Siły zbrojne
Nowa broń dla komandosów z Lublińca?
Jak się dowiadujemy z suplementu do dziennika urzędowego Unii Europejskiej (Tenders European Daily), Jednostka Wojskowa 4101 z Lublińca wkrótce zamierza uruchomić procedurę przetargową na dostawy karabinków szturmowych. Szacunkowa wartość zamówienia bez VAT: 131436.55 EUR.
Kryteria udzielenia zamówienia podzielono w następujący sposób:
- cena: waga 90
- gwarancja na bezawaryjną pracę: waga 10
Termin na składanie wniosków upływa 07.07.2023, a zakończenie realizacji zamówienia ma nastąpić do 15.12.2023.
Do konkurencji w przetargu jednostka chce zaprosić maksymalnie pięciu oferentów.
Na chwilę obecną nie ujawniono specyfikacji technicznej nowej konstrukcji strzeleckiej, którą do służby chce wprowadzić JWK. Po analizie obecnych na rynku platform oraz patrząc na wybory innych polskich spec jednostek zarówno wojskowych, policyjnych, można domniemywać, iż będzie to jeden z modeli Heckler&Koch lub Sig Sauer.
Czytaj też
Wybór pierwszego producenta wydaje się naturalny. W polskich jednostkach specjalnych konstrukcja HK416 w różnych odmianach stosowana jest od wielu lat. Karabiny były z żołnierzami WS na misjach w Iraku i Afganistanie. Konstrukcja HK416 powstała w 2004 roku, jest ciągle rozwijana i zdobywa nowe rynki, w tym swój rodzimy. Karabinki w 2022 roku w wersji A8 zostały wybrane jako następca HK G36 w Bundeswehrze. Obecnie trwają dostawy partii próbnych, a całość transformacji ma zakończyć się w 2026 roku.
Czytaj też
Sig Sauer model MCX, bo to ten model może być najbliższym konkurentem konstrukcji HK, to również bron z najwyższej półki, zyskująca coraz więcej użytkowników. Karabinek powstał w 2015 roku i z biegiem lat i w coraz to nowszych odsłonach zdobywa kolejne przyczółki w walce o klienta, wśród których znajdują się jednostki policji brytyjskiej i niemieckiej oraz polska Jednostka Wojskowa Formoza, Wydział V ABW i Służba Ochrony Państwa. Powodzenie modelu MCX niewątpliwie przyczyniło się do sukcesu firmy Sig Sauer, jakim były dwa duże kontrakty na dostawy broni dla US Army – pistoletu M17/M18 oraz nowych karabinów XM7.
Czytaj też
Który z modeli wybiorą lublinieccy Komandosi, pozostaje na razie zagadką. Czy będzie to produkt niemiecki, amerykański, lub może jeszcze jakiś inny?
Prezes Polski
Ciekawy jestem jak można napisać specyfikację, żeby wyeliminować grota. Nasi specjalsi okazali się takimi zawodowcami, że nie chciało im się nawet porządnie go przetestować. Dostarczone partie zostały zwrócone do producenta. Nie zabym był jakimś wielkim zwolennikiem grota, bo sporo wokół niego krytyki, ale naprawdę źle to wygląda. Jak go nie chcą, to niech wezmą do testów a potem powiedzą, w czym jest gorszy.
Adamus13
Grot będzie w tym przetargu (o ile FB się nie wystraszy konkurencji) ale go nie wygra bo szefostwo sił specjalnych dba o życie swoich operatorów i kupuje im broń możliwie najlepszą. W armii regularnej rządzą układy kolesi i partyjne interesiki. Przykłady: zakup dużej ilości Grota bez porządnych testów, zakup w PGZ Orlika którego wciąż nie ma (a kasy pewnie już nie ma).
Krzysztof33
Panie Prezesie, melduję, że Grot wymaga kilku poprawek, a dla specjalsów i tak się nie nada. Dla zwykłego wojska - jak najbardziej.
Solfernus
Przecie nasze wojska specjalne to najemnicy poza polską kontrolą. Nie wykonali w swojej historii ani jednej misji dla Polski.
MiP
A czemu żadna nasza jednostka specjalna nie chce Grota ?
rED
Skąd taki wniosek? To nie ma chce lub nie to jest przetarg. Wiadomo do czego pijesz.... Zobacz wagę.
ŚniętyMikołaj
GROT ma za ,,cięzki" spist do strzelań, jalie wykonują WS i lufa ma mniejszą zywotność.. Poza tym jest za duży i za ciężki. Zresztą po ostatnim szkoleniu z Ukraińcami wyszlo, że nie nadaje się do tak intensywnych szkoleñ.
kapusta
@MiP - przede wszystkim jej celność (nawet deklarowana) jest zdecydowanie niewystarczająca dla WS. Grot to broń dla piechoty, specjalsi mają zupełnie inne wymagania.