Reklama

Siły zbrojne

Nowa rotacja misji Baltic Air Policing: Portugalia państwem prowadzącym

Fot. ac.nato.int
Fot. ac.nato.int

W miniony środę samoloty lotnictwa portugalskiego przejęły obowiązki prowadzącego nową rotację misji Balitic Air Policing. Tym samym uległa zakończeniu służba lotników duńskich jako sił wiodących i włoskich w roli wspierającej. Obecną misję portugalską wspierają Francuzi i Hiszpanie.

W najnowszej odsłonie rotacyjnej misji Baltic Air Policing główne zadanie przypada czterem samolotom myśliwskim F-16 lotnictwa portugalskiego, stacjonującym w litewskiej bazie sił powietrznych Szawle. Wspomagają je cztery francuskie Mirage 2000-5, po raz pierwszy bazujące w bazie lotniczej w Ämari w Estonii i cztery samoloty Eurofighter Typhoon z Hiszpanii, stacjonujące w bazie litewskiej.

Prowadzące siły portugalskie biorą udział w misji Baltic Air Policing po raz czwarty, poprzednio uczestniczyły w niej w latach 2007, 2014 i 2016. Siły francuskie uczestniczyły w tym zadaniu już sześciokrotnie, w tym raz bazując w Malborku. Hiszpanie brali dotychczas udział w zadaniu ochrony nieba sprzymierzonych państw bałtyckich cztery razy.

Rotacyjna misja Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 r., po przystąpieniu państw bałtyckich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły powietrzne państw bałtyckich nie mają własnych samolotów myśliwskich, dlatego dowództwo Sojuszu postanowiło o przejęciu zadania patrolowania ich przestrzeni powietrznej przez rotacyjnie zmieniane siły państw sprzymierzonych. Dotychczas w misji uczestniczyły maszyny z 17 państw członkowskich, w tym z Polski - ostatni raz polskie samoloty brały udział w misji BAP jesienią minionego roku

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. polo

    Czemu nie złożą się i nie kupią sobie baltowie eskadry samolotów,żeby chronić swojego nieba. Tylko co rusz ktoś im coś...

    1. marian

      Bo ich lotniska zostałyby zniszczone w 2 minuty? Bo ich niebo jest trochę za małe dla dzisiejszych samolotów? Bo budowanie lotnictwa od nowa przekracza ich możliwości finansowe?

    2. -CB-

      Dlaczego my ciągle zabiegamy o obecność u nas wojsk USA i staramy się ściągnąć ich jak najwięcej?

  2. -CB-

    Kiedyś samoloty stacjonowały rotacyjnie też w Królewie Malborskim. Zdarza się to nadal czy całkowicie przeniesiono je do baz państw nadbałtyckich?

    1. De Retour

      Ostatni raz zmiana w Maju 2015 roku - 4 f16 z Belgi.

  3. N@t

    Bałtowie mogliby wspólnie stworzyć lotnictwo w sile 15 Grippenów.

  4. Oportunista

    Litwa powinna kupić 3,5 szt. naszych su-22. Wtedy by nie musiała prosić o łaskę innych członków nato...

Reklama