Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bundeswehra wybiera HK (ponownie)

Autor. Heckler & Koch

Wraz z oświadczeniem firmy HK oraz informacją Bundestagu w grudniu 2022 roku dobiegł końca wieloletni i zagmatwany proces wyboru podstawowego karabinka dla Bundeswehry, następcy G36.

Reklama

Żołnierze niemieckich sił zbrojnych już w 2024 r. otrzymają do rąk nowe karabiny produkcji Heckler &Koch oznaczone skrótami G95A1 oraz G95KA1, czyli seryjne HK416A8. Warto wspomnieć, iż HK416 w odmianie A7 jest już na wyposażeniu niemieckich komandosów z KSK (Kommando Spezialkräfte) od 2019 roku w liczbie około 1750 sztuk. Model ten jednak oznaczony jest skrótem G95

Reklama

Nowe karabinki dla żołnierzy linowych Bundeswehry to wersja Hk416A8 o długościach lufy 16.5 cala (G95A1) i 14.5 cala (G95KA1). Wraz z komunikatem prasowym firma Heckler&Koch udostępniła pierwsze zdjęcia nowego karabinka. Broń dla regularnych żołnierzy Bundeswehry będzie różnić się jedynie drobnymi detalami w stosunku do modelu używanego przez ich kolegów z KSK. Największą różnicą wydaje się zastosowanie regulowanej baki (poduszki policzkowej) oraz chwytu pistoletowego o ostrzejszym kącie. Ponadto karabinki będą posiadać na lufach (16,5 cala) zatrzask bagnetu, regulator gazowy a także obustronne manipulatory - selektor ognia/bezpiecznik oraz zatrzask magazynka.

Autor. Ministerstwo Obrony Niemiec

Ciekawostką oraz nawiązaniem, do modelu którego następcą G95 będzie, czyli G36 są oznaczenia trybu ognia na boku komory spustowej za pomocą charakterystycznych dla HK piktogramów. Selektor ognia również zmieniono w stosunku do oryginalnej konstrukcji HK416D. W odmianie dla Bundeswehry tryb ognia reguluje się poprzez nastawy rozmieszczone co 45 stopni, a nie jak ma to miejsce w wersji „amerykańskiej" co 90.

Reklama

Czytaj też

System montażu akcesoriów na łożu to również opatentowany pomysł HK o nazwie Hkey, który nawiązuje nazwą i wyglądem do amerykańskiego pierwowzoru, czyli interfejsu Key Mod opracowanego przez VLTOR Weapon Systems. Warto jednak wspomnieć, iż systemy montażu różnią się i akcesoria dostępne do Key Mod nie są kompatybilne z Hkey.

Autor. Heckler & Koch

System HK zastosowano na prośbę zamawiającego czy Bundeswehry, pomimo iż na rynku istnieją łoża wyposażone między innymi w przyjęty przez część armii NATO w tym naturalnie USA, system MLok. Rząd niemiecki zamierza zakupić 118 718 karabinków za kwotę 209 milionów euro. Karabinki będą wyposażone w celowniki ELCAN Specter DR 1-4X.

Czytaj też

Historia wyboru nowej, podstawowej broni strzeleckiej dla Bundeswehry była dość wyboista i rozpoczęła się w 2017 roku wraz z ogłoszeniem konkursu na następcę G36. W pierwszym postępowaniu to bezpośredni konkurent Heckler&Koch, firma Haenel i jej karabinek MK 556 zwyciężyli. Jednakże po odwołaniu się firmy z Oberndorfu od wyników postępowania przetargowego i jednoczesnym złożeniu zawiadomienia o naruszeniu praw patentowych przez Haenel, przetarg unieważniono w październiku 2020 roku. Pierwsze wzmianki o możliwym wyborze wyżej opisywanego Hk416A8 na następcę G36 pojawiły się w mediach w marcu 2021 roku.

Autor: Mariusz Piwowar

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jameson

  Kto by pomyślał, że tak kiedyś krytykowany projekt M-16 (AR-15) będzie za chwilę najliczniej produkowanym systemem strzeleckim w XXI wieku. W Niemczech zastąpi G-36, a w USA na nową amunicję będzie podstawowym karabinem na długie lata.

 2. Chyżwar

  I "na pewno" po wywaleniu ogniem ciągłym kilku magazynków się "nie przegrzeją". Tak samo, jak "nie zatną się", kiedy ociekający tłuszczem karabin ktoś utytła w piachu.

  1. Qba

   Testy pokazują że HK nie przegrzewają ani nie zacinają się

  2. Chyżwar

   @Qba Wiemy, wiemy. Wywali ogniem ciągłym 500 naboi i się "nie przegrzeje", bo ta broń jest lepsze niż UKM, w którym trzeba wymieniać lufy. Ponadto wiemy także, że po wlaniu litra oliwy do zamka i wsypaniu do środka garści piachu także się "nie zatnie". Tak samo jak wiemy, że niemieckie wyroby są najlepsze na świecie a Puma jest tego najlepszym przykładam. A, że z 18 szt., które pojechały na poligon każda przestała działać? Cóż. To taki "drobny wypadek" w precyzyjnej pracy".

  3. witur

   @Qba Nie ma na świecie broni automatycznej która się nie przegrzewa.. To kwestia czasu i ilości wystrzelonej amunicji.

 3. Polak Mały

  Wychodzi jakieś 8 100 ,00zł za sztukę przy kursie euro 4,60zł.

  1. Qba

   I to jest cena razem z optyką.

  2. Polak Mały

   Ostatnie zamówienie Grotów przez MON to 70 tys. sztuk za 826 mln. to daje 11 800,00 zł za sztukę. Czy ktoś mi odpowie dlaczego taka różnica w cenie.

  3. Iksada

   Tu masz odpowiedź: Pytał głupi mądrego: «Na co rozum zda się?» Mądry milczał: gdy coraz bardziej naprzykrza się, Rzekł mu: «Na to się przyda, według mego zdania, Żeby nie odpowiadać na głupie pytania». Ignacy Krasicki, Bajki i przypowieści

Reklama