Siły zbrojne

Norwegia wprowadza pobór dla kobiet

Fot. Ole-Sverre Haugli/ Hæren/ FMS (Siły Zbrojne Norwegii)
Fot. Ole-Sverre Haugli/ Hæren/ FMS (Siły Zbrojne Norwegii)

Parlament Norwegii przyjął przepisy wprowadzające powszechny obowiązek służby wojskowej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Jak podaje norweskie ministerstwo obrony, od przyszłego roku kobiety urodzone w 1997 roku i później podlegać będą obowiązkowi służby wojskowej. W jego ramach pierwsze wcielenie pań do sił zbrojnych odbędzie się latem 2016 roku.

Zgodnie z komunikatem prasowym obecnie w poszerzonej kwalifikacji wojskowej uczestniczy corocznie około 22 000 mieszkańców Norwegii, a służbę rozpoczyna 9 500 żołnierzy, w tym 1 100 kobiet (ochotniczek), choć wiek poborowy osiąga przeciętnie 60 000 obywateli tego państwa. Po wejściu w życie nowych regulacji Norweżki będą zobowiązane do służby w armii, choć władze zapowiadają, że będą dążyć w maksymalnym stopniu do powoływania do sił zbrojnych osób wyrażających wolę uczestnictwa w systemie obrony powszechnej, jak w dużym stopniu ma to miejsce już obecnie.

W opinii przedstawicieli norweskiego rządu objęcie kobiet obowiązkową służbą wojskową jest krokiem na drodze do wprowadzenia równych praw i obowiązków dla obywateli obydwu płci. Norwegia jest pierwszym krajem Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym pobór powszechny obejmie także kobiety. W kontekście decyzji władz Norwegii komentatorzy przywołują przykład państwa Izrael, gdzie z uwagi na napiętą sytuację w regionie obywatele obydwu płci są zobowiązani do służby wojskowej.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.