Reklama

Siły zbrojne

Karabinki SIG Sauera wkraczają do Formozy

SIG Sauer MCX V ABW
Autor. ABW

JW 4026 (Formoza) za pomocą europejskiej platformy zamówień TED (Tenders Electronic Daily) informuje o ropoczęciu postępowania przetargowego w procedurze ograniczonej na dostawę kolejnej partii karabinków SIG Sauer MCX.

Reklama

Przypomnijmy, że wcześniej, bo w maju 2022 r. JW Formoza zakupiła „karabinki modułowe WS SIG Sauer MCX" w firmie Allies Incorporated Sp. z o.o. z Warszawy. Wartość kontraktu na nową broń dla morskich komandosów wyniosła 4 768 590,84 zł brutto.

Reklama

Przedmiotem nowego zamówienia jest dostawa nieujawnionej liczby kompletów karabinków modułowych Wojsk Specjalnych typu SIG Sauer MCX, bądź równoważnego o tych samych, lub lepszych parametrach technicznych, jakościowych, funkcjonalnych lub użytkowych. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia będzie zawarty w specyfikacji warunków zamówienia, który zostanie przekazany wykonawcom zaproszonym do składania ofert.

Termin składania ofert minie 12 kwietnia 2023 o godz. 10.00. Maksymalna liczba oferentów wynosi trzech. Kryteriami wyboru oferty będą cena (60%) i gwarancja (40%). Wykonawca zostanie zobowiązany do realizacji zamówienia w ciągu sześciu miesięcy od daty zawarcia umowy, ale nie później niż do połowy grudnia 2023.

Reklama

Karabinki MCX mają zastąpić w służbie, użytkowane do tej pory niemieckie Heckler&Koch G36 zasilane amunicją 5,56x45 mm NATO. Broń ma również możliwość zasilania opracowanym w USA nabojem .300 Blackout (7.62x 35 mm), która ma lepsze parametry balistyczne przy zastosowaniu z bronią o krótkiej lufie i wyposażoną w tłumik dźwięku i gwarantuje większą skuteczność zwłaszcza w scenariuszach walki na bliskim dystansie. Nie ujawniono jaką amunicją będą zasilane modele SIG Sauer MCX, które już w niedługim czasie trafią do rąk operatorów JWF.

sig mcx v abw
Funkcjonariusze Wydziału V Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uzbrojenia w karabinki SIG Sauer MCX
Autor. ABW

Warto wspomnieć. że spośród polskich jednostek sił specjalnych tj. JW Grom , JW Komandosów, JW Agat i JW Nil, jedynie płetwonurkowie z Formozy będą używać produktu SIG Sauer. Pozostali żołnierze nadal korzystają z niemieckich karabinków HK416. Niemniej jednak karabinki MCX można było dostrzec w rękach funkcjonariuszy SOP zabezpieczających niedawną wizytę prezydenta Joe Bidena w Warszawie. Także "piątkarze" (Wydział V) z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego są uzbrojeni w produkty SIG Sauera, zarówno karabinki MCX, jak i 9 mm pistolety maszynowe MPX.

Czytaj też

Autor. sop.gov.pl
Autor. sop.gov.pl

Początki konstrukcji SIG Sauer MCX to 2015 rok, kiedy to broń zaprezentowano podczas salonu Shot Show w Las Vegas w USA. Początki broni były wyboiste i część egzemplarzy z pierwszych serii została objęta akcją serwisową z powodu wadliwej konstrukcji zespołu suwadła i zamka powodujących samoistny wystrzał. Problemy wieku dziecięcego broń jednak wydaje się mieć za sobą, na co może wskazywać coraz częstsze wybieranie jej jako podstawowej broni strzeleckiej żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych wielu krajów w tym Wielkiej Brytanii (Metropolitan Police), Niemiec (MEK, SEK), Polski (SOP, Formoza), USA (CAG — broń uzupełniająca HK416D), Australii i Holandii. Karabinek działa w oparciu o system krótkiego skoku tłoka, a konstrukcja jego zamka i suwadła nie przypomina systemu Stonera, choć zewnętrznie broń jest nieco podobna do platformy AR15. Dzięki zredukowanym rozmiarom zamka i suwadła (jest ono o połowę krótsze niż w konstrukcjach AR15) możliwe jest zastosowanie w MCX składanej na bok kolby, która umożliwia zmniejszenie rozmiaru broni podczas transportu. Ponadto, kolbę do broni dołącza się za pomocą szyny montażowej Mil-Std-1913, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie różnych ich rodzajów, w tym standardowych modeli na prowadnicy typu AR15, wersji teleskopowej przypominającej nieco tą od pistoletów maszynowych MP5, oraz szkieletowej tzw. „Kate Moss" stock – od nazwiska popularnej niegdyś modelki. Do karabinka przewidziano kilka rodzajów szybko odłącznego łoża z punktami montażu akcesoriów w systemie MLok. W MCX możliwe jest stosowanie między innymi dłuższego i szerszego łoża umożliwiającego częściowe ukrycie tłumika dźwięku. Szybkie odłączanie łoża i kolby są poza możliwością szybkiej wymiany lufy, doskonałymi przykładami prawdziwej modułowości całego systemu. Karabinki mają możliwość szybkiej wymiany lufy i mogą być zasilane amunicją 5.56x45 mm NATO oraz .300 Blackout (7.62x 35 mm). Warto wspomnieć, iż w przeciwieństwie do klasycznych konstrukcji, broń od samego początku była projektowana do użycia z tłumikiem dźwięku oraz do współpracy z różnymi kalibrami. Z tego powodu w kluczowych częściach broni producent zastosował wzmocnienia pozwalające systemowi na znoszenie obciążeń z tym związanych. Do broni producent oferuje dedykowane tłumiki dźwięku SRD762-QD do broni zasilanej .300BLK oraz SRD556 i SRD556QD do amunicji 5,56x45 mm. Według producenta wytłumiony, strzelający poddźwiękową amunicją .300BLK karabinek MCX jest o 10 decybeli cichszy niż uznawany za wzór wytłumienia niemiecki pistolet maszynowy HK MP5S

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Serek6661

    Dla wszystkich którzy piszą dlaczego specjalsi nie wybierają grota. Powód jest bardzo prosty w wojskach specjalnych używa się broni która jest używana przez wielu innych użytkowników na świecie żeby w przypadku złapania zgubienia podczas tajnych akcji sprzętu nie można było przypisać konkretnie używanego sprzętu do danej jednostki. Grota żadna jednostka specjalna na świecie nie używa z wyjątkiem WP i terytorialsow

  2. Tarantula

    Jeżeli Grot jest taki dobry to dlaczego ,,najlepsi,, żołnierze nie zostaną w niego wyposażeni? Hm wygląda tak że najlepszy sprzęt idzie do specjalsow, którzy mają prawo wybrać co chcą a zwykły żołnierz jest gorszego sortu. Oczywiście zaraz się pojawia komentarze że to komandosi itp. ale odpalę kontrargument często używany,, że na Ukrainie walczy i zwycięży rezerwa oraz OT ukraińskie,,

  3. rwd

    Ja bym zlecenie anulował i wyposażył ich w Groty, zasłużyli na najlepszą broń.

Reklama