Reklama

Siły zbrojne

Norwegia wprowadza pobór dla kobiet

Fot. Ole-Sverre Haugli/ Hæren/ FMS (Siły Zbrojne Norwegii)
Fot. Ole-Sverre Haugli/ Hæren/ FMS (Siły Zbrojne Norwegii)

Parlament Norwegii przyjął przepisy wprowadzające powszechny obowiązek służby wojskowej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Jak podaje norweskie ministerstwo obrony, od przyszłego roku kobiety urodzone w 1997 roku i później podlegać będą obowiązkowi służby wojskowej. W jego ramach pierwsze wcielenie pań do sił zbrojnych odbędzie się latem 2016 roku.

Zgodnie z komunikatem prasowym obecnie w poszerzonej kwalifikacji wojskowej uczestniczy corocznie około 22 000 mieszkańców Norwegii, a służbę rozpoczyna 9 500 żołnierzy, w tym 1 100 kobiet (ochotniczek), choć wiek poborowy osiąga przeciętnie 60 000 obywateli tego państwa. Po wejściu w życie nowych regulacji Norweżki będą zobowiązane do służby w armii, choć władze zapowiadają, że będą dążyć w maksymalnym stopniu do powoływania do sił zbrojnych osób wyrażających wolę uczestnictwa w systemie obrony powszechnej, jak w dużym stopniu ma to miejsce już obecnie.

W opinii przedstawicieli norweskiego rządu objęcie kobiet obowiązkową służbą wojskową jest krokiem na drodze do wprowadzenia równych praw i obowiązków dla obywateli obydwu płci. Norwegia jest pierwszym krajem Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym pobór powszechny obejmie także kobiety. W kontekście decyzji władz Norwegii komentatorzy przywołują przykład państwa Izrael, gdzie z uwagi na napiętą sytuację w regionie obywatele obydwu płci są zobowiązani do służby wojskowej.

 

Reklama

Komentarze (19)

 1. UKRYTA PRAWDA

  CIEMNOTY WCISKAJĄ...W 2014 roku w Norwegii kobiety zostały zobowiązane do pełnienia służby wojskowej. Czy one są z tego zadowolone?"- Norwegia wprowadziła tylko obowiązek wojskowy kobietą - SYMBOLICZNIE...DLA TEGO ZE SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ ZROBILI DOBROWOLNA dla wszystkich..i przekłamują fakty wciskając ciemnoty aby pokazać niby ze "wprowadzili równouprawnienia"..

 2. FAKTY PO FAKTACH

  Norwegia wprowadziła tylko obowiązek wojskowy...bo sama służbe zrobiła dobrowolna..i przekłamują prawdę żeby się pokazać przed światem "o równouprawnienie" - jak kobiecie w brew woli będą wciskać to...to niech w tedy się zaczną tym chwalić...

 3. WALDEK 84

  JESLI JAKIES OSOBY MOGA BYC W PROFESJONALNYM WOJSKU POLICJI I INNCH PODOBNYCH FORMACJACH GDZIE SIE LICZY JAKOŚC TO DLA CZEGO TAKIE OSOBY NIE MOGOĄ W AMATORSKIM GDZIE LICZY SIE ILOŚĆ...??? DLA CZEGO KTOŚ SIE NADAJE JAK JEST DOBROWOLNE I ATRAKCYJNE A NIE NADAJE SIE JAK JEST PRZYMUSOWE I NIEPRZYJEMNE..???

 4. pzm

  Gdzie baby do wojska,nie powinny z kuchni wyłazić...

 5. pchor

  A u nas stawia sie na rezerwe po 50 -ce ( organizuja "volkszturm" ? ) ! Boja sie lewactwo chwycic ryj i w "kamasze" ! Rezerwa to potrzebuje swiezego kociarstwa do przeszkolenia !

  1. tkn

   no tak bo trzeba kocenia ludzi przez starych, przepitych przygłupów co ledwo pisać potrafią

  2. Nicość

   Rezerwa do kardiologa. Banda grubasów. Jedyni szczupli 50-latkowie jakich znam nigdy w wojsku nie byli. Rezerwa to tylko stan umysłu nic więcej.

  3. Boruta

   Jak tęsknisz za kręceniem wora, to zgłoś się do klubu BDSM.

 6. Bym na to poszedł

  Jak im brakuje ludzi do wojska to zapraszam do Polski tu na pewno zgłosi się mnóstwo młodych panów i kobiet do służby w armii Norweskiej - oczywiście za Norweską wypłatę wraz z dodatkami

 7. kubak

  Pewnie będą rekrutować do ISIS

 8. Hans Close

  Jakie blond-Walkirie. ;)

  1. Moshe Schwantz

   Rzeczywiście walkirie, bo na boginie miłości i piekna nie wyglądają. Lepsza była ta Pana "aryjska Brytyjka"

 9. dużyodrzutglocka

  Pani na zdjęciu prowadzi ogień przeciwlotniczy

 10. Bielik

  Kupić wszystkim obywatelom widły. Tanio wyjdzie. Są skuteczne nawet na najnowsze kamizelki kuloodporne. Jak się ludziska jeszcze nauczą nimi rzucać...

 11. Moshe Schwantz

  Taak, a Floki zbuduje flotę drakkarów i z Ragnarem wraz z tarczownicami popłyną zwiedzać świat. Ten świat to już powaliło.

 12. wolf

  Bardzo dobrze. Jak równość dla mężczyzn i kobiet to równość.

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   teraz musimy poczekać na kolejną ustawę "równościową" odnoszącą się do przemocy kobiet wobec mężczyzn a potem na wprowadzenie parytetów płciowych w górnictwie... A'propos naszej nowej ,dynamicznej szefowej rządu ; są Panie ministry - dlaczego zatem nikt nie używa wobec Niej równościowej tytulatury "Pani premiera"?

 13. jakiś

  A wszechobecnych w tym państwie także islamistów żyjących często z socjalu tego państwa także przewiduje się powoływać do wojska w celu obrony tego kraju?

 14. Wojmił

  Bardzo dobrze! a u nas w odwrotnym kierunku - nawet 3-6 miesięcznego przeszkolenia i dyscypliny nie przechodzą mężczyźni bo z tego zrezygnowano na rzecz malutkiej armii, która jak zostanie złamana to nic wroga nie zatrzyma - a o kobietach nie ma co nawet bajać...

  1. ja

   Mało tego. W tej nasze zawodowej śmiesznej armii mamy 120 tys etatów. Z tych 120 to może 30 tys to prawdziwi żołnierze do walki a reszta - urzędnicy w mundurach. Ciepła posadka, przywileje etc. Może ktoś wreszcie przejrzy na oczy i zrobi z tym porządek?

  2. olo

   Bo armia powinna być PROFESJONALNA a o tym o czym ty mówisz powina zająć się Gwardia Narodowa dla każdego z jego miejsca zamiszkania. Masz wyznaczony okres szkoleń i zgłaszasz się w czasie wolnym od pracy czy uczelni na 8-12 godzin przez konkretny czas potrzebny do podstawowego wyszkolenia w walce partyzanckiej o własny dom w najbliższej jednostce wojskowej. Gdzie oficerowie Gwardii Narodowej cię szkolą. Potem dostajesz przydział do Gwardii Narodowej gdzie w razie zagrożenia zgłaszasz się. Szkoda czasu i kasy na zakwetorowanie,wyżywienie ludzi którzy i tak w armii nie będą pracować.

  3. antyubek

   sowiecvkie szpiegi wojmiły znowu atakują

 15. groo

  No tak. Norwegowie sa tak jak Izrael otoczeni wrogimi panstwami.

 16. Stary zgred

  5 milionow mieszkancow i teren wiekszy od Izraela. Fakt jest to teren gorzysty, zatem wystarczy wybudowac dostateczna ilosc bunkrow oslonietych od zwiadu satelitarnego i lotniczego. Pytanie tylko czy w dobie precyzyjnej broni rakietowej bunkier jest bezpieczny?! Z pewnoscia jest tanszy od czolgu czy transportera opancerzonego lub samolotu. Szczegolnie, ze wnetrze bedzie wydrazone w skale. A za spustem karabinu, dziala czy wyrzutni rakiet nie musi siedziec fizycznie czlowiek, wystarczy ze bedzie mial cybernetycznego operatora z kablem polaczeniowym do glebszych warstw bunkra. Zreszta Polwysep Skandynawski wczesniej czy pozniej bedzie zmuszony zjednoczyc sie jak to mialo miejsce w czasach dominacji szwedzkiej. To jedyne skuteczne rozwiazanie. Pomimo tego ze ani Norwegowie, ani Finowie nie lubia Szwedow. Czolgi i KTO beda jedynie mobilnym srodkiem reagowania na zagrozenia. W zasadzie pomimo niesprzyjajacego terenu Norwegowie powinni miec najmniej zwiazkow piechoty i piechoty zmotoryzowanej, wowczas uzyskaja potrzebny potencjal. Czas juz chyba siegnac po te 600mld USD funduszu emerytalnego.

 17. sas

  Pozbądźmy się złudzeń. Regularna armia w Polsce odegrała istotną rolę kilka wieków temu, realnie zawsze prosty, ochotniczy lud nadstawiał głowę kiedy armia zawsze szła w rozsypkę. Więc ci ochotnicy ponownie kiedyś nadstawią głowy, zrobią porządek, a potem ustanowią malowaną armię na czele z malowanymi generałami - ku pokrzepieniu serc.

 18. Adam

  Znakomite posuniecie w obecnej napieyej sytuacji w Europie.

 19. olo

  To jest totalna paranoja. Armia musi być zawodowa w 100 % bo ile trzeba czasu aby żołnierz potrafił obsługiwać coraz to nowsze technologie. Resztę masy ludzkiej powinni przeszkolić z podstawowego strzelania z karabinu czy pepanca w obronie własnego domostwa poprzez paramilitarne organizacje lub Gwardie Narodową gdzie przykładowo każdy po skończeniu liceum musiałby przez dwa kolejne lata na miesiąc po 8-12 godzin dziennie zgłaszać się do najblizszej jednostki takowej w celu przećwiczenia strzelania i podstawowych wiadomości z zakresu partyzantki na danym terenie. Każdy miałby też później zmagazynowany podstawowy sprzęt w magazynie przy takiej jednostce gdzie w czasie zagrożenia zgłasza się po odbiór po czym melduje się u swojego dowódcy lokalnej jednostki przykładowo Gwardii Narodowej.

Reklama