych z samolotów F-22, które wykonywałyby uderzenia na wyznaczone cele z nieoczekiwanego kierunku. Zakłada się, że pojedynczy cykl operacyjny takiej grupy będzie liczył trzy doby. Obejmie on działania bojowe, szybkie tankowanie, uzupełnianie amunicji i zmiany pozycji.

Jest to wyraźne odejście od poprzedniej idei by wykorzystywać duże grupy samolotów z ograniczonej liczby lotnisk. Ale w ten sposób uzyskuje się efekt zaskoczenia, przyspiesza się tempo działań bojowych i zwiększa elastyczność procesu decyzyjnego na stanowisku dowodzenia. Jednocześnie nowa metoda upraszcza proces organizowania wsparcia logistycznego, które wymagało wcześniejszego tworzenia całego zaplecza technicznego.

Obecnie nowa, mobilna grupa taktyczna ma się składać z 4 samolotów F-22, samolotu transportowego C -17 Globemaster III oraz specjalnie przygotowanego do takiego działania personelu technicznego.

Nową taktykę działania przetestowano m.in. 9 października br. w czasie ćwiczeń na Atlantyku, gdy grupa samolotów F-22 zaatakowała wyznaczony cel z niespodziewanego kierunku, wcześniej przelatując nad Biegunem Północnym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.